מבצע עירוני להלעאת מודעות בקרב הציבור לתופעת העישון ולנזקיו

העיקר הבריאות- יום ללא עישון באשדוד

היום הבינלאומי ללא עישון שמצוין בחודש מאי, הוא היום בו גורמים ונאמני בריאות מבקשים לעורר בקרב הציבור את המודעות לנזקי העישון. באשדוד ערכו בשבוע שעבר קמפיין שכלל קשירת בלונים צבעוניים על רכבים חונים, עמדת בדיקה למצב החמצן בגוף, דוכני הסברה וחלוקת בקבוקי שתיה למי שוויתר על הסיגריה.

פורסם בתאריך: 29.5.17 12:27

     

נתוני 2014 על הרגלי העישון בישראל מלמד כי שיעור המעשנים בישראל, מבן 21 ומעלה, עומד על 19.7%! מבין הגברים בישראל 26.0% מעשנים ומבין הנשים 13.6% מעשנות. ביחס לנתוני, שיעור העישון בקרב הגברים בישראל (26.0%) גבוה מעט מהממוצע באיחוד האירופי (24.2%) ואילו בקרב הנשים שיעור הנשים המעשנות בישראל (13.6%) נמוך מהממוצע באיחוד האירופי (15.5%). נתון חשוב נוסף מתייחס לעישון הפסיבי. כאן דיווחו כ-37% מהמרואיינים שאינם מעשנים, שהם חשופים לעישון וזה קורה בדרך כלל בבית (נשים וילדים) ובמקום העבודה (גברים).

מבצע מחלקת הבריאות העירונית להעלאת מודעות בקרב הציבור לתופעת העישון

על נזקי העישון אין עוד מה להוסיף. לכולם ברור כי עישון רע לבריאות ובכל סקר בריאות הוא בולט ברשימת מחוללי המחלות ו"תרומתו" למחלות סרטן, מחלות לב וכלי דם, מחלות נשימה ועוד רק הולך וגדל. "ההסכמה העולמית החד משמעית היא שהעישון יגרום למותם של שליש עד חצי מהמעשניםויקצר את חייהם בכ-10 שנים, כשכל המעשנים צפויים לתחלואה שתפגע באיכות חייהם וחיימשפחתם" קובע משרד הבריאות בנתוני סקר בריאות שערך וכן מצוין כי "לעישון יש אחריות לאחד מכל עשרה מקרי מוותבעולם"!! אבל לא רק. לנזקי העישון יש גם היבטים כלכליים המוערכים בנזק של מיליארדים למשק או ליתר דיוק כ-12.8 מיליארד ש"ח בשנה!!!אגב: מול זה, משק הטבק והסיגריות מגלגל מחזור של למעלה מ-8 מיליארד ₪ בשנה.

לרגל יום הבינלאומי ללא עישון שהתקיים בשבוע שעבר, יצאה מחלקת הבריאות במינהל לשירותים חברתיים, למבצע שנועד לעורר מודעות בקרב הציבור לתופעת העישון ולנזקיו הבריאותיים והכלכליים. המבצע מתקיים כל שנה בקרב כל הציבור, צעירים ומבוגרים, תוך יצירת מערך הסברה ובדיקה מהירה של מצב החמצן בגוף.

הקמפיין באשדוד להעלאת מודעות לנזקי העישן, עמדת חלוקת בקבוקי מים.

"הנתונים הנ"ל, בהחלט מעוררים דאגה ומחייבים הגברת המודעות" אמרו הם בשעה שהתייצבו ביום רביעי, ה-24/5/17, בשוק הפתוח העירוני, הציבו עמדה ועודדו אנשים לבוא ולנשוף לתוך מכשיר המודד את כמות החמצן בגוף. "בדיקת CO2 נועדה לבדוק את כמות החמצן בגוף ש"תפוסה" ע"י ניקוטין" אומרים אנשי המחלקה, כשהם מלווים במתנדבי האגודה למלחמה בסרטן, בנערים מהמית"ר החרדי ובתלמידיםמבית ספר מפתן שעסקו בהסברה וחלקו בקבוקי מים למי שבחר לוותר על הסיגריה. אחרי הכל עדיף לשתות מים ולא סיגריה.

באותו בוקר אגב, התעוררו תושבי אשדוד לצבעיהם המרהיבים של בלונים אשר נקשרו למכוניות ברחובי העיר. היה זה תחילתו של הקמפיין שנועד לעורר סקרנות "למה נועדו הבלונים?" ולגלות שהיום הוא היום הבינלאומי ללא עישון. כן נפתחה סדנת גמילה מעישון, נערכו הרצאות בנושא נזקי העישון ופעילות נוספת בקרב קהלי יעד.

למחרת, ברחבת העירייה, התקיים מבצע נוסף. גם כאן יכלו אנשים לבוא ולמדוד את כמות החמצן בגופם. "נתוני הבדיקה מזהים את מצב החמצן בגוף אצל מעשנים, כאלה שהפסיקו לעישון או מעשנים פסיביים" אומרים הם וממליצים כמובן להיבדק ולהפסיק לעשן. הפעילות נעשתה בשיתוף עם קופת חולים כללית, בחינם כמובן, ותחת הסלוגן "אשדוד עיר נקייה מעישון". מחלקת הבריאות מודה לכל מי שלקח חלק בשבוע זה ומבקשת להזכיר לתושבים: באשדוד לוקחים אחריות על הבריאות!

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר