אבקה להדברה חקלאית, צילום: מירב דפני ואלון בר המשרד להגנת הסביבה

לקראת עונת המזיקים: המשרד להגנת הסביבה מפרסם דגשים לציבור

לקראת חג האביב ועונת המזיקים, המשרד להגנת הסביבה מפרסם דגשים לציבור בנושא הדברה לטובת שמירה על בריאות הציבור והסביבה

פורסם בתאריך: 17.4.19 20:57

     

לקראת חג האביב ותחילת עונת המזיקים: המשרד להגנת הסביבה ממליץ על שורת פעולות פשוטות שכל אחד יכול לנקוט לצמצום השפעת המזיקים, ועל-מנת להפחית את הצורך לשימוש בחומרי הדברה. המשרד מזכיר, כי שימוש בחומרי הדברה בניגוד להוראות השימוש, עלול לפגוע באדם ובחיות מחמד, ובמקרים קיצוניים להגיע עד לסכנת חיים מיידית.

 

 • יתושים נמשכים למים עומדים – ייבוש מקורות מים המהווים מוקדי דגירה של יתושים בתחתיות עציצים, במקלטים, בגגות, בצנרת דולפת וכדומה, יצמצם את התרבות היתושים בסביבה אורבנית, ויפחית באופן משמעותי את הצורך בשימוש בחומרי הדברה. חשוב לתאם זאת אלה עם השכנים ולהסביר להם את חשיבות פעולות הייבוש.
 • ניקיון – השלכת פסולת מיותרת והסרת צמחיית פרא בגינות, תסייע להפחתת מקומות המסתור והדגירה של יתושים, תיקנים, פרעושים, חולדות ועכברים בגינה.
 • תיקון מכסי ביוב שבורים ושקיעת מרצפות סביב הבורות, יצמצם את מפגעי מכרסמים ותיקנים ויפחית את הצורך בשימוש חומרי הדברה.

 

בעת ביצוע הדברה, יש לוודא:

 • למדביר יש רישיון בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה.
 • על הרישיון להיות תקף לסוג ההדברה המבוקשת (רישיון להדברה בבתים ובחצרות או רישיון להדברה בעסקים ושטחים פתוחים.
 • להקפיד לקבל הסבר מהמדביר על הטיפול המתוכנן, מאחר וייתכן כי ניתן לפתור את הבעיה ללא שימוש בהדברה כימית, אלא באמצעות ניטור ומניעה. במידה ומבתצעת הדברה חשוב לוודא, כי נשאר תיעוד של פעולת ההדברה (אישור ביצוע הדברה).
 • עלות הדברת מזיקים אינה נמוכה ומחירה עלול לעלות ככל שמורכבות ההדברה גדולה יותר, לכן עדיף למנוע את הבעיה מאשר לעשות שימוש בחומרי הדברה.

 

מה עוד ניתן לעשות? 

 • להקפיד על סדר וניקיון על מנת למנוע מראש התפתחות מזיקים.
 • להשתמש אך ורק בתכשירי הדברה המאושרים למכירה לקהל הרחב, כגון: מדבקות, מזרקי ג'ל פיתיון לתיקנים ונמלים ותרסיסים ביתיים. ניתן להשיג תוצאות טובות בשימוש נכון במוצרים אלו, וכמובן לעשות שימוש רק בהתאם לכתוב בתווית.
 • לא לקנות תכשירים מרוכזים המיועדים רק לשימוש מקצועי, משום שהם מסוכנים מאוד. מהמידע המצוי בידי המשרד, תאונות רבות מתרחשות כתוצאה משימוש לא מקצועי בתכשירים אלו.
 • אסור להעביר חומר הדברה לבקבוק שתיה קלה או לכל מיכל אחר.
 • לא לאחסן חומרי הדברה במקומות נגישים לילדים!
 • במקרים בהם בעיות מזיקים, אינן נפתרות על ידי שמירה על ניקיון ושימוש בתכשירים ביתיים לציבור הרחב – יש להזמין מדביר מוסמך ולהישמע להוראותיו בדבר הכנת הבית להדברה וכניסה מחדש אחרי ההדברה.

 

 

 

 

 

פיקוח ואכיפה על מדבירים:

המשרד להגנת הסביבה עורך פעולות פיקוח ואכיפה באופן שוטף על מדבירים. בפעילות באזור המרכז שהתבצעה בתקופה האחרונה, נתפסו שני מתחזים שפעלו ללא רישיון, והציגו עצמם כעוסקים בדברה. הפעולה נערכה בעקבות מידע שהתקבל במשרד, ובהשתתפות נציגי אגף מזיקים והדברה, מחוז מרכז והמשטרה הירוקה במשרד. אחד המתחזים אף השתמש בחומרי הדברה המיועדים לשימוש חקלאי, ומתנהל כנגד השניים הליך אכיפה פלילי.

במהלך ביקורות נוספות שערך המשרד, נמצאו שני מדבירים, שהפרו את חוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואית, כאשר אחד מהם אף עשה שימוש בתכשירי הדברה שאינם מורשים לשימוש תברואי. לאור הפרות אלה, המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצומים כספיים על השניים בסכום כולל של כ- 11,500 ש"ח. בשנה החולפת, הרשם לענייני מדבירים במשרד להגנת הסביבה, התלה וביטל את רישיונם של 5 מדבירים שחרגו מדרישות החוק והיוו סכנה לציבור ולסביבה.

פעילות הפיקוח מבוצעת על-ידי נציגי המשרד במטה ובמחוזות ומפקחי המשטרה הירוקה, לצד פקחים נוספים שהוסמכו ע"י המשרד.  במסגרת הפיקוח נבחנים נושאים שונים לרבות  בדיקת תכשירי ההדברה – רישום, אחסון ותוקף, קיומן של מדבקות ושילוט מתאים לאזהרת הציבור, בדיקת פנקס רישום (יומן ביצוע פעולות הדברה), קיום אמצעי בטיחות ונשיאת רישיון. החוק להסדרת העיסוק בהדברה תברואית, התשע"ו–2016 קובע, בין היתר, הוראות לעניין הכשרתם ואופן פעולתם של העוסקים בהדברה תברואית, הליכי הרישוי לעיסוק בהדברה והפיקוח על העיסוק. המשרד להגנת הסביבה ממשיך לפעול להגברת הפיקוח והאכיפה בתחום ההדברה לטובת הציבור

 

חומר הדברה שמור בקופסת קפה טורקי צילום: מירב דפני ואלון בר המשרד להגנתה סביבה

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר