הסטודנטים גיא סויסה ואלמוג בוהדנה מהמחלקה להנדסת מכונות. צילום: SCE
הסטודנטים גיא סויסה ואלמוג בוהדנה מהמחלקה להנדסת מכונות. צילום: SCE

רובוט במקום אחות: סטודנטים מ-SCE אשדוד פיתחו אב טיפוס שיסייע בחדר ניתוח

סטודנטים מ-SCE אשדוד פיתחו רובוט שיסייע בחדרי ניתוח. הרובוט עובד על פי קול ומסוגל להרים באמצעות מגנט כלים סניטרים לבקשת המנתח, ולהגיש אותם אליו: "מבחינתנו, אם נוכל לייעל את כוח האדם בחדרי הניתוח ולסייע – עשינו את שלנו"

פורסם בתאריך: 23.8.23 08:47

     

שניים מבוגרי SCE באשדוד, פיתחו רובוט שמטרתו לסייע בחדרי ניתוח ולהגיש למנתח במהלך הניתוח את הכלים הסניטריים לפי בקשתו. כיום, במהלך ניתוחים, מי שאחראי להעביר למנתח את הכלים היא אחות 'סטרילית'. הרובוט מיועד להחליף אותה, לחסוך בכוח אדם, ולשפר את רמת הסטריליות בחדר הניתוח.

 

הסטודנטים שיצרו את הרובוט הם גיא סויסה ואלמוג בוהדנה מהמחלקה להנדסת מכונות ב-SCE. הם יצרו את הרובוט עקב מצוקת כוח האדם בתחום הרפואה ובקרב האחיות בפרט, על מנת לתת מענה לבעיה ולהתאים את מערך חדר הניתוח להתפתחות הטכנולוגית הקיימת בעולם בכל הנוגע בהשתלבות של רובוטים בחיי היומיום. את הפרויקט הנחו ד"ר יצחק לוי וד"ר שייקה בילו.

רובוט מסייע לחדר ניתוח הנשלט באמצעות קול. צילום: SCE

רובוט מסייע לחדר ניתוח הנשלט באמצעות קול. צילום: SCE

"פיתחנו זרוע רובוטית לחדר ניתוח שנשלטת באמצעות פקודות קוליות ועיבוד תמונה", סיפרו הסטודנטים. "המנתח מבקש מהזרוע את כלי הניתוח שהוא רוצה לקבל, הזרוע מזהה את האובייקט באמצעות מצלמה, לוקחת אותו בעזרת מגנט ומביאה אותו אל המנתח", הסביר גיא. "מטרת הזרוע הרובוטית תחילה לסייע, ולבסוף להחליף את האחות ה"סטרילית" אשר תפקידה להביא כלים אל המנתח כאשר הפרמטרים המרכזיים המנחים את הפרויקט הם: התייעלות המערכת הרפואית, חיסכון בכסף, שיפור הסטריליות ושימוש בטכנולוגיות עכשוויות.

כחלק ממחקר השוק שביצעו הסטודנטים, התקיימה פגישה עם ד"ר ערן שרון – מנהל המרכז לבריאות השד בבית חולים בלינסון. במהלך הפגישה הוצג מערך בעלי התפקידים בחדר הניתוח, הוצג הצורך במוצר אשר יסייע להם, וכיצד ניתן לייעל את המצב הקיים. בנוסף הוצע להתמקד בניתוחים הכוללים סט כלים מצומצם. "נפגשנו עם רופאים ואחיות חדרי ניתוח בבלינסון, נכנסו בעצמנו לניתוחים כדי להבין את ההתנהלות ואיך נוכל באמת לענות על צורך של אנשי הרפואה ופיתוח כזה יכול באמת להיות שימושי", משתף אלמוג.

בפרויקט שלהם רצו הסטודנטים להראות את ההיתכנות של פיתוח מסוג זה, והם שואפים להמשיך ולקדם את הפרויקט לטובת ייעול מערכת הרפואה בארץ. "אם בבית החולים מבצעים חמישה ניתוחים במקביל, בכל אחד מהם חייב שתהיה לפחות אחות סטרילית אחת. עם הפיתוח שלנו אולי יוכלו לצמצם את זה לשתי אחיות שינועו בין חדרי הניתוח", מוסיף גיא, "מבחינתנו אם נוכל לייעל את כוח האדם בחדרי הניתוח ולסייע – עשינו את שלנו".

קמפוס אשדוד. צילום: SCE

קמפוס אשדוד. צילום: SCE

 

ד"ר שייקה בילו, מרצה בכיר במחלקה להנדסת מכונות ב- SCE קמפוס אשדוד, הוסיף: "שני הסטודנטים, גיא ואלמוג, עשו עבודת חקר מקדמית שכללה שיחות עם רופאים מנתחים ואחיות חדרי ניתוח ומשם עלה הצורך במוצר. הם מצאו פתרון טכנולוגי מתקדם המורכב ומשולב כמה דיסציפלינות, והביאו אותו לידי מימוש בהוכחת היתכנות עם אב טיפוס איכותי ברמה גבוהה. הרובוט לא רק שיודע לקבל פקודות קוליות – בשלב זה באנגלית בלבד, אלא מצליח לזהות כלי ניתוח ספציפי שהתבקש תוך כדי שימוש בזיהוי תמונה, לגשת אליו, להצמידו מגנטית ולהביאו למרחב העבודה של המנתח. כל דרך עבודתם של גיא ואלמוג הייתה רצינית, הם הראו התמדה ונחישות יחד עם יצירתיות ויכולת לימוד עצמי. אני גאה מאד להיות המנחה שלהם וגאה בתוצר אליו הגיעו".


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר