אחד המלונות המתוכננים בחוף לידו. לפי ההצהרות הקודמות רשת הילטון אמורה להפעיל ולנהל אותו וגם מלון נוסף סמוך אליו. ההדמיות באדיבות קבוצת "אופק השקעות"
אחד המלונות המתוכננים בחוף לידו. לפי ההצהרות הקודמות רשת הילטון אמורה להפעיל ולנהל אותו וגם מלון נוסף סמוך אליו. ההדמיות באדיבות קבוצת "אופק השקעות"

"ניצחון של תושבי אשדוד": נדחתה הבקשה להגדיל את שטח בתי המלון בחוף לידו

התקבלה התנגדות הפורום לאיכות הסביבה לתוספות בבתי המלון בחוף לידו. היזם ביקש להגדיל את כמות החדרים ולהוסיף חזית חמישית (שימוש בגג) בשני בתי מלון על החוף. הוועדה התחשבה בהתנגדויות ודחתה את הבקשה

פורסם בתאריך: 21.7.21 19:10

     

הבוקר, התקיים דיון במליאת הוועדה לשמירת הסביבה החופית (הוולחו"ף) שעסק בבקשת היזם להגדיל את מספר החדרים בשני בתי המלון שבכוונתו לבנות, מ-66 חדרים ל-120 במלון אחד ומ-66 חדרים ל-90 חדרים במלון השני וכן להוסיף בהם חזית חמישית (שימוש בגג כקומה נוספת) בחוף לידו.

בדיון השתתפו חברים לא מעטים מן הפורום לאיכות הסביבה באשדוד יחד עם נציגי גופים ירוקים נוספים, לצידם של נציגים מעיריית אשדוד וחברי הוועדה עצמה.

"חברי הפורום אשר רואים בבניית שני בתי המלון המתוכננים על החוף – במרחק הקרוב ממש לקו המים – בעיה בכל הנוגע לזכותם של תושבי העיר לחופי רחצה נקיים מבנייה, הציגו בפני המשתתפים את התנגדותם הנחרצת לתוספות המבוקשות על ידי היזם", מסר דובר הפורום, ד"ר משה דרור, "תוספות, שעיקרן הגבהת בתי המלון על ידי שימוש בגגות שלהם והנתפסת בעיניהם כ'שיטת הסלמי'. יצוין שעוד בשלבים מוקדמים של הכנת התוכנית התריע הפורום בפני ראש העיר, בפני יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ובפני מהנדס העיר על התנגדותו ועל הפגיעה באינטרס הציבורי אך זו נדחתה על ידם. חשוב להבין, חברי הפורום אינם מתנגדים לבנייה על פי התוכניות המאושרות ומברכים על הכוונה לקדם את התיירות באשדוד. אלא שיזמים לא מעטים נוטים לעיתים קרובות מידי לבקש תוספות, הגדלות והרחבות המטיבים כולם עם כיסיהם הדשנים. לרוב, תוך התחשבות מועטה בלבד באינטרס הכלל ציבורי, או בלעדיה".

70 מטר בלבד. צילום: דוד אסיאג

70 מטר בלבד. צילום: דוד אסיאג

לצד ההתנגדות לכל חריגה מן התוכניות המאושרות לבנייה במקום, הוצגו בדיון הסכנות הממשיות של בנייה ממש בחוף כאשר קו המים בימי החורף עולים על החוף ועלולים לפגוע במבנה המבוקש. חברי ועדת הוולחו"ף, לאחר שקיימו דיון סגור בנושא, החליטו לדחות את בקשת היזם, כליל. "אפשר לראות בכך ניצחון של הפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד וגם של אדם טבע ודין. אבל הנכון יותר הוא לראות בעצם ההחלטה, ניצחון של תושבי אשדוד הזכאים ליהנות מעירם ומחופיה היפים מבלי התערבותם של יזמים המאיימים לפגוע באיכות חייהם", מסר דרור.

"כפי שטענו בעבר בתי המלון הנבנים בחוף לידו, נבנים בניגוד לאינטרס הציבורי הרחב", מסר רוני סאיג ממובילי המאבק וההפגנות נגד הבנייה בחוף לידו, "בהחלטת הוועדה היום אפשר לראות 'נחמה פורתא' לתושבי העיר, אשר עמדו בגאון על שלהם ושלהן ויצאו למאבק נגד העירייה ונגד היזם. את אשר נעשה, ואת האישור שניתן ליזם להציב עובדות בשטח, בבית המלון הראשון, לא נוכל כעת להשיב לאחור, אך בהחלט זוהי קריאת כיוון לעיריית אשדוד אשר בפעולותיה הדורסניות, סירבה לאמץ את תקנות וחוקים אשר היו מונעים זאת מלכתחילה. בבחירות הקרובות תושבי ותושבות העיר צריכים לבוא חשבון, עם כל אותם חברי וחברות מועצה אשר הצביעו בעד, ההחלטה ונתנו אישור ליזם, בניגוד לתקנות ובניגוד לחוק שימור הסביבה החופית".

הפגנה נגד הבנייה. צילום: אשדוד רוצה שינוי

הפגנה נגד הבנייה. צילום: אשדוד רוצה שינוי

גם ארגון אדם טבע ודין בירך על ההחלטה, "כעת יש מקום לבחון את כלל התכניות הישנות על החופים בשיתוף רשות מקרקעי ישראל, שצריכה לעשות סדר ואף לפצות יזמים ששווקו להם תכניות לא רלוונטיות", אומרת יעל דורי ראש תחום חופים בארגון, "אנחנו קוראים לממשלה להחזיר לשולחן את התיקון לחוק החופים ולשחרר את איום הבניה מהחופים שלנו מהר ככל הניתן".

יו"ר האופוזיציה אלי לחמני מסר: "החלטה מעולה. התנגדנו בצורה נחרצת לגזלת החוף ולצערנו, ראש העיר יחד עם הנהגת העיר החליטו לקדם את הפרויקט האומלל על 70 מ"ר בלבד מקו החוף, ועל פי הערכות היה גוזל מכלל העיר והאזרחים את חוף הים. אני כיור האופוזיציה מברך על ההחלטה. נמשיך יחד לפעול לשמירת החופים והירוק בעיר עבורנו ועבור עתיד ילדינו".

כעת, נותרת בידי היזם ההחלטה אם לבנות את בתי המלון על פי התוכניות בדיוק כפי שאושרו בעבר, לערער על ההחלטה באמצעות ערר למועצה הארצית או לוותר על הפרויקט. "כך או כך, הוכיחה הוועדה לשמירת הסביבה החופית שהדאגה לאיכות חיי התושבים בעיר אינה יכולה להיות רק של בעלי השררה, על עוזריהם", סיכם דרור.


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר