תחנת הכוח אשכול. צילום: דור גפני
תחנת הכוח אשכול. צילום: דור גפני

2,000 שעות של זיהום אוויר: אושרה הפעלה של יחידות מזהמות בתחנת הכוח באשדוד

המשרד להגנת הסביבה לא אישר את פניית רשות החשמל וחברת החשמל לאפשר הפעלה ממושכת (10,000 שעות) של יחידות מזהמות בתחנת הכוח אשכול שבאשדוד, ודרש לבחון חלופות פחות מזהמות, דרישה שגם איגוד ערים לאיכות סביבה מצטרפת אליה. בינתיים אושרו 2,000 שעות הפעלה

פורסם בתאריך: 20.7.22 10:39

עדכון אחרון: 21.7.22 14:41

     

בשבוע שעבר פנו אל המשרד להגנת הסביבה משרד האנרגיה, רשות החשמל וחברת החשמל בבקשה לאשר תוספת של 10,000 שעות הפעלה לארבע היחידות המוסבות בתחנת הכוח אשכול שבאשדוד עד לסוף שנת 2022. הנימוק לבקשתם זו הוא הפחתה בשימוש בפחם לצורך הוזלת העלויות לתפעול משק החשמל, וכתוצאה מכך להוזלת העלויות המושתות על התעריף.

בקשת משרד האנרגיה היא להפעלת יחידות ישנות ללא מתקני הפחתת פליטות ולכן הן מזהמות את האוויר באופן משמעותי וגבוה יותר מאשר כמעט כל יחידות הייצור הקיימות במשק החשמל. מבדיקת המשרד עולה, כי עלות הנזק מפליטת מזהמי אוויר מקומיים כתוצאה מהפעלת יחידות אלו באשכול גדולה אף יותר מעלות הנזק הנובע מיחידות פחמיות שבהן מותקנים מתקני הפחתת זיהום (סולקנים) – ומסיבה זו הגביל המשרד להגנת הסביבה, באמצעות היתר הפליטה, את הפעלתן ללא יותר מ-2,300 שעות בשנה.

תחנת הכוח אשכול. צילום: םבל

תחנת הכוח אשכול. צילום: פבל

במענה לפנייה זו של רשות החשמל וחברת החשמל דרש המשרד להגנת הסביבה כי יחידות אלו יופעלו כמוצא אחרון לאחר הפעלת שאר יחידות הייצור הפועלות על גז, וזאת כתנאי למתן אורכה זמנית להמשך הפעלת היחידות. בנוסף, ביקש המשרד לקבל סדרת נתונים ומידע לבחינת עומק של חלופות אחרות מזהמות פחות, בין היתר, על מנת לוודא כי אין הספק זמין אחר מבוסס גז אשר ניתן להשתמש בו (תחנות ייצור בטכנולוגיית מחזור משולב ואף פיקרים במחזור פתוח).

ביום ב' הודיע מנהל המערכת למשרד, כי יידרש כשבוע של הרצות ואנליזה, על מנת לספק למשרד להגנת הסביבה את הנתונים הנדרשים. לאור לוחות הזמנים האלה, המשרד לא יכול לבחון בעת הזו לעומק את בקשת התוספת ל-10,000 שעות, ומשום כך אינו מאשר אותה.

במכתב ששלח למשרד להגנת הסביבה ביום ב' מ"מ מנכ"ל חברת החשמל, רם ארליכמן, הוא ציין כי מניתוח שבוצע בנגה, חברת ניהול המערכת, עולה כי "הדממת היחידות תביא להפעלת יחידות פחמיות באופן קבוע, לרזרבות ייצור נמוכות מהסף הנדרש והמקובל במערכת החשמל הארצית, עד כדי ניהול מחסור ולהפעלה בסולר, ובנוסף, להשפעה קריטית גם על מערכת ההולכה בדגש על אזור הדרום". עוד ציין כי להשבתת יחידות הייצור באשכול "משמעויות מרחיקות לכת", לרבות "החשש מכניסה לאירועי ניהול מחסור שיכול ויהיו כרוכות בהשלות יזומות של צרכנים והפסקות חשמל יזומות, תוך העמסה מוגברת של יחידות בסולר ובפחם".

לאור זאת, ועל רקע גל החום והעלייה בעומסים וטענת חברת החשמל כי קיימת סכנה לאמינות ולשרידות אספקת החשמל, המשרד להגנת הסביבה החליט לאשר באופן זמני ונקודתי תוספת של 2,000 שעות – היקף המוערך בכ-3-4 שבועות של הפעלה, ובתנאי שיחידות אלו יועמסו אחרונות בסדר ההעמסה המבוסס על גז, לרבות יחידות מסוג פיקר, כדי להקטין את פליטת מזהמי אוויר ככל הניתן במצב זה.

המשרד להגנת הסביבה מדגיש, כי בכל העבודות והבחינות שביצע עולה בבירור שמעבר מהיר לייצור חשמל מבוסס על אנרגיות מתחדשות משולבות במתקני אגירת אנרגיה מבוזרים הוא הדרך להוזלת עלויות החשמל, מניעת זיהום האוויר והגברת הביטחון האנרגטי ואמינות אספקת החשמל.

באיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה דורשים לקבל מידע נוסף מחברת החשמל, "האיגוד פועל לשיפור איכות האוויר ולהפחתת ריכוזי המזהמים ברשויות האיגוד וכן לעמידה בתקנים לפי הטכנולוגיות המיטיבות הזמינות הנהוגות בתחנת הכח אשכול באשדוד ובכלל המפעלים ברשויות האיגוד", מסרה מנכ"לית האיגוד רומי אבן דנן, "המשרד להגנ"ס אישר הפעלה זמנית של היחידות – במקביל לדרישה לקבלת נתונים נוספים מחברת החשמל על מנת לבחון מתן אישור נוסף. האיגוד דורש כי המשרד להגנת הסביבה יבחן וימצה כל אפשרות אחרת לפני הפעלת היחידות הישנות ולפעול בכל דרך להימנע מלהשתמש ביחידות אלה".

עוד מסרה אבן דנן כי "בשלב זה בנתוני תחנות הניטור של האיגוד ובנתוני הניטור הרציף בארובות – לא נרשמו חריגות, וזאת לאחר בדיקה של כלל נתוני הניטור והדיגום. עמדת האיגוד היא כי על חברת החשמל להעביר לאיגוד ולמשרד ללא דיחוי את הנתונים שביקש – זאת כדי שלא ייווצר מצב של הגעה לארכה נוספת. האיגוד ימשיך בפעילותו לשיפור איכות האוויר ברחבי האיגוד, לנטר ולבדוק את רמת המזהמים ולדווח לתושבים ולמשרד להגנ"ס על רמת הפליטות ולפעול במידה וירשמו חריגות".


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר