פרויקט UP TOWN של האחים דוניץ באשדוד. צילום: האחים דוניץ

419 דירות החלו להיבנות באשדוד במחצית הראשונה של השנה

בכל 2019 היו באשדוד 837 התחלות בנייה. יו"ר ארגון קבלני אשדוד: "משבר הקורונה עלול להוביל לצניחה בהתחלות הבנייה ברמה שנתית"

פורסם בתאריך: 11.10.20 11:18

     

התחלות הבנייה באשדוד הסתכמו במחצית הראשונה של 2020 ב-419 יחידות דיור – כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבוצע בארגון קבלני אשדוד. לשם השוואה, בכל 2019 היו באשדוד 837 התחלות בנייה.


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"
 

מפילוח הנתונים לפי סוגי דירות עולה, כי בשני הרבעונים הראשונים השנה החלו להיבנות באשדוד 158 דירות 4 חדרים, 172 דירות 5 חדרים, 73 דירות 3 חדרים, 13 דירות 2 חדרים ו-3 דירות 6 חדרים. ב-2019 כולה נבנו באשדוד 403 דירות 4 חדרים, 216 דירות 5 חדרים, 187 דירות 2 חדרים, 21 דירות 3 חדרים ו-10 דירות 6 חדרים.

לדברי עו"ד ורד צרפתי זבולון, יו"ר ארגון הקבלנים באשדוד וסגנית נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, "באשדוד קיים מחסור חמור של דירות כבר שנים, ומשבר הקורונה רק יחריף את המצב, ייתכן והשנה תסתיים בצניחה חדה בהיקף התחלות הבנייה בעקבות שני הסגרים שהוטלו על המשק. באופן מוצהר המדינה החריגה את שוק הנדל"ן מהתקנות לשעת חירום של הקורונה, אך בפועל הפעילות מתנהלת בהיקף מצומצם מאוד אם בכלל. כדי לתת דחיפה לכל שוק הנדל"ן ובאשדוד בפרט, המדינה חייבת לעודד את הבנייה, לתמרץ את הקבלנים לעמוד ביעדים, ולשחרר חסמים שמעכבים את זרם יחידות הדיור לשוק – ויפה שעת אחת קודם".

עו"ד ורד צרפתי זבולון. צילום: אבי רוקח

לדברי נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ הבונה את פרויקט Up Town במע"ר דרום באשדוד, "המע"ר מהווה את אחת מעתודות הקרקע למגורים מהמעטות שנותרו באשדוד ומרכז כיום את עיקר הבנייה הפעילה בעיר, עם מעל ל-4,000 יח"ד שמתוכננות להיבנות בו. היות ומלאי הדירות החדשות בעיר נמוך, השכונה החדשה תספק מענה לביקושים הגבוהים לדירות בה. חשוב שמקבלי ההחלטות יפעלו על מנת לאפשר בנייה בהיקפים משמעותיים כדי לענות על הביקושים".

ברמה ארצית תמונת התחלות הבנייה עגומה ברקע משבר הקורונה: ברבעון השני נרשמה צניחה של 29% בהתחלות הבנייה בכל הארץ לעומת הרבעון הראשון, וגם לעומת התקופה המקבילה אשתקד נרשמה צניחה של כ-27%. לפי הנתונים, ברבעון השני החלו להיבנות בישראל 9,445 יחידות דיור חדשות, לעומת 13,309 דירות ברבעון הראשון השנה ולעומת 12,678 דירות ברבעון המקביל ב-2019.

המשבר התפרץ בישראל ברבעון השני של השנה – החל מחודש מרץ ובחודשים הבאים אחריו. מתוך זה כחודשיים עם ישראל כולו היה ספון בבתים בסגר שהוטל ובשאר הזמן הוטלו מגבלות התקהלות של משרד הבריאות שצמצמו משמעותית את ההתנהלות במרחב הציבורי. אמנם אושר לענף הבנייה להמשיך בעבודה כרגיל, אך בפועל במקרה הטוב רמת הפעילות בשוק עמדה על 50% – וזה מתבטא היטב בכמות התחלות הבנייה במחצית.

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר