האדמו"ר מגור רבי יעקב אריה אלתר. צילום גיל כהן מגן

האם פורשי חסידות גור יהפכו את אשדוד ל"בירתם"?

על רקע המשבר בחסידות גור וה"פרישה" של הקבוצה בראשותו של בן דודו של האדמו"ר, ישנם חסידי גור באשדוד הטוענים שבעיר הולך ומתהווה מוקד של המחנה החדש

פורסם בתאריך: 5.11.19 18:30

על חסידות גור בעיר כבר שמענו רבות, על העוצמות, ועל אין ספור הצלחות בזירה המקומית. רק שהפעם מדובר בסיפור מורכב יותר, בעקבות משבר פנימי בין ראשי החסידות בירושלים – בין הזרם המרכזי בהנהגת האדמו"ר מגור ר' יעקב אריה אלתר לבין ה"פורשים" בהובלת בן הדוד, הרב שאול אלתר – יש הטוענים שבאשדוד תקום האופוזיציה הראשית, וחלקם אף אומרים שזה עניין של זמן, שנה לכל היותר, עד שיתרחש הפיצוץ הסופי. השאלה המרכזית האם אגודת ישראל בעיר תינזק משמעותית ממהלך שכזה.

בין שלל החסידויות שנמצאות בעיר אשדוד, נמצאת גם חסידות גור, הגדולה שבהן, המונה כיום בעיר כ-2,200 משפחות. לקהילה יש מוסדות חינוך רבים, כוללים, ומוסדות חינוך משלהם.

שאול אלתר. מתוך ויקיפדיה

גם בעיני הציבור החרדי והחילוני בעיר, חסידות גור נתפסת כחסידות שמרנית. היא נחשבת סמן ימני בכל הקשור להפרדה בין גברים ונשים ובמה שקשור ליחסי אישות.

לאחרונה נוצר פיצול בחסידות המרכזית שממוקמת בירושלים. כידוע בציבור החרדי הלימוד המרכזי בו מתרכזים הוא לימוד הגמרא, ובלימוד הגמרא יש כמה סגנונות לימוד העיון והבקיאות. העיון הוא לימוד מעמיק שכולל את כל המפרשים שפירשו בו והוסיפו טעמים. ולימוד הבקיאות זהו הלימוד הפשוט יותר בו לומדים את דף הגמרא בתוספת שני מפרשים המונחים לצדי הגמרא.

ואם כן כידוע בחסידות גור תמיד היה נהוג שלומדים בדרך המעמיקה והחזקה, דרך העיון. רק שלפני כמה שנים החליט האדמו"ר מגור הנוכחי שהוא משנה את שיטת הלימוד לפשוטה יותר. מה שהביא את בן דודו ר' שאול אלתר לפתוח בית מדרש בסמוך לחסידות הגדולה שבו הנהיג את שיטת לימוד העיון שהיא החזקה ביותר בליווי יותר פתיחות וקרבה לזרם הליברלי יחסית של גור בחו"ל.

עצרת תפילה ברובע ז'. צילום ארכיון: אילן אסייג

במגזר החסידי יודעים כולם שאת חופשת הקיץ הגדול חסידי גור נוסעים לאמריקה ומיד לפני אלול חוזרים. וכבכל שנה תורם אחד הגבירים של החסידות דוד ברלינר את מיטב הכסף שאף בנות החסידות יוכלו להגיע ולהשתתף בחופשת הקיץ  – מן הסתם בהפרדה. רק מה שקרה לאחרונה היא שהאדמו"ר ר' אריה יעקב אלתר החליט שרק הבנות יסעו למחנה והבנים ישארו בארץ. מה שנגרם מחמת זה, שהתורם ברלינר החליט שלא לשלם ולתמוך אף במוסדות האדמו"ר בארץ. ועוד יותר אף תומך בר' שאול, כך לפי יודעי דבר.

ההקשר המקומי

רוב הציבור באשדוד שמזדהה עם הרב שאול אלתר מנסה לשמור על פרופיל נמוך. חלקם מסתירים זאת וחלקם אומרים זאת בגלוי אולם סירבו להתראיין בשמותיהם. לפי שיחות שכתב "כאן דרום" ערך עם כמה מהם עולה, כי לאחרונה חילקו להם טפסי הרשמה לחסידות המחודשת ההולכת וניבנת בזמן זה בשקט בשקט ואפשר שתקום דווקא בעיר אשדוד.

דיברנו עם יעקב (שם בדוי), חסיד גור תושב אשדוד.

האם זה נכון שבעיר אשדוד יש מהלך שקט שכזה שהולך להוביל מהפכה בחסידות?

"לאחרונה זה צף בעקבות שני הסיפורים המפורסמים, אבל שתדע שזה כבר כמה שנים שאברכים ובחורים חסידי גור בעיר רוצים ללכת להיות בקרבתו של ר' שאול. רק שהחסידות עושה לנו צרות, מאיימים עלינו שיזרקו את ילדינו ממוסדות החינוך, ידאגו שיזרקו אותנו מהעבודה ועוד שלל דברים, וזה מה שמביא לעיכוב של הדבר הזה. אבל שתדע כל דבר סופו להתגלות כמאמר המפורסם על מה שצף. זה בדיוק מה שקורה עכשיו, הם הסתירו שנים את כל הפוליטיקה ואת המחנק שהם עושים והיום שאנחנו רוצים להתפתח הם מקשים עלינו".

הנה כתבה ששודרה בכאן 11 על הפיצול בגור לפני כשבועיים:

והנה הדיון שהתנהל בכאן מורשת בתכנית מנדי ביתאן:

מאיפה יהיה לכם כסף להקים מוסדות משלכם בעיר?

"מה הכוונה? הרי רוב חסידי גור בעולם הם יותר רוצים בפתיחות וגם הרבה מהתורמים הגדולים הם עם רב שאול, ולכן זה ענין של זמן אך בסופו של דבר זה יקרה ואנחנו נוכל להחזיר הרבה חסידי גור שסרו מהדרך בגלל הדרך הקלוקלת".

לפי דעתך אגודת ישראל בעיר צריכה לחשוש?

"בהחלט כן אני יודע שזה נשמע הזוי אבל אנחנו ניהיה כוח חזק אם זה באשדוד שהרבה אנשים שכיום לא אומרים זאת שהם רוצים את רב שאול כמנהיג שלהם יבואו ויצטרפו ואנחנו נוכל לשלוח נציגים משלנו ולחיות בדרכה של חסידות, אך שפויה יותר".

עדיין לא הכריעו במי יתמכו לראשות העיר. בראש השולחן היו"ר יחיאל וינגרטן

ישיבת מטה הבחירות של ג' באשדוד. בראש השולחן היו"ר יחיאל וינגרטן (צילום: מטה יהדות התורה)

תגובת יו"ר יהדות התורה באשדוד, הרב יחיאל וינגרטן, סגן ראש העירייה ובעצמו חסיד גור: "יש הרבה דיבורים אבל בתכל'ס לא קורה כלום וגם לא יהיה כלום. חסידות גור תמשיך להיות כהרגלה בעיר ולא לכל שמועה צריך להאמין".

 

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

23 תגובות
 1. שמחה ליזרוביץ

  יהודי אמיתי צריך להגיד את אשר על ליבו ולא לחשוש מהמלעיגים עליו ונכון עושים אותם חסידים שהולכים בדרכו של ה ורוצים בדרך ישרה!!!!

 2. משה

  איזו כתבה מצחיקה.. אין פה אפילו פרט אחד נכון!
  בגור לא נסעו מעולם לחופשה מאורגנת באמריקה, לא בנים ולא בנות.
  ברלינר הוא לא תורם ולא תרם מעולם.. הוא עסקן שהיה מעורב שם באיזו פרשיה שהסתיימה.
  באשדוד אין שום גרעין של אותם פורשים וכן הלאה.

  מכרו לכם תותים

 3. דביר שם טוב

  יש הטוענים שכבר בחודש הבא נפתח בית מדרש ברחוב הורקנוס ברובע ז אז כך שזה ממש בקרוב

 4. יצק

  תפסיקו לבלבל את המוח חסידים לא יהיו במדינה הזאת שילכו לגרמניה חזרה

 5. דודי מור יוסף

  משה תפסיק לבלבל תמוח כנראה שאתה חסיד גור בעצמך ומסתיר את עצמך בשם בדוי בשם משה.
  כולם יודעים על הפיצול בחסידות גור בארץ. ולא פלא שבאשדוד שזאת העיר אם רוב ממשפחות החסידות ולכן על תנסה להסתיר את זה.

 6. דודי מור יוסף

  משה את התותחים שאתה מדבר מחרו בכל רשתות התקשורת הענקיות והמוסמכות לומר זאת כולל תיעודים מבית המדרש החדש ולכן מוטב שתעשה חמוצים ולך לישון יבלבלן.

 7. יוסי ח.

  יצק ידידי אני חושב שאתה מגזים . אחלה אנשים. הפוך טוב יעשה לעיר שיש קהל משפיע כמותם.

 8. יצק

  מה כל כך טוב בהם אם היו אנשים טובים אז למה הם מסתירים את הדברים שלהם או שגם אתה חסיד גור וגם אתה מסתיר או שי לך משהו אם חסידים ומוטב שיוכלו הרבה בננות זה עוזר הרבה

 9. דוד ויצמן

  משה מציע לך לא לדבר שטויות. אני מכיר את מאיר אוליאל בתור כתב שמשקיע ובודק טוב לפני שכותב את השורות הנ"ל ובכלל. כתב שאחראי על הנכתב. וזה המקום לפרגן! שאפ ו ענק מאיר תמשיך להביא סיפורים טובים רק כמו שאתה יודע💕

 10. יצק

  דוד ויצמן מסכים איתך בכל מילה אחלה של כתב יודע על מה לדבר וכל מה שכתוב בכתבה הכל זה מהשטח וחסידי גור לשעבר שאמרו את אשר על ליבם ומי שלא נח לא אם הכתבה הזאת שילך לעשות חמוצים אבל דחוףףף

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  נו עברו כמה שבועות ו-
  השטיבל שנפתח נסגר חצי חזרו לגור בביקשו סליחה והשאר עוברים לירושלים או לבית שמש אולי שם הם ימצאו מה לעשות
  אז מי צודק מכל הויכוחים שהיו פה ???????

 12. צוחק עליהם

  עובדתית, כתבה מליאה שטויות שמגחיכה לא רק את הכתבה והכותב אלא אל הפלטפורמה שמפורסמת בה.
  אין יותר מה להגיב. זו התגובה היחידה.
  סליחה שאני מגיב כל כך באיחור, פשוט רק כעת מצאתי כמה רגעים לבזבז עליכם… סליחה

 13. דני

  שטויות במיץ עבגניות.
  הדבר היחיד הנכון בכתבה הוא שיש פילוג.
  לא גרעין באשדוד, לא קייטנה לחסידי הארץ, ברלינר לא תורם לגור אלא עסקן מקומי,
  תמשיכו להאמין לכל דבר רע שכותבים על החרדים…
  תשתדלו גם לנסות להרגיש אוביקטיביים אחר כך…

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר