ילדים בדרכים. צילום: אילוסטרציה Pixabay

לקראת יום כיפור והשימוש הגובר באופניים: כמה ילדים ובני נוער נפגעו בתאונות דרכים באשדוד?

יום הכיפורים, הידוע בכינויו "חג האופניים" הוא יום מועד לפורענות בכבישים. בכל שנה נפגעים ילדים ובני נוער הן כמשתמשים בכלי רכב אלו והן מפגיעות שלהם כהולכי רגל תמימים. איך נמנע את המקרה הבא?

פורסם בתאריך: 26.9.17 11:22

     

על פי נתוני עמותת אור ירוק, ביום הכיפורים שנה שעברה 220 בני אדם ברחבי הארץ נפגעו ונזקקו לעזרה ראשונה עקב פציעה מרכיבה על אופניים, אופניים חשמליים והחלקה על גלגיליות, סקייטבורד, רולר בליידס וקורקינט.  לקראת יום הכיפורים  שיחול בסוף השבוע הקרוב אנו מציגים בפניכם את הנתונים העירוניים – כמהילדים ובני נוער נפגעו בתאונות דרכים באשדוד לאחר שרכבו על אופניים בעשור האחרון? התוצאות לפניכם

שנת תאונה
יישוב – מקום אירוע התאונהחומרת פגיעהסך הכל2007200820092010201120122013201420152016
אשדוד11114311
פצוע קשה611211
פצוע קל5131

 

כך נעבור את יום הכיפורים בבטחה – טיפים של עמותת אור ירוק

* קסדה היא שומר הראש של הרוכב, רוכבים רק עם קסדה רכוסה-גם באופניים, אופניים חשמליים, רולר בליידס, קורקינט והוברבורד.

* ברכיבה בשעות הלילה לובשים בגדים בהירים.

* רוכבים רק עם מגני ברכיים וכפפות.

* ילד מתחת לגיל 16 לא רוכב על אופניים חשמליים והוברבורד.

* וודאו את תקינות האופניים-הצופר, הצמיגים, הבלמים, התאורה ומחזירי האור.

* מתאימים לכל רוכב זוג אופניים שמתאים לגובה שלו כך שקצות האצבעות יגיעו לקרקע.

 

בשנים האחרונות הולך ועולה השימוש באופניים חשמליים ובמקביל גם המעורבות של הרוכבים בתאונות דרכים הולכת וגדלה. בשנת 2016 מספר רוכבי האופניים החשמליים שהיו מעורבים בתאונות דרכים היה כמעט זהה לרוכבים שנפגעו בתאונות אופניים רגילים, חלק גדול נפגעו לאחר שלא חבשו קסדה. בשנת 2014 התחייבו במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים לקדם חוק אשר יחייב חבישת קסדה בכל רכיבה על גבי אופניים חשמליים גם לבגירים מעל גיל 18, חוק שעד היום לא קודם.

 

פגיעות ראש בקרב רוכבי אופניים

רכיבה על אופניים מהווה אמצעי תחבורה, פעילות פנאי ופעילות ספורטיבית במדינות רבות. אולם, כתוצאה מרכיבה על אופניים נפגעים רוכבים רבים, ולעתים הפגיעה היא קשה. בניגוד לנהגים ברכב סגור, המוגנים במעטפת הגנה שמספק הרכב, אוכלוסיית רוכבי האופניים היא אוכלוסייה פגיעה ולא מוגנת. פגיעות ראש מהוות את הפגיעה הקשה ביותר ובמקרים רבים, פגיעת ראש היא גם הפגיעה השכיחה ביותר בקרב רוכבי אופנים. האופניים אינם מספקים כל הגנה במקרה של תאונה, והסיכון לפגיעת ראש במקרה של נפילה מאופניים הוא גבוה ביותר. בארה"ב נמצא כי שני שלישים מהתמותה של רוכבי אופניים נגרמת עקב חבלות בראש.

 

הקסדה מצילה חיים

חבישת קסדה תקנית ומותאמת לרוכב מונעת רבות מפגיעות הראש ומפחיתה את חומרת הפגיעה בתאונה. ממצאי מחקרים מעלים כי חבישת קסדה בקרב כל קבוצות הגיל תורמת לבטיחות האוכלוסייה ומהווה אמצעי מיגון זול, יעיל ונוח.

סקירות נרחבות של עשרות מחקרים שבוצעו במדינות שבהן חלה חובת חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים מראות כי חבישת קסדה מפחיתה את הסיכון לפגיעת ראש בעד ל-85%.

בדו"ח של ארגון הבריאות העולמי (WHO), אשר מסתמך על מחקרים מארה"ב, אירופה, אוסטרליה וניו-זילנד, מצוין במפורש כי קסדות אופניים מפחיתות גם את כמות פגיעות הראש והמוח וגם את חומרתן.

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר