שלומי בן עזרי וכצנלסון צילום: ערן אלרגנט

דיור למשתכן, פיתרון חלקי בלבד?

יו"ר ארגון הקבלנים באשדוד: תוכנית דיור למשתכן הוא פתרון חלקי בלבד למשבר הדיור"

פורסם בתאריך: 17.4.19 09:34

     

"הממשלה טועה כאשר היא מנסה לפתור את כל המשבר בדיור באמצעות תוכנית אחת אשר מסיטה את כל המכרזים לדיור למשתכן. התוכנית אינה נותנת מענה מספק למשפרי הדיור, התוכנית אשר גורמת לחוסר שוויון כך שההטבות במרכז הארץ גבוהות באופן ניכר מההטבות לתושבי אשדוד והפריפריה". כך אמרה השבוע (15.4) עו"ד ורד צרפתי זבולון, יו"ר ארגון הקבלנים באשדוד וסגנית נשיאת ארגון בוני הארץ בכנס קבלנים לרגל חג הפסח, שהתקיים השבוע בבית האופרה באשדוד.

עו"ד צרפתי: "אני מקווה שהממשלה החדשה/ישנה תוביל תוכניות חדשות לתחום הדיור או תבצע התאמות לתוכניות הקיימות. כיום, הדיור למשתכן הופכת את הזוגות הצעירים למשקיעי נדלן מאחר ורבים מהזוכים אינם מתכוונים להתגורר בדירה בה זכו. אפילו בנק ישראל קבע שהתוכנית אינה עונה על הציפיות. גם נתוני הלמ"ס על ירידה בשיעור של 10 אחוזים בהתחלות הבנייה ב-2018 , 47000 דירות חדשות לעומת היעד של הממשלה עצמה שעמד על  60,000."

לדברי יו"ר הארגון, "הממשלה השקיעה 6 מיליארד שקלים בכדי להוריד את מדד מחירי הדיור ב-0.7 אחוזים ב-2018 כאשר בארבע השנים האחרונות המדד עלה ב-14 אחוזים. אם לא די בכך,  מדד מחירי השכירות עלה באותה שנה בשיעור של 3.1 אחוזים לעומת 0.8 אחוזים ב-2016. המסקנה היא שהזוגות הצעירים נאלצו לממן שכירות גבוהה בהמתנה לדיור למשתכן".

עוד היא הוסיפה: "אני חושבת שהדרך הנכונה לייצב את המחירים הוא בראש ובראשונה הגדלת היקפי הבניה בדרך של שיווק מיכרזים לשוק החופשי ועידוד ממשלתי לפרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית. כמו כן יש לבצע התאמות לתוכנית מחיר למשתכן כך שאחוז המשתכנים בכל מיכרז יעמוד על 25% וגם זאת לדירות קטנות של 3-4 חדרים . אין שום הגיון שזוגות צעירים ירכשו דירות גדולות  כדירה ראשונה. צריך לייצר שיוויון בנושא ההנחות, כך שאם קובעים הטבה מסוימת – נניח  של 300 אלף ₪, היא צריכה לחול באותו סכום באופן שווה בכל הארץ כך שתהיה עדיפות לממש ההטבה באזורי הפריפריה".

עו"ד ורד צרפתי זבולון צילום: ערן אלרגנט

 

"בשנת 2050 יתגורר באשדוד 800 אלף תושבים, כי עד 2050, עוד 30, שנה צריכים לבנות 3 מיליון דירות חדשות לאוכלוסיית המדינה שתמנה אז 18 מיליון תושבים" אמר בכנס ראול סרוגו נשיא התאחדות בוני הארץ. סרוגו: "כדי להדביק את הפער בין כמות התושבים לכמות הדירות, יש לבנות כ-100 אלף דירות בשנה במקום כ-45 אלף הנבנות כיום. 2 מיליון מהדירות ייבנו על קרקע בתולה והיתרה בפרויקטים של התחדשות עירונית. אם הממשלה לא תפנים זאת, משבר הדיור של 2011 והמחאה החברתית של אז, יהיו רק הקדימון למה שיקרה לנו. דיור הוא צורך קיומי בדיוק כמו אוכל ותרופות".

"נשקול בחיוב הצעתו  של שלומי בן עזרי, מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד, שנציג הקבלנים יישב בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה באשדוד, אנחנו נוהגים בשקיפות ופרוטוקולים של הוועדה מתפרסם כבר היום באינטרנט" אמר בכנס אינג' שמעון כצנלסון , סגן ראש העיר ויו"ר ועדת תכנון ובנייה.

כצנלסון הוסיף: "הנחיתי את מהנדס העיר שאנחנו רוצים להוציא כל שנה 3,000 היתרי בנייה מול כ-1000 בשנה שעברה.  הכיוון שלנו הוא להפוך את אשדוד למטרופולין ונכין תוכנית לאשדוד בשנת 2035. במסגרת שיתוף הפעולה אני חושב שהקבלנים צריכים להרוויח, כי אם  לא תראו רווח לא תיבנו".

מהנדס העיר אדריכל דורון חזן: "50 אחוזים מהיתרי הבנייה שהוצאו  באשדוד, נוגעים להתחדשות עירונית  ואני  שמח לבשר לכם שבמספרים מוחלטים עברנו את תל אביב במספר הדירות הנבנות בפרויקטים של התחדשות עירונית".

מהנדס העיר דורון חזן צילום: ערן אלרגנט

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר