צילום: גיא לוויאן רשות הטבע והגנים
צילום: גיא לוויאן רשות הטבע והגנים

"צעד חשוב לשמירה על אוכלוסיית הדולפין": אושרה שמורת טבע ימית בין אשדוד לאשקלון

התוכנית לשמורת טבע 'ים אבטח', במרחב הימי שבין אשדוד ואשקלון אושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום. התוכנית כוללת שמורת טבע בשטח של כ-67,000 דונם ואזור המיועד לדייגים בשטח של כ-53,000 דונם

פורסם בתאריך: 22.2.22 18:36

     

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום, אישרה תוכנית לשמורת טבע 'ים אבטח', במרחב הימי שבין אשדוד ואשקלון. התוכנית הוגשה על ידי רשות הטבע והגנים ונעשתה בהתאמה למסמך המדיניות למרחב הימי של ישראל שהוכן במינהל התכנון.

התוכנית, אשר כללה בתחילת דרכה שטח לשמורת טבע ימית בלבד, נדונה בוועדת משנה להתנגדויות, אשר החליטה כי מצפון ומדרום לשמורת הטבע, יקבע, לראשונה בישראל, אזור המיועד לדיג מקצועי וספורטיבי.

התוכנית כוללת שמורת טבע בשטח של כ-67,000 דונם ואזור המיועד לדייגים בשטח של כ-53,000 דונם. התוכנית אושרה גם על ידי הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (ולחוף), אשר ברכה על החלטת הוועדה המחוזית המאזנת בין הצורך בשימור הטבע ומשאבי הטבע, ובין שימוש הדיג המנצל את משאבי הטבע באופן מקיים ובכך מיטיבה את האיזון בין כלל המשתמשים במרחב הימי.

דג דאון אטלנטי. צילום: גיא לויאן רשות הטבע והגנים

דג דאון אטלנטי בשמורת ים אבטח. צילום: גיא לויאן רשות הטבע והגנים

צב ים בשמורת ים אבטח. צילום: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים

צב ים בשמורת ים אבטח. צילום: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים

שמורת הטבע ממוקמת כ-300 מטר מקו החוף ועד למרחק של כ-7 ק"מ ממנו. השמורה מהווה המשך לשתי שמורות טבע ימיות מוכרזות בין קו החוף ועד 300 מטר ממנו, כך שנוצר רצף של שמורות טבע מהחולות ועד לעומק הים. טווח העומקים בשמורה נע מעומק קרקעית של כ-5.5 מטר ועד לעומק קרקעית מרבי של כ-38 מטר. השמורה, מהווה המשך לשתי שמורות טבע ימיות מוכרזות – ים אבטח צפון וים אבטח דרום, והיא תספק בין היתר תועלות ציבוריות רבות בהן העשרת הדגה בשטחים הסמוכים לשמורה, מוקד לתיירות אקולוגית, נופש ופנאי ומוקד משיכה לתיירות.

שמורת 'ים אבטח' היא למעשה "פארק חולות ימי", המשך ישיר של פארק החולות היבשתי "שמורת חולות ניצנים", הנמצא מזרחית לה. בשמורה הימית החולות מכוסים ב"עמודת מים" בה שוחים דגים, צבי-ים ואף להקת דולפינים. כמו כן, ניתן לצפות באזור זה גם בעופות ים ייחודיים. בעוד שהחולות ביבשה מעוצבים על ידי פעולות הרוח, הרי שהחולות שמתחת למים מעוצבים על ידי הזרמים. זרמי הים והשפעות הגלים, מייצרים בתי גידול משתנים. בכל רצועת עומק ישנם בעלי חיים שונים, ולכן יש חשיבות להגנה על טווח עומקים נרחב, כדי להגן על כל החברות האקולוגיות של המצע החולי הרך בים. המצע הרך של החולות (שמקורם בדלתת הנילוס), שוקק חיים.

מפת השמורה הימית המורחבת - אבטח. באדיבות רשות הטבע והגנים

מפת השמורה הימית המורחבת – אבטח. באדיבות רשות הטבע והגנים

בלב שטחי החול הרך שבשמורה, ישנה גבעה סלעית נדירה המתנשאת לגובה של 4 מטרים מעל הסביבה החולית, ושקועה מתחת למים. זהו קצהו העליון של רכס הכורכר התת ימי, ומהווה בית גידול ייחודי. בתי גידול סלעיים או שוניות סלעיות (rocky reefs) הינם בתי גידול טבעיים עשירים ביותר מבחינה אקולוגית. גבעה זו מהווה אי של יציבות בסביבה דינמית: מאפשרת ליצורים להתיישב על מצע המורכב מתצורות סלע מגוונות – משטחי סלע, כוכים, מחילות, מערות וסדקים – שכל אחת מהן מהווה בית ליצורים בעלי מאפיינים שונים. הגבעה מספקת עושר ביולוגי לשמורה ולשטחי החול מסביב.

"אישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום את תוכנית שמורת טבע 'ים-אבטח', במרחב הימי שבין אשדוד ואשקלון, הינו צעד חשוב לשמירה על אוכלוסיית הדולפין המצוי שנמצאת בסכנת הכחדה בים התיכון", אמר ד"ר אביעד שיינין, מנהל מרכז הדולפין והים של עמותת דלפיס וראש תחום טורפי-על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים, "המחקר המקיף שאנו מבצעים על האוכלוסייה המקומית של הדולפין המצוי משנת 2016 מעיד על הידלדלות האוכלוסייה בקצב מדאיג ודרמטי במהלך שנות המחקר: מכמות של 22 פרטים בוגרים ל־9 בלבד בשנת 2021. אנו מקווים שיצירת המרחב השקט מתשתיות ודיג יאפשר לאוכלוסייה הקטנה של הדולפין המצוי להתאושש. זוהי בשורה חשובה לאוכלוסיית הדולפינים ולמערכת האקולוגית בדרום ישראל בים התיכון".

הפלגה לשמורה הימית אבטח עם אנשי הים התיכון על סיפונה של "ישראל אחת". צילום: heidi levine

הפלגה לשמורה הימית אבטח עם אנשי הים התיכון על סיפונה של "ישראל אחת". צילום: heidi levine

מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון, תומר גוטהלף: "שמורת טבע ים אבטח הינה שמורת טבע ימית שנועדה לשמור על בית הגידול הימי ומשתרעת מול שמורת הטבע היבשתית של חולות ניצנים. אישור השמורה הינו חלק ממאמץ כולל לפעול לשימורם של בתי גידול ערכיים ביבשה ובים".

מ״מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים, רעיה שורקי: "השמורה שאושרה חשובה מאוד לשמירת הטבע הימי בים התיכון מכיוון שהיא כוללת בית גידול חולי בעומקים של עד 30 מטר שאין לנו כיום ייצוג בשמורות טבע ימיות אחרות. בנוסף השמורה כוללת שונית סלעית שלפי מחקרים וסקרים כוללת מגוון רב של מינים לצד זה מתקיימת בשמורה אוכלוסייה של דולפינים נדירים וצבי ים".


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"


תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר