הדמיות מתחם הסוהו של אשדוד. צילום אמיר מן עמי שנער אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ

הסוהו של אשדוד: כ—1,000 יחידות דיור ייבנו במתחם צמר אוסטרלי

במסגרת שינוי ייעוד מתחם הקניות באזור התעשייה רחוב האורגים עשוי להפוך לשכונת מגורים שתכלול עסקים, מקומות בילוי ומגדלים גבוהים שיתנשאו עד ל-25 קומות. זאת לפי תכנית חדשה שהוגשה מטעם הבעלים אלי אלעזרא

פורסם בתאריך: 26.9.19 17:11

     

לא רק בלונדון, הונג קונג ומנהטן: גם באשדוד רוצים שכונת סוהו, והיכן? באזור התעשייה של העיר, על כל פנים, במה שהיה נחשב ככזה עד עתה.

במסגרת תכנון מחדש של אזור התעשייה בין שדרות בני ברית, רחוב האורגים, שדרות ויצמן ושדרות בן—גוריון והפיכתו ל”רובע מעורב”, בעיריית אשדוד מעוניינים להקים את שכונת הסוהו באזור שבו קיים כיום מתחם הקניות של חברת הכשרה לשעבר: מתחם טופ סנטר של חברת אלרוב ולשעבר עוד יותר: השטח שבו שכן מפעל צמר אוסטרלי.
התכנית שהוגשה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטעם היזם לקראת דיון שנקבע ליום שלישי השבוע מציעה הקמת בניינים בייעוד משולב למגורים, מסחר, ותעסוקה — 15 מבנים, ובהם כ-1,110 יחידות דיור.

אולם מהנדס העיר דורון חזן ממליץ להעמיד את כמות הדירות על 950 לפי החלוקה הבאה: שבעה מבני מגורים בני 25-20 קומות בחזית הפונה לכיוון בני ברית, לכיוון שדרות בן-גוריון, ובמרכז המתחם, שישה מבני מגורים בני שישה—שבעה קומות, בחזית הפונה לרח’ האורגים, מגדלי תעסוקה ומשרדים בני 30 קומות, בחזית הפונה לשדרות בן-גוריון. ברוב המבנים במתחם משולבים שטחי מסחר ותעסוקה בקומות התחתונות, בנוסף, מתוכנן פיתוח טיילת הולכי רגל לאורך שדרות בן-גוריון, כולל גשר הולכי רגל.

“הרובע המעורב”, נכתב בהסבר לתכנית, “ישמש את העיר אשדוד כמרכז עסקים ותעסוקה, אשר משולבים בו גם שימושי מגורים, מסחר ותעשייה נקייה, ללא חומ”ס, אשר אינה מטילה מגבלות סביבתיות על שימושי קרקע סמוכים לה. על פי מסמכי התכנית, מתחם תכנית ‘סוהו’ נמצא באזור אשר מיועד לכלול תמהיל של שימושי מסחר תעסוקה ומגורים. התכנית המוצגת לפנינו תואמת את החזון העירוני ליעודי ולשימושי הקרקע המעורבים”.

מבנה המשרדים הענקי הכשרה סנטר”(שבו השתעשעו בעבר ברעיון להקים בית חולים פרטי) אמור להישאר, אבל מתחם הקניות הפתוח הסמוך ייהרס באופן הדרגתי. בעירייה מציינים שהפרויקט איננו חלק מהסכם הגג באשדוד, אלא עומד בפני עצמו.

המתחם כיום. צילום: פבל

הבעלים של המתחם הוא איש העסקים אלי אלעזרא מאשקלון באמצעות שלוש חברות: הכשרה חברה לביטוח בע”מ, פנינת אפרידר ואלבר שירותי מימוני בע”מ. אלעזרא רכש את המתחם כולו בשנת 2016 מאיש העסקים אלפרד אקירוב עבור סכום של כרבע מיליארד שקל. שינוי הייעוד שיאפשר הקמת מגדלי דירות, שטחי מסחר ותעסוקה, עשוי לשנות את שוויו הנדל”ני ללא הכר.

אלי אלעזרא. צילם נבו נעים

בנוסף, יהיו בשכונה המדוברת: שני אשכולות של מעונות יום, בכל אשכול יהיו שלוש כיתות, תשע כיתות גן — בשב”צ ו/או בקומות התחתונות של מבני המגורים, במרכז המתחם יוקצה מגרש ציבורי לבניית בית ספר יסודי (19 כיתות), הפתרון לחינוך העל-יסודי יינתן מחוץ לגבולות התכנית, מועדון נוער — הקצאת שטח בנוי של 500 מ”ר, מוסדות רווחה עירונים — הקצאת שטח בנוי של 200 מ”ר בקומות התחתונות של המבנים.

 

הדמיה: מתחם הסוהו של אשדוד. באדיבות אמיר מן עמי שנער אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ

במסמכים שהוגשו לוועדה נכתב גם: ”הקרקע חשודה כקרקע מזוהמת בחומרים אורגניים מוכלרים ובדלקים”. בהמשך לסיכום הפגישה מיום 28.1.18 הוכן סקר היסטורי לזיהום קרקעות ותכנית לביצוע קידוחי ניטור בשטח התכנית והועבר לבדיקתנו. יש להמשיך, הוחלט, בביצוע קידוחי עומק.

בעיה נוספת שעלולה להעיב על הפרויקט היא הקרבה לתחנת הביוב הראשית של אשדוד, שנמצאת ממש מעבר לכבישעל שדרות ויצמן ויוצרת צחנה עזה ואף פולטת גזים מחניקים. זאת, אלא אם המתקן יוצא מהאזור ויועבר הרחק משם.

התכנית ממחישה את ההתפשטות הצפויה של אזורי המגורים באשדוד לכיוון צפון ואת השינוי של שימושי הקרקע: מתעשייה ומסחר לכיוון של עירוב שימושים — מגורים, בילויים, מסחר ומשרדים.

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר