צילום: אילוסטרציה

לגזור ולשמור: כל מה שרציתם לדעת על הסכם הגג באשדוד

בקרוב צפויה מועצת האיש לאשר את הסכם גג שיכלול בניית 30,000 יחידות דיור חדשות בעיר. על פי הצהרת ראש העיר יחידות הדיור יהיו חלק מתכנית מחיר למשתכן שמאפשרת רכישת דירה קטנה וזולה יותר לזוגות צעירים ולבודדים. האם חלום הדירה עומד להתממש?

פורסם בתאריך: 30.7.17 22:15

     

לפני כחודש ביקר שר האוצר, משה כחלון בעיר והביא עימו בשורה- חתימה על הסכם גג באשדוד:  "אנחנו הולכים לחתום על הסכם גג באשדוד. הסכם בהיקף של מילארדים שיפתח את העיר. מדובר על סדר גודל של 31 אלף יחידות דיור שחלק מהם יהיו בתוכנית 'מחיר למשתכן' בשביל הזוגות הצעירים באשדוד. לצד זה יהיו תשתיות, גני ילדים, בתי ספר, פארקים וכל מה שדרוש. אנחנו פה בשביל לדחוף את העיר אשדוד ולהשקיע בה. העיר אשדוד נתנה קפיצה בשנים האחרונות וההסכם הזה יזניק אותה עוד קדימה. העיר אשדוד היא עיר חשובה, מרכזית ובין הקריטיות במדינת ישראל. אנחנו כממשלה בכלל ובמשרד האוצר בפרט צריכים להמשיך לחזק את העיר". 

אז מהו בעצם הסכם הגג, ואיך הוא יכול לקרב את הזוגות הצעירים בעיר לעבר החלום לקניית בית?

"הסכם גג" הוא הסכם שנערך בין מדינת ישראל, רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון לבין רשויות מקומיות, על מנת להגדיל במהרה את היצע הדירות. ההסכם מאפשר הקמת שכונות חדשות בנות אלפי יחידות דיור בתחום הרשויות המקומיות איתן נחתם ההסכם. במסגרת ההסכם, מתחייבת המדינה בפני הרשות המקומית להעמיד קדם-מימון להקמה של מבני ציבור, מוסדות חינוך ותשתיות, וזאת עוד טרם שיווק הפרויקט. הרשות המקומית מצידה מתחייבת להעניק ליזמים היתר בנייה תוך 90 ימים. במסגרת ההסכם, נקבע לוח זמנים מוגדר לקידום הפרויקט.

הבשורה: התכנית מעניקה הנחה של כ- 200 אלף שקל ברכישת דירה, תוך שהמדינה מסבסדת עד 80 אחוז מהקרקע המוצעת לבנייה. הקבלנים נדרשים להתמודד במכרז ולהציע את המחיר הנמוך ביותר למ"ר לדירה, ובהמשך הרוכשים ניגשים אף הם למכרז שבו יוגרלו הזוכים. המדינה מעניקה לרוכשים מענק של 40-60 אלף שקל, בהתאם לערך הקרקע. עד כאן נשמע נהדר, אלא שבמציאות יש לא מעט אתגרים.

הסכם הגג באשדוד

ביום חמישי האחרון ראש העיר, ד״ר יחיאל לסרי פרסם פוסט בעקבות כתבה על הביקוש הגובר לדירות בעיר אשדוד,ובתוך כך פרסם את בשורת הסכם הגג לציבור תושבי העיר, ובדבריו "אנחנו צופים פני-עתיד ובחודש הבא בע״ה נחתום על הסכם גג עם 30,000 יחידות דיור חדשות. התוספת הזו חיונית במיוחד לצעירי אשדוד, על-מנת שמחירי הדיור לא ימשיכו לעלות והצעירים שלנו יוכלו להשיג דירה באשדוד במחיר סביר. זוהי בשורה גדולה לאשדוד, ובמיוחד לצעירים שלנו, שהסנונית הראשונה שלה היא מתחם הצעירים ברובע ט״ו שאישרנו לאחרונה".

כמו כן, ראש העיר הבהיר כי 100% מהדירות תימכרנה במסלול המוזל של מחיר למשתכן. תמהיל הדירות יכלול:

  • 40% דירות 3 חדרים (עד 75 מ״ר)
  • 40% דירות 4 חדרים (עד 100 מ״ר)
  •  20% הנותרים יהיו דירות גדולות יותר

הבעייתיות והסיכונים שטמונים בהסכם הגג: העיר אשדוד תצטרך לקלוט לקלוט בתוך שנים ספורות אלפי משקי בית חדשים, כשהאיזון בין ההכנסות מתושבים להוצאות עליהן הוא שברירי. כיום יש באשדוד כ- 63.413 אלף יחידות דיור, כך שתוספת של 30,000 יחידות דיור בשבע שנים לכל היותר, לפי תנאי הסכם הגג, פירושה הגדלת העיר כב-50%. כמו כן חישוב פשוט יספר לנו כי מדובר בתוספת של כ30,000 רכבים (בממוצע של רכב לכל בית אב) לכבישים העמוסים לעייפה של העיר אשדוד. וזה עוד לפני שדיברנו על הצורך בחידוש ותוספת של תשתיות דוגמת: מערכות תיעול, ביוב וניקוז, תשתיות צמודות בתוך השכונות:   שצ"פים , פארקים, מדרכות, שבילים להולכי רגל ואופניים, מוסדות חינוך, מעונות יום, מתנ"סים, בית כנסת ומקוואות שישרתו האוכלוסייה שתתווסף לעיר.

מה המצב כיום? מקסים צ'רני,יועץ נדל"ן בבנייה חדשה בעיר אשדוד שניתח את נתוני הבנייה על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באשדוד עולה כי קצב הבנייה היום באשדוד הוא רק 600 יחידות דיור בשנה. משמע בכדי לבנות 30,000 יחידות דיור נדרש 50 שנה, רחוק מפרק הזמן שמיועד לתכנית – כשבע שנים. על מנת לבנות בשבע שנים את כמות יחידות הדיור המיועדת בהסכם הגג, נדרש קצב בניה של כ-4,285 יחידות דיור בשנה. פי 7.14 מהמצב כיום על פי צ'רני.

קרדיט: מקסים צ'רני

כדאי לדעת:  הסכם הגג הראשון נחתם עם עיריית קריית גת, לצורך הקמת שכונת "כרמי גת", בה אמורות היו להיבנות כ-7,000 יחידות דיור. התכנית נתקלה בקשיים. כך למשל בקריית גת חל עיכוב בהוצאת היתרי הבנייה ופיתוח התשתיות בשכונה החדשה. בראש העין אף היא נוצרו קשיים במימוש ההסכם. לטענת תושבים בראש העין, בשכונות חדשות שאוכלסו לא נבנו תשתיות ראויות, ובכך לא מילאה המדינה את חלקה, לו התחייבה בהסכם.

כרמי גת. העירייה התחייבה לבנות בשכונה 7,000 דירות, אך עד כה נבנו רק 2,200 צילום-אליהו הרשקוביץ

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר