פאנלים סולאריים על גג העיריה צילום: אורי קריספין

השמש מאירה פנים

ישראל היא מדינת שמש. לפחות עשרה חודשים בשנה שהארץ שטופה בקרני שמש חמימים. בשנים האחרונות פותחו לא מעט טכנולוגיות שמנצלות את המשאב הטבעי שמצוי אצלנו בשפע. גגות סולאריים - הטרנד החדש שקונה לו יותר ויותר אוהדים שם גם את אשדוד בתמונה. אנרגיית השמש – זמינה, חכמה, יעילה וטובה לסביבה

פורסם בתאריך: 19.1.20 21:19

     

ערים גדולות בעולם המודרני מתמודדות עם אתגרים סביבתיים מורכבים כדוגמת גידול באוכלוסייה וצפיפות עירונית, סכנות אקולוגיות (זיהום אוויר, מים וקרקע), שחיקה בתשתיות ועוד. האתגרים הללו המשפיעים על איכות החיים של כולנו. אשדוד שמעולם לא קפאה על שמריה, הקדימה לפעול ולקדם תכניות עירוניות בתחומי חיים שונים שיבטיחו את איכות חיי התושבים גם בעתיד, ובכלל זה פעולות בתחום הקיימות וקידום התכנית האסטרטגית לאיכות הסביבה.

"מזה כמה שנים שאנו פועלים במישורים שונים על מנת לשמר ולקדם ערכי סביבה ולייצר סביבת חיים בריאה ובטוחה עבורנו ועבור דורות העתיד" אומר ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ומביא כדוגמא את החתימה על אמנת האקלים, המאבק בזיהום האוויר וצמצום פליטת גז, החתימה המתוקשרת של פורום ה-15 על "ברית ערים לאיכות הסביבה", פעילות חינוכית הנעשית במוסדות החינוך, תכניות מיחזור וטיפול בפסולת, פיתוח פארקים, נטיעות עצים וטיפוח סביבתי, תכניות מורכבות לחיסכון והתייעלות אנרגטית, החלפת מערכות תאורה עירוניות בנורות לד ופעילות מבורכת שמקדמת העירייה לניצול מיטבי של אנרגיית השמש.

במסגרת מיזם הגגות הסולאריים, עלה ד"ר לסרי לגג בניין העירייה על מנת לעקוב מקרוב אחר התקנת מערכת סולארית לייצור חשמל מאנרגיית השמש. היה זה עוד מהלך בתכנית האסטרטגית שמקדמת התייעלות אנרגטית ופועלת לשיפור איכות החיים העירוניים ושימור מיטבי של משאבי הטבע והסביבה. לסרי: "ישראל שטופת שמש ואנו שמחים כי טכנולוגיות צריכה חדשות מאפשרות לעשות שימוש חכם, בריא וחסכוני באנרגיית השמש הטבעית והזמינה לנו בשפע". ואכן, המונח 'שימוש חכם' משתלב היטב בחזון העיר המאפשרים חשיפה מיטבית למידע בכל האמצעים הטכנולוגיים העומדים כיום לרשות התושב, כך שנתוני הייצור והצריכה של אנרגיה סולארית בכל מוסד ציבורי, יוצגו על גבי מסך טלוויזיה ויאפשרו לכל אחד מעקב אחר ייצור האנרגיה והצריכה. "זהו שדרוג חשוב גם למוסדות אחרים שהציבו מתקנים דומים על גגותיהם ומזה שנים שהם משמשים פלטפורמה לייצור חשמל באמצעות אנרגיית השמש" אומרים בעירייה ומציינים כי יש כבר ניסיון של כמה שנים טובות של ייצור אנרגיה סולרית באשדוד.

המשרד להגנת הסביבה שמעודד צריכת חשמל מאנרגיית שמש, יצא בקול קורא המציע לחברות סולריות להתקין מערכות מתאימות לייצור אנרגיה סולארית על גגות מוסדות ציבור בישראל. המערכות המותקנות על גגות המוסדות הן בטוחות ועומדות בתקנים שקבע המשרד ואין בהן חשש לקרינה. המערכות מוצבות ע"י חברות מנוסות המחויבות לתקנים ולערכי סביבה, ומעת לעת יבוצעו בדיקות קרינה במוסדות החינוך אשר יהיו חשופים לציבור, כך שכל תושב יוכל לראותם. דוגמאות נוספות לפעילות שנוקטת העירייה בנושאי סביבה ירוקה ושמירה על איכות החיים העירוניים, ניתן לראות בצמצום גזי הפליטה מרכבים וזיהום האוויר. גם בפרויקט התחבורה הירוקה ובמתכונתו התפעולי ינועו על ציר הנת"צ אוטובוסים חשמליים ונקיים מפליטות גז. אשר יצמצמו את כמות האוטובוסים המונעים על דלקים מזהמים. כך גם המעבר של עיריית אשדוד לרכבים היברידיים בהתאם להנחיית ראש העיר, שיביאו לחיסכון משמעותי בעלויות ובעיקר בשמירה על ערכי הסביבה כפי שהתחייבנו באמנה.

"אנו ממשיכים לקדם רעיונות ומיזמים בתחום הקיימות ובשל כך אנו מקיימים שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות בעולם ועם חברות גלובליות שעוסקות בפיתוחים וביישום תכניות המטיבות עם הסביבה" אומר ראש העיר ומציין את אוניברסיטתMIT  וחברות מאוסטרליה, סינגפור וסין הנערכות להשקת מיזמים תחבורתיים ידידותיים לסביבה. כמו כן הוא מציין את שיתופי הפעולה עם המשרד להגנת הסביבה, ארגונים ירוקים וגופים ציבוריים ופרטיים הפועלים בנושאים מגוונים הקשורים בנושאי הקיימות והסביבה באשדוד.

ראש העיר משיק את המתקנים על גג העירייה צילום: אורי קריספין

 

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר