הלן גלבר בועדה בכנסת צילום: שרגא פרידמן
הלן גלבר בועדה בכנסת צילום: שרגא פרידמן

בדיון שקיימה ועדת הכנסת התברר: הממשלה אישרה 250 אלף טון קונדנסט שיוזרמו לעיר אשדוד

ע"פ ועדת הכנסת שהתקיימה היום, החומר שמוגדר רעיל ומסוכן לבריאות הציבור יוזרם מבלי שנערך סקר סיכונים לקראת המהלך ולא קיימים נתונים על היקפי התחלואה באשדוד. חברת המועצה הלן גלבר, שהדיון בכנסת התקיים בעקבות מכתבה בנושא: "אסור לאשר את ההחלטה"

פורסם בתאריך: 18.3.24 19:58

     

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קיימה הבוקר דיון דחוף על רקע הסיכון לסביבה בהעברת חומר מסוכן (קונדנסט) מבתי הזיקוק בחיפה לאשדוד, בעקבות מכתבה של חברת מועצת העיר, עו"ד הלן גלבר.

 

ח"כ יוראי להב-הרצאנו (יש עתיד) פתח את הדיון וציין את הדאגה הרבה שמעורר המהלך הזה ואת הצורך הדחוף שעלה בעקבות מכתבה של יו"ר 'אין לנו עוד אשדוד', הלן גלבר. "פניתי בנושא בשאילתה למשרד הגנת הסביבה ולא נעניתי עד היום הזה. החומר הרעיל והמסוכן הזה, קונדנסט, במקרה של פיצוץ יכול לגרום לשריפה ונזקים בהיקף של 1500 מטר. האם מישהו בחן את הנושא בסקר סיכונים לפני שהחליטו להזרים את החומר הזה לאשדוד?".

ועדה בכנסת. צילום: שרגא פרידמן

ועדה בכנסת. צילום: שרגא פרידמן

במהלך הדיון התברר כי יש כוונה להזרים לאשדוד 250 אלף טון קונדנסט בשנה, בריכוז גבוה יותר מזה שהותר בחיפה. עוד התברר מנציגי משרדי הבריאות והגנת הסביבה, כי אכן לא נערך סקר סיכונים לקראת המהלך ולא קיימים נתונים על היקפי התחלואה באשדוד.

"מתברר שחברות הגז מנסות לבצע מחטף מסוכן בעיצומה של המלחמה, ולהזרים לבתי הזיקוק באשדוד מיליוני חביות של קונדנסט, תוצר לוואי מהפקת הגז, שהוגדר ע"י משרד הבריאות כמסוכן לבריאות הציבור", אמרה חברת מועצת העיר אשדוד, עו"ד הלן גלבר. "לצד הנזק הבריאותי, יש לכך השלכות סביבתיות חמורות וסכנה אמיתית גם בתרחיש של פגיעת טילים".

"אשדוד לא תהיה פח האשפה של החומרים המסוכנים בישראל. אסור לאשר את ההחלטה להעביר את הקונדנסט המסוכן לאשדוד, אסור לאפשר לחברות השותפות במאגר לווייתן להזרים את הרעל לאשדוד בחסות המלחמה ובניגוד לכל חוות הדעת המקצועיות, בריאותיות וסביבתיות. אני קוראת למשרדי הממשלה ולחברי הוועדה לעצור מיד את ניסיון המחטף הזה, שחברות הגז מנסות לקדם מבלי שהתקיים כלל דיון מקצועי ובניגוד לכל עמדות המומחים בתחום הבריאות והגנת הסביבה".


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר