בניין בבנייה באשדוד. צילום: דור גפני
בניין בבנייה באשדוד. צילום: דור גפני

כמה שנים צריך לעבוד תושב אשדוד כדי לרכוש דירת מגורים בעיר?

רוכשי הדירות באשדוד צריכים לעבוד 16 שנים כדי להצליח לרכוש דירה בעיר, זאת לעומת 12 שנים באשקלון הסמוכה, כך עולה מניתוח נתוני הלמ"ס

פורסם בתאריך: 15.3.22 13:51

     

רוכשי הדירות בעיר אשדוד צריכים לעבוד כמעט 16 שנה כדי להצליח לרכוש דירה בעיר – כך עולה מניתוח מיוחד של נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבוצע בחברת אלדר שיווק נדל"ן. על פי הנתונים, כדי לרכוש דירת מגורים ממוצעת באשדוד נדרשות 191 משכורות, זאת לעומת 167 משכורות שנדרשו בשנת 2012 – תוספת של 24 משכורות בתוך עשור (עלייה של 14%).

 

באשדוד מחירי הדירות זינקו בעשור האחרון בכ-35% ולפי הלמ"ס הם עומדים על 1.683 מיליון שקל בממוצע. השכר הממוצע של השכירים בעיר עומד על 8,808 שקל ברוטו, עלייה של 18% בתוך עשור.

באשקלון השכנה המצב שונה לגמרי – שם רוכשי הדירות צריכים לעבוד 12 שנה כדי להצליח לרכוש דירה בעיר. נדרשות 144 משכורות, לעומת 139 משכורות שנדרשו בשנת 2012 – תוספת של 5 משכורות בתוך עשור. הקושי היחסי לרכוש דירה באשקלון הוא הנמוך ביותר מבין הערים שנבדקו, העיר מדורגת במקום האחרון בישראל בכמות המשכורות הכוללת הנדרשת לרכישת דירה.

באשקלון מחירי הדירות זינקו בעשור האחרון ב-25% ולפי הלמ"ס הם עומדים על 1.229 מיליון שקל בממוצע. השכר הממוצע של השכירים בעיר עומד על 8,558 שקל ברוטו, עלייה של 21% בתוך עשור.

כמה שנים צריך לעבוד בכל עיר כדי לרכוש דירה. נתוני הלמ"ס

כמה שנים צריך לעבוד בכל עיר כדי לרכוש דירה. נתוני הלמ"ס

"העיר אשקלון עברה בשנים האחרונות התפתחות מואצת ברמת הביקושים, התחלות הבנייה בעיר ורמת החיים", אומר אלי ביתן, סמנכ"ל השיווק של חברת הבנייה פרץ בוני הנגב הבונה באשקלון, "זו עיר חוף אטרקטיבית שאינה רחוקה מהמרכז. המחירים בה נמוכים מהעיר אשדוד וממרכז הארץ, מה שדורש פחות משכורות לקניית הדירה ומושך אוכלוסייה חדשה לעיר. אנו בונים מספר פרויקטים באשקלון, אשר זוכים לביקושים גבוהים בקרב משפחות משפרי דיור וכן זוגות צעירים מיישובים כמו אשדוד, ראשון לציון, נס ציונה ועוד יישובים ומושבים באזור השפלה".

הניתוח בדק את מחירי הדירות הממוצעים ב-12 הערים הגדולות בישראל, אל מול השכר הממוצע של שכירים ביישובים אלה – שני נתונים שמפרסמת הלמ"ס. נבדקו גם הפערים בין מחירי הדירות כיום ולפני עשור וכן את הפערים בשכר הממוצע. חלק מהערים רשמו קפיצה דרמטית במספר המשכורות שנדרשות על מנת לרכוש דירה בהשוואה לשנת 2012, ובערים אחרות ההבדל הוא של משכורות בודדות.

ברמה ארצית נכון להיום רוכשי הדירות צריכים לעבוד כ-17 שנה בממוצע כדי לרכוש דירה בישראל, ונדרשות לשם כך כ-203 משכורות בממוצע. זאת, לעומת כ-177 משכורות שנדרשו בשנת 2012 – כ-14 שנות עבודה. בעיר בת ים הקושי לרכוש דירה התגבר במידה הגבוהה ביותר בעשור האחרון – 231 משכורות כיום לעומת 173 ב-2012; אחריה נתניה עם 57 משכורות יותר – 262 לעומת 205, רמת גן עם 47 משכורות יותר – 214 לעומת 167. מנגד, בחיפה נדרשת תוספת של 5 משכורות (113 לעומת 109).


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"


תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר