חברי התנועה

מתווה השבת המסתמן של לסרי: חלוקת העיר לאזורי אכיפה

זהו המצע לפתרון השבת המתגבש , כך על פי חברי "התנועה העממית לשוויון חברתי" שנועדו אמש עם ראש העיר. בעירייה לא אישרו את הדברים

פורסם בתאריך: 6.2.18 11:55

לפני ארבעה ימים שיתף ראש העיר בדף הפייסבוק שלו "היום אני כבר יכול לומר באופטימיות זהירה, שמתגבש כיוון לפיתרון. אני נפגש מדי יום, עם נציגי הקהילות השונות, ועם תושבים רבים המייצגים את כלל מרקם האוכלוסיה בעיר, שומע דעות ורעיונות לפיתרון. בתקופה הקרובה אציג בפניכם תמונה רחבה של הסוגיה הסבוכה הזו, עם הדרכים האפשריות לפיתרון, עם אמונה עמוקה שאשדוד תהווה דוגמא ומופת ליכולת להתגבר על הפערים הגדולים באורח החיים בין הקבוצות השונות באוכלוסיה. אני קורא לזה, "לחיות ביחד".

התמונה של ‏כאן דרום אשדוד‏.

פיקוח על פי אזורים? צילום מסך מתוך סרטון השבת

אמש, אכן ראש העיר נפגש בלשכתו עם דן סופר ואינה פרומן מראשי התנועה העממית לשוויון חברתי ומי שארגנו את ההפגנה ב13.1 ברחבת העירייה לאחר שראש העיר הזמין אותם לדון בנושא סערת השבת על רקע העצומה שהגישו לו בפגישתם הקודמת בה 7,000 מתושבי העיר הביעו את התנגדותם למדיניות האכיפה העירונית בנוגע לסגירת עסקים בשבת כמו גם הפגיעה בסטטוס קוו והכפייה הדתית. בפגישה הוצג, כך על פי חברי התנועה, מתווה לפיו העיר תחולק לאזורים במעיין דירוג של חילוני-מעורב-וחרדי ובהתאמה תתבצע אכיפה, על פי אופי האזור ותמהיל האוכלוסייה שבו. נדגיש כי בעירייה לא אישרו את הדברים.

בפגישה אמש נכחו עשרה מחברי ה'תנועה העממית לשוויון חברתי' . נזכיר כי הפגישה הקודמת עם ראש העיר התקיימה בתיווך של בוריס גיטרמן. בפגישה אמש לא נכחו בפגישה נציגים חרדיים כמו כן התנועה נפרדה מראשי המחאה הנוספת בשל מחלוקת פוליטית. "המטרה הייתה לענות לדברים שהעלנו, הוא ראה לנכון להיפגש ולתת לנו תשובה ברורה. דנו לא רק בעניין השבת, אלא גם בנושאים נוספים שיש איתם בעיה בעיר". לשיחה הקודמת הגיעו חברי התנועה עם אופטימיות זהירה ותקווה לשינוי, אך הפעם לא היה כך. "פתחנו את הדיון שארך כשעה וחצי בשיח על השבת, הנושא הבוער ביותר. במכתב שלנו נתנו מספר הצעות איך לפתור את הנושא" הסביר סופר."דיברנו הרבה על אי הסבירות של חוק העזר וביקשנו לדון בשינוי חוק העזר ולתקנו, כמו כן שבתקופה הזו עד שניישר את ההדורים שיקפיאו את הקנסות ואת צווי הסגירה".

מה ראש העיר השיב לבקשה הזו – להפסיק את מתן הדו"חות עד לפתרון הסוגיה?

"שהוא לא יכול לעשות זאת בשום פנים ואופן כיוון שזו עבירה על החוק וזה לא הולך לקרות. אבל לפי חוקי העזר העירוניים כל החנויות שפתוחות אחרי שבע וחצי עוברות על החוק, כי בחוק כתוב שאחרי שעה שבע וחצי אסור לחנות להיות פתוחות, אבל זה לא המצב. אנחנו לא רוצים שייסגרו את החנויות האלו אבל אם זו עבירה וזו עבירה, למה אף אחד לא מקבל קנסות בדבר הזה? לא קיבלנו על זה תשובה חותכת למה עבירה על שעות פתיחה פחות חמורה מפתיחה בשבת?"

איזה תשובה כן קיבלתם בנושא?

"שכמו שאין 10,000 שוטרים שאוכפים את עניין חגורות הבטיחות יש עניין של תעדוף מה קריטי יותר ומה פחות. לפי זה אנחנו מבינים ששת היא קריטית ויותר 'חמורה' מעברות אחרות. הצענו לו לתקן את החוק שיהיה שוויוני יותר בדיון במועצת העיר".

במהלך הדיון העלו חברי העמותה בעיות נוספות בעניין השילוב של דת ומרחב ציבורי ברחבי העיר "ביקשנו למשל כרטיס תושב לפארקים שאנחנו לא נהנים מהם כיוון שחרדים באים בהמוניהם בכל רחבי הארץ, באים נהנים ולפעמים גם משאירים מלוכלך ומי שמפסיד את המתקנים זה תושבי העיר"

איך הגיב ראש העיר לעניין?

"לא קיבלנו תשובה. הוא ניסה לענות אבל לא היה תשובה. זה היה מעיין דיבור פוליטי שלא עונה לשאלה הספציפית שהעלנו".

על מה כן קיבלתם התחייבות שישתנה מהמצב הנוכחי?

"שהוא לא הולך לסגור או לחלק קנסות לכל הבתי קפה והמסעדות שנמצאים ברחבי העיר בשבת".

אבל דן, זו לשון החוק.

"נכון אבל עד עכשיו זה לא היה ברור מאליו".

פנים חתומות. הפגישה הקודמת עם ראש העיר

מה לגבי מתווה השבת, התקדמתם לעבר פתרון?

"אנחנו שאלנו מעבר לקנסות ולביג, מדוע מוסדות ציבור עירוניים סגורים בשבת כי לפי החוק מותר להם לעבוד, חוק העזר לא אוסר את זה. קיבלנו תשובה מגומגמת שיש סטטוס קוו בנושא, שכשראש העיר נכנס לקדנציה זה היה ההסכם בין הדתיים לחילונים וככה זה נמשך המדיניות הזו. אבל זו בעייה רחבה, העיר גדלה, אי אפשר להסתכל כל הזמן אחורה על מה היה המצב לפני עשרות שנים!"

 

     

מה שכן קיבלנו מענה זה שלפי העירייה הם עובדים על פתרון שיגדיר את השכונות והאזורים לחלוקה לפי אוכלוסייה מעיין דירוג של אזור חילוני לגמרי – שם לא תהיה בו אכיפה בכלל. באזור מעורב תהיה אכיפה ובאזור חרדי זה יהיה באופן מלא. מעין מפה של העיר בחלוקה לאזורי אכיפה"

מתי פתרון 'חלוקת העיר על פי דירוג' יכנס לפועל?

"אין עדיין תשובה סופית, אולי שבועות אולי חודש".

בפעם הקודמת הגעתם מלאי רצון לשינוי ואפילו אופטימיים, עם איזה תחושות יצאתם הפעם?

"מכל השיחה הזו יצאנו בתחושה שלשלטון הקיים אין פתרון שלם למצב כזה, יותר מזה – צריך ללכת לבחירות רק שאנחנו מאוחדים. גם ראש העיר, כך על פי התנועה, רמז לזה שאם לא יהיה גיבוש, לטובת כלל הציבור – לא נצליח בבחירות. צריך להקים רשימת אחת. אפשר כמה מפלגות אבל רשימה אחת של כל החילונים זו הדרך היחידה להצליח ולהציל את העיר.

אנחנו מאוכזבים, כן. באנו עם תקוות גדולות ורצון אמיתי לשנות. נתנו יד ואמרנו בא ביחד נעשה ונשנה ברוח טובה וקיבלנו תשובה שלא מספקת אותנו.

המסר המרכזי הוא ללחוץ אץ המנהיגים שלנו להקים רשימת אחת לבחירות – רק זה יכול להציל את העיר"

מה הצעד הבא?

"אחדות. רק אחדות של המפלגות החילוניות זה הסיכוי להציל את העיר".

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר