דורון חזן בכנס. קרדיט: קפלן ליווי עיתונאי
דורון חזן בכנס. קרדיט: קפלן ליווי עיתונאי

מהנדס העיר אשדוד: שנת 2018 תהיה שנת הפינוי-בינוי; אלתא לא תזוז

"בעוד כ-20 שנה יתווספו לעיר עוד כ-25 אלף דירות". כך ציין מהנדס העיר אשדוד אינג' דורון חזן בכנס מקצועי. וגם: מה דעתו על מע"ר דרום, שכונת הפארק ומחיר למשתכן?

פורסם בתאריך: 28.5.18 10:41

     

המהנדס, דורון חזן,  ציין בין היתר כי כ-7,500 מיחידות הדיור שיתווספו לעיר יכללו במסגרת התחדשות עירונית : תמ"א 38 ופינוי-בינוי.  "מומחים העריכו כי ברובעים הפחות חזקים באשדוד כמו רובע ו', ג' ואפילו ח', תכניות תמ"א 38 אינן כלכליות. אבל מי שיסתכל על המספרים יגלה  שכמעט 50 אחוזים מהפרויקטים של התחדשות עירונית באשדוד בנים דווקא ברובעים אלה. הציבור החרדי בעיר אינו יכול להתגורר בבניינים גבוהים בשכונת החדשות כי מדובר בקהל 'שבוי', לכן הפרויקטים של תמ"א 38 בשכונות אלה ממש מתאימים להם". המהנדס הוסיף כי אם שנת 2017 הייתה שנת התמ"א 38 באשדוד, אני מודיע לכם ששנת 2018 תהיה שנת הפינוי-בינוי באשדוד: קבלנים אוהבים לבנות על קרקע 'בתולית', אבל הבנייה בפרויקטים של פינוי-בינוי היא זולה יותר בזכות התשתיות הקיימות".

בהתייחס לפרסומים בתקשורת על הכוונות להעתיק את מפעל אלת"א ממקומו,  מהנדס העיר הבטיח שזה לא יקרה. "על פי תכנית בניין עיר (ת.ב.ע) במקביל להגדלת מספר יחידות הדיור, יש צורך לאזן זאת בשטחים ירוקים ועל פי הת.ב.ע, מול אלת"א דרומית לבית הקברות, יוקם פארק ירוק. לא תקום שם אפילו יחידת דיור אחת! מדובר בקרקעות מדינה ולא בקרקעות פרטיות. הפארק הירוק למעשה 'מסנדל' את כל הרעיונות להעתיק אל אלת"א ולהקים מולו שכונות מגורים. העתקת אלת"א לבד אינה כדאית: מי שירצה לבנות על הקרקע של אלת"א יצטרך לוותר על 40 אחוזים מהשטח לטובת הפקעה לצרכי ציבור והשטח שיוותר לבנייה,  כמה מאות דירות אינו כלכלי. איני חושב שלאשדוד כדאי לוותר על מפעל הייטק בסדר גודל של אלת"א מבחינת תעסוקה ובכלל. מי שרכש קרקע חקלאית במשולש החקלאי וקיווה שיבנו שם דירות אין לו על מה להסתמך".

בן עזרי בכנס. קרדיט: קפלן ליווי עיתונאי

בן עזרי וצרפתי בכנס. קרדיט: קפלן ליווי עיתונאי

מהנדס העיר הסביר בכנס הקבלנים כי שכונת פארק לכיש תוקם למרות כל הטענות לגבי הימצאות חומרים מסוכנים בקרבתה. המהנדס: "בהתחלה דיברו על כך שמשנעים באזור 220 חומרים מסוכנים שונים. כשהסברנו לגורמים בנמל כי זה בניגוד לחוק וזה מסכן רבע מיליון תושבים, פתאום מתברר כי יש רק 3 סוגים של חומרים מסוכנים וסיכמנו שבתוך כשנה החומרים האלה לא ישונעו שם יותר. בכך הוסר המכשול של אנשי הסביבה להקמת שכונת הפארק. במהלך השנה יחל השיווק לשכונת הפארק שתכלול כ-שלושת אלפים יחידות דיור. בגדה השנייה של הנחל ייבנה אזור תעשיה קלה ונקייה, יועתקו לשם מגרשי האימונים מרחוב ז'בוטינסקי ויוקם אצטדיון כמו בנתניה כשבקומת הקרקע שלו תשמש למסחר."


רוצים להתעדכן ראשונים? להורדת היישומון (אפליקציה) של כאן דרום אשדוד:

להורדה באנדרואיד

להורדה באייפון


בהתייחס למע"ר דרום המהנדס ציין כי 480 יחידות דיור ייבנו במסגרת פרויקט מחיר למשתכן ולכן בשכונה שנחשבת שהכי יקרה באשדוד, יוכלו לרכוש מאות דירות בכמה מאות אלפי שקלים מתחת למחיר השוק: אני מעריך שדירה במחיר למשתכן תעלה במע"ר כמיליון 400 אלף ₪ במקום מיליון ו-700 אלף. במע"ר דרום יוקמו סה"כ כ-4400 יחידות דיור כולל 1000 יחידות הקיימות".

לגבי הרובע המיוחד המהנדס ציין כי בסה"כ ייבנו בו 4350 יחידות דיור כאשר 1450 מתוכן ייבנו עבור סטודנטים.

 

שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון בוני אשדוד והשפלה: "מדיניותם של ראש העיר ושל מהנדס העיר לפיה 100 אוז מכל פרויקט שייבנה במסגרת מחיר למשתכן ייועד במלואו לזכאי דיור מהווה פתרון לזוגות הצעירים הזכאים. יחד עם זאת אם בפרויקטים אלה לא יהיה תמהיל שיכלול דירות רבות לאוכלוסיוית משפרי דיור, הם נדונים מראש לכישלון. מניסיוננו, פרויקטים שהם 100 אחוזים במחיר למשתכן, הקבלן שבונה פרויקטים אלה, הופך למעשה מיזם לקבלן מבצע  וכיוון שהוא לא צריך למכור את הדירות בשוק החופשי, הוא ינסה למקסם את הרווח. זה יהיה על חשבון סטנדרט הבנייה ותכנון אדריכלי לא יצירתי כדי שהבנייה תהיה זולה ופשוטה לביצוע. הפרויקטים של מחיר למשתכן יהיו לדעתי כמו השיכונים של שנות ה-60".

בן עזרי בכנס. קרדיט: קפלן ליווי עיתונאי

בן עזרי וחזן בכנס. קרדיט: קפלן ליווי עיתונאי

"אני רואה בכך בעיה נוספת: במחיר למשתכן יימצא אולי פתרון לזוגות צעירים, אך הם מהווים חלק קטן משוק הדיור ודווקא מרבית השוק שייך למשפרי דיור שאין להם פתרון. משפרי הדיור רוצים לעבור לדירה גדולה ואיכותית יותר באזורים נחשקים יותר ואם כל הבנייה תהיה במסגרת מחיר למשתכן אני לא רואה פתרון למשפרי דיור".

למרות הביקורת מנכ"ל ארגון בוני אשדוד והשפלה צופה ששוק הדיור ייצא מקיפאון: "לאחר שנים רבות של כמעט קיפאון בשוק הבנייה באשדוד מלבד התחדשות עירונית ותמ"א 38, אני מאמין שבשנים הקרובות אנו הקבלנים נהיה במרכז העשייה והבנייה של העיר אשדוד תביא להתפתחות כלכלית שהיא מבורכת".

המנכ"ל שלומי בן עזרי מברך על ההחלטה שלא להעתיק ממקומו את מפעל אלת"א: "אלת"א הוא מעצמת תעסוקה איכותית לתושבי אשדוד ונכס צאן ברזל של אשדוד בדיוק כמו הנמל ולכן אסור להעתיק אותו מכאן".

 

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר