סיום קורס פישוט לשוני באדיבות: משאבי קהילה ונגישות, מינהל לשירותים חברתיים
סיום קורס פישוט לשוני באדיבות: משאבי קהילה ונגישות, מינהל לשירותים חברתיים

פישוט לשוני והנגשה קוגניטיבית

מכירים את זה שאתם מנסים לקרוא חוזה שכירות או טופס הזמנת כרטיס אשראי ומגלים שבעצם אתם לא מבינים כלום? התסכול שאנחנו מרגישים במקרים כאלה, ממחיש את המצוקה כשמידע שאנו קוראים אינו נגיש לנו. מעתה תוכלו להיעזר במדריכים שהוכשרו במיוחד להנגשה קוגניטיבית ופישוט לשוני בקרב מגוון האוכלוסיות עם מוגבלויות

פורסם בתאריך: 27.1.19 21:10

הסביבה בה אנו מנהלים את חיינו כוללת מרכיבים פיזיים ואנושיים כמו שילוט, ארגון החלל או החדר בו אנו נמצאים, הטופס אותו אנו נדרשים למלא והדרך בה הפקידה מסבירה לנו את השלבים בביצוע תהליך כלשהו. כל אלה הם חלק מהסביבה בה אנו מתפקדים. בסביבה שאינה נגישה, רבים מאיתנו, ובמיוחד אנשים עם מוגבלות, מוצאים עצמם מתקשים לתפקד ומעבר לכך, עלולים להיות מתוסכלים.

המונח "מוגבלות קוגניטיבית" מתייחס למגוון אוכלוסיות (אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, אנשים עם אוטיזם, אנשים עם פגיעות מוח, דמנציה, לקויות למידה, אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית), אשר המשותף להן הוא הפגיעה ביכולות לבצע תהליכים המערבים חשיבה (קושי בהבנת הוראות, בזיכרון, בהפשטה, בהסמלה, בתהליכים המערבים יכולת כמותית, בקריאה וכתיבה). קשיים אלה משפיעים על יכולתם של האנשים הללו לתפקד באופן עצמאי בחיי היומיום.

 

     

על מנת להכשיר את הצוותים העובדים במסגרות של מחלקת שיקום עם אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית או עם אוטיזם, התקיים קורס להנגשה קוגניטיבית ולפישוט לשוני בהנחיית המכון להנגשה קוגניטיבית, עבור נציגים של הצוותים במסגרות השונות במימון הרשות העירונית ומחלקת פיתוח הדרכה ואו"ש. מטרת הקורס הייתה להקנות לצוותים ידע על מנת שיצליחו ליצור במסגרות השיקום, תשתית חברתית, תודעתית, פיזית ואנושית שתאפשר לאנשים עם מוגבלות להשתתף בקהילה בצורה מיטבית.

הרעיון להבאת הקורס נולד מתוך החזון של מחלקת שיקום ושל העומדת בראשה, הגב' אורנה טוביאס, שמאמינה כי הזכות לנגישות לכל תחומי החיים הינה זכות בסיסית גם של אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית. הנגשת המידע והסביבה לאנשים אלה מסייעת להשתתפותם בחברה וליכולתם להפיק וליהנות משירותי הקהילה הסובבת אותם. בשבוע שעבר הסתיים הקורס בהצגת עבודות סיום  ע"י תלמידי הקורס ובטקס חלוקת תעודות לכל המשתתפים.

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר