ישיבת מטה החירום העירוני. צילום: עיריית אשדוד

ראש עיריית אשדוד: "הטרור מרים את ראשו – קורא לכולם לגלות עירנות"

רק לפני מספר ימים התקיימה בעיריית אשדוד,ישיבת מטה החירום הראשונה לשנת 2022, כאשר דגש מיוחד הושם על הטיפול בפיגועים חבלניים

פורסם בתאריך: 28.3.22 10:23

     

על רקע הפיגוע הקשה בחדרה, השני בשבוע, יצא ראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי, בקריאה לציבור לגלות עירנות ולדווח בכל מקרה של חשד.

"עוד לא קברנו את הנרצחים בפיגוע המחריד בבאר שבע, והערב שוב, טרור בלב ישראל", כתב אמש ד"ר לסרי, "לא צריך להיות מומחה בביטחון כדי להבחין בטרור שמרים שוב את ראשו, במפגעים בודדים או מאורגנים נושאי ת.ז כחולה שמסתובבים כאן בינינו. אני מבקש לשלוח תנחומיי למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצועים. אנחנו בעיריית אשדוד נמשיך לתגבר את נוכחות כוחות השיטור בעיר, ואני קורא לכולכם לגלות עירנות ולהתריע למוקד 100 או ל-106 בכל מקרה של חשד שעולה".

הלוחם רש"ט יזן פלאח ז"ל והלוחמת רש"ט שיראל אבוקרט ז"ל

בפיגוע אמש בחדרה, נרצחו שני לוחמי משמר הגבול, רש"ט יזן פלאח ז"ל ורש"ט שיראל אבוקרט ז"ל.

רק לפני מספר ימים התקיימה בעיריית אשדוד,ישיבת מטה החירום הראשונה לשנת 2022, כאשר דגש מיוחד הושם על הטיפול באירוע פח"ע (פעילות חבלנית עוינת), זאת לאור האירוע הרצחני שהיה בבאר שבע וגבה קורבנות בנפש.

בישיבה נכחו, נציגי פיקוד העורף (מפקד היקל"ר וסגנו), משטרה, מד"א, כב"א וזק"א, ראשי המכלולים, נציג ציבור, מנהל אגף הביטחון וצוות עובדי האגף. נושאים על הפרק: טיפול באירוע חבלני, רענון סדר הפעולות לאירועי חירום ויעדי עבודה לשנה הקרובה.

אל"מ (מיל) אריה איטח, מנהל אגף חירום וביטחון ושיטור עירוני, הציג את הפיגוע בבאר שבע, בו נרצחו 4 אזרחים במסע הרג של מחבל רצחני, ותיאר איך המחבל נוטרל ע"י אזרחים חמושים ששהו בקרבת האירוע. הוא הזכיר את הפיגוע הקשה שאירע בנמל אשדוד (ב-14/03/2004), בו נרצחו 10 אזרחים, ואת הלקחים שלמדה אשדוד בעקבות אירוע זה. בתוך כך, איטח הציג סוגים שונים של פיגועי פח"ע ופיגוע מיקוח הכולל בני ערובה, את המענה הראשוני בנוהל סדר הפעולות ואת חלוקת תחומי האחריות בין הגופים.

תכנית העבודה לשנה הקרובה כוללת יעדים לאומיים ומקומיים ובהם טיפול בתחום המקלוט העירוני, הערכות לרמת שירות הנדרשת בחירום ותרגול המערכת לתרחישי ייחוס שונים בהתאם לתכניות שיוצגו ע"י פקע"ר. בעניין התרגול, יוגדרו סוגי התרגילים ותדירותם על מנת לשמור על רמת כשירות הנדרשת ממטה החירום העירוני. כמו כן, בנוסף לתרגילים הפנימיים, אשדוד תשתתף בתרגיל ארצי של מערך העורף במתכונת חד-יומית או דו-יומית, ובתרגילים המבוצעים על ידי רשויות מל"ח שונות, משרדי ממשלה, רשויות ייעודיות, או בתי חולים, הכולל שילוב מערך החירום העירוני או מתנדבים.

המוקד העירוני. צילום: עיריית אשדוד

המוקד העירוני. צילום: עיריית אשדוד

במהלך הישיבה, נציגי הגופים המשתתפים הציגו את תמונת המצב בתחומם ואת פעילותם לשימור הכשירות המבצעית בחירום. גם גופים אלה יתורגלו אם בתרגילים משותפים שבהם ייבחנו שת"פים וממשקי העבודה, ואם בתרגילים פנימיים לליטוש מיומנויות ההפעלה.

ראש העירייה סיכם את הדיון והעלה שוב את נושא הפיגוע בבאר שבע. הוא ציין את חשיבות המוכנות גם בנושא הביטחון השוטף וביקש ערנות ותגבור היקף הסיורים של כוחות המשטרה, בולטות ונוכחות של אגף הביטחון העירוני ותגבור החמ"ל האחוד במוקד העירוני. אפרופו המוקד העירוני החדש אשר נחנך בחודש האחרון מתהדר במרכז פיקוח ובקרה מהטובים בישראל, אשר מאובזר ומצויד במיטב הטכנולוגיה ובהם 'מוקד רואה' עם מערך של למעלה מ-700 מצלמות המרושתות בעיר. ד"ר לסרי קרא לתושבים לגלות ערנות ולדווח למוקד 106 על כל חשד. "ערנות האזרחים היא קריטית ויכולה למנוע פיגועים או לכל הפחות לעצור אותם, כפי שארע בבאר שבע" אמר.

בסיום, ראש העיר ביקש להודות לאל"מ (מיל.) אבי אזולאי, מפקד יחידת היקל"ר, אשר מסיים את תפקידו וזו השתתפותו האחרונה בועדת מל"ח העירוני. ד"ר לסרי שיבח את פעילותו של אזולאי והודה לו על השנים שבהם פעל באשדוד והתרומה שהעלה לחוסנה של העיר בתחומי הביטחון. רס"ן גונן סהר ממלא בינתיים את מקומו של אזולאי, עד כניסתו של אל"מ רועי זנדני לתפקיד מפקד היחידה. כמו כן התייחס לסוגיות ביטחוניות שעומדות על סדר היום, כמו המלחמה באוקראינה והסכם הגרעין מול אירן, והמשמעויות הנגזרות גם ברמה הרשותית.


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"


תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר