בית זיקוק פז אשדוד, צילום: אילן אסייג

בית זיקוק אשדוד ישלם קנס של 906 אלף שקל בגלל זיהום אוויר

בעקבות המלצת בית המשפט: חברת פז בית זיקוק אשדוד חזרה בה מעתירה שהגישה כנגד המשרד להגנת הסביבה בגין עיצום כספי שהטיל עליה. החברה תשלם 906 אלף שקל בגין הפרת תנאי הפליטה ואי-מניעת פליטת עשן שחור

פורסם בתאריך: 19.7.20 10:08

     

המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת פז בית זיקוק אשדוד עיצום כספי בסך 906,100 שקל, בעקבות תקלת חשמל בלוח ההזנה הראשי של בית הזיקוק, אשר גרמה לקריסת מערכות ולפליטת עשן שחור וסמיך מהלפיד לסביבה במשך כשעה – דבר המהווה הפרה של תנאי היתר הפליטה. עשן שחור מורכב מחלקיקים של חומר בעירה ותוצרי נפט שנפלטו לאוויר כתוצאה משריפה לא שלמה. חלקיקים אלו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות.

העשן השחור נצפה ב-2017 על ידי כונני איגוד ערים לאיכות סביבה אשדוד – חבל יבנה, שדיווחו על האירוע למשרד להגנת הסביבה, ובעקבות הדיווח יצאו כוננים של המשרד לשטח לבדיקת המפגע והנסיבות להתרחשותו. לטענת החברה, האירוע התרחש כתוצאה מתקלת חשמל וכשלים במערכות אמצעי הגיבוי במפעל. רק לאחר הפעלת מערכות הגיבוי באופן ידני נפסקה פליטת העשן השחור.


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"
במסגרת ההליך שקדם להטלת העיצום, לא קיבל המשרד את טענות החברה, ובין היתר את הטענה כי נקטה בפעולות מספיקות למניעת הישנות ההפרה ולהקטנת הנזק, והחליט להטיל על החברה עיצום כספי בגין ההפרה.

חברת פז בית זיקוק אשדוד חזרה בה באחרונה מעתירה שהגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, כנגד העיצום כספי שהטיל עליה המשרד להגנת הסביבה, בסך 906,100 שקל. הטענות המרכזיות של החברה היו שהאירוע נגרם בשל תקלה נדירה וחריגה ולא בעקבות מעשה או מחדל של החברה או של עובדיה, וכי לא הייתה יכולה למנוע את התקלה ונקטה בכל האמצעים הסבירים למניעת ההפרה. עוד נטען, כי המשרד היה צריך להפחית את סכום העיצום שהוטל.

לאחר דיון ממושך בבית המשפט, ולאחר שהשופטת ענת זינגר העירה את הערותיה בעניין, החליטה החברה לחזור בה מהעתירה. לפיכך, העיצום הכספי שהממונה לפי חוק אוויר נקי במשרד להגנת הסביבה הטיל על החברה נותר על כנו. את המשרד להגנת הסביבה ייצג עו"ד מני מנחם מפרקליטות מחוז ירושלים.

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר