הרצאה על מלחמת ששת הימים צילום: יח"צ

אשכול, תן פקודה       

ד"ר עמי גלוסקא ירצה בבית 'יד לבנים' על מלחמת ששת הימים. יום חמישי, 6.2.20, בשעה 20:00

פורסם בתאריך: 29.1.20 13:07

     

ראיון עם ד"ר עמי גלוסקא, שיגיע לבית 'יד לבנים' להרצאה כחלק מסדרת הרצאות חודשיות מפי מיטב החוקרים והביוגרפים אודות מלחמות ישראל בשיתוף מרכז מורשת מנחם בגין. גלוסקא, מחבר הספר "אשכול, תן פקודה!" ירצה אודות המלחמה שישראל פתחה ביזמתה אך לא רצתה בה – מלחמת ששת הימים. המחבר, ד"ר עמי גלוסקא הוא אלוף-משנה במילואים, מרצה להיסטוריה ולמדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים ובמכללה האקדמית באשקלון. ספרו, "אשכול, תן פקודה!" זכה בפרס יצחק שדה להיסטוריה צבאית וזכה לשבחים רבים והופיע גם באנגלית.

הספר דן בהתמודדות של מדינת ישראל עם בעיות הביטחון בארבע השנים מעת חילופי הגברי בראשות הממשלה ובמשרד הביטחון ביוני 1963 בין דוד בן-גוריון שפרש ובין לוי אשכול שהחליפו, ועד למלחמת ששת הימים. הספר עוסק בבעיות הביטחון היסודיות של ישראל ובביטחון השוטף לאורך השנים הללו, על רקע המצב במזרח התיכון והמלחמה הקרה. הספר מתמקד ביחסי הדרג הצבאי והדרג המדיני ובמתח בין המטה הכללי האקטיביסטי בראשותו של הרמטכ"ל יצחק רבין ובין ממשלת אשכול המתונה.

הספר נכתב מתוך עניין אישי רב בהיסטוריה בכלל, ובזו של הציונות ומדינת ישראל בפרט – ועל אחת כמה וכמה במלחמת ששת הימים שהיא קו פרשת מים בתולדות המדינה. החידוש העיקרי של הספר הוא בהסבר שהוא נותן להשתלשלות שהובילה את ישראל ואת מדינות האזור למלחמה כוללת בסתירה לכל הערכות המודיעין ובניגוד לכוונות כל הצדדים המעורבים שלא צפו ולא התכוננו למלחמה במועד שפרצה. מבחינתה של ישראל, עצם ההידרדרות למלחמה היוותה כישלון טואלי של מדיניות הביטחון של הממשלה, שמטרתה העליונה הייתה שמירת הסטטוס-קוו, הרתעה ומניעת מלחמה.

מאידך, מבחינת הצד הערבי, המלחמה הייתה בגדר קטסטרופה. לאורך הספר נחשפים הדיונים והלבטים של המטכ"ל והממשלה לנוכח אתגרי הביטחון בגבולות, המערכה על המים והלחימה בפעילות החבלנית הפלסטינית שנתמכה בידי סוריה. שיאה של הדרמה הוא בתקופת הכוננות שקדמה למלחמה, תחת תחושת האיום הקיומי המתעצם לנוכח ריכוזי הכוחות הערביים בגבול, שלהוב היצרים וחסימת מצרי טירן. בעוד הממשלה שרויה במאמץ דיפלומטי בינלאומי, בעיקר מול ארצות-הברית, מצויים אלופי צה"ל בעימות חריף עם ראש הממשלה בתביעה לאשר לצה"ל לפתוח במתקפה מקדימה.

מדיניות הביטחון של ישראל, ובמרכזה סוגיית היחסים בן הדרג הצבאי לדרג המדיני והשפעת הצבא על המדיניות, היא נושא קבוע בהווייה של המדינה כל עוד הסכסוך הערבי-ישראלי לא תם וכל עוד נשקפים איומים על המדינה ואזרחיה. הספר "אשכול, תן פקודה!" רלבנטי משום שעלילתו היא מקרה-מבחן מרתק בנושא זה וכמקור חשוב ביותר למחשבה ולהפקת לקחים.

יום חמישי, 6.2.20, בשעה 20:00 'הרצאה אודות מלחמת ששת הימים' ושיחה עם ד"ר עמי גלוסקא. בית 'יד לבנים', דרך ארץ 6, אשדוד. הכניסה חופשית בהרשמה מראש:08-8545833

עמי גלוסק-מרצה על מלחמת ששת הימים צילום: יח"צ

 

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר