אחד המלונות המתוכננים בחוף לידו. לפי ההצהרות הקודמות רשת הילטון אמורה להפעיל ולנהל אותו וגם מלון נוסף סמוך אליו. ההדמיות באדיבות קבוצת "אופק השקעות"
אחד המלונות המתוכננים בחוף לידו. לפי ההצהרות הקודמות רשת הילטון אמורה להפעיל ולנהל אותו וגם מלון נוסף סמוך אליו. ההדמיות באדיבות קבוצת "אופק השקעות"

"ניצחון של תושבי אשדוד": נדחתה הבקשה להגדיל את שטח בתי המלון בחוף לידו

התקבלה התנגדות הפורום לאיכות הסביבה לתוספות בבתי המלון בחוף לידו. היזם ביקש להגדיל את כמות החדרים ולהוסיף חזית חמישית (שימוש בגג) בשני בתי מלון על החוף. הוועדה התחשבה בהתנגדויות ודחתה את הבקשה

פורסם בתאריך: 21.7.21 19:10

הבוקר, התקיים דיון במליאת הוועדה לשמירת הסביבה החופית (הוולחו"ף) שעסק בבקשת היזם להגדיל את מספר החדרים בשני בתי המלון שבכוונתו לבנות, מ-66 חדרים ל-120 במלון אחד ומ-66 חדרים ל-90 חדרים במלון השני וכן להוסיף בהם חזית חמישית (שימוש בגג כקומה נוספת) בחוף לידו.

בדיון השתתפו חברים לא מעטים מן הפורום לאיכות הסביבה באשדוד יחד עם נציגי גופים ירוקים נוספים, לצידם של נציגים מעיריית אשדוד וחברי הוועדה עצמה.

"חברי הפורום אשר רואים בבניית שני בתי המלון המתוכננים על החוף – במרחק הקרוב ממש לקו המים – בעיה בכל הנוגע לזכותם של תושבי העיר לחופי רחצה נקיים מבנייה, הציגו בפני המשתתפים את התנגדותם הנחרצת לתוספות המבוקשות על ידי היזם", מסר דובר הפורום, ד"ר משה דרור, "תוספות, שעיקרן הגבהת בתי המלון על ידי שימוש בגגות שלהם והנתפסת בעיניהם כ'שיטת הסלמי'. יצוין שעוד בשלבים מוקדמים של הכנת התוכנית התריע הפורום בפני ראש העיר, בפני יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ובפני מהנדס העיר על התנגדותו ועל הפגיעה באינטרס הציבורי אך זו נדחתה על ידם. חשוב להבין, חברי הפורום אינם מתנגדים לבנייה על פי התוכניות המאושרות ומברכים על הכוונה לקדם את התיירות באשדוד. אלא שיזמים לא מעטים נוטים לעיתים קרובות מידי לבקש תוספות, הגדלות והרחבות המטיבים כולם עם כיסיהם הדשנים. לרוב, תוך התחשבות מועטה בלבד באינטרס הכלל ציבורי, או בלעדיה".

70 מטר בלבד. צילום: דוד אסיאג

70 מטר בלבד. צילום: דוד אסיאג

לצד ההתנגדות לכל חריגה מן התוכניות המאושרות לבנייה במקום, הוצגו בדיון הסכנות הממשיות של בנייה ממש בחוף כאשר קו המים בימי החורף עולים על החוף ועלולים לפגוע במבנה המבוקש. חברי ועדת הוולחו"ף, לאחר שקיימו דיון סגור בנושא, החליטו לדחות את בקשת היזם, כליל. "אפשר לראות בכך ניצחון של הפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד וגם של אדם טבע ודין. אבל הנכון יותר הוא לראות בעצם ההחלטה, ניצחון של תושבי אשדוד הזכאים ליהנות מעירם ומחופיה היפים מבלי התערבותם של יזמים המאיימים לפגוע באיכות חייהם", מסר דרור.

"כפי שטענו בעבר בתי המלון הנבנים בחוף לידו, נבנים בניגוד לאינטרס הציבורי הרחב", מסר רוני סאיג ממובילי המאבק וההפגנות נגד הבנייה בחוף לידו, "בהחלטת הוועדה היום אפשר לראות 'נחמה פורתא' לתושבי העיר, אשר עמדו בגאון על שלהם ושלהן ויצאו למאבק נגד העירייה ונגד היזם. את אשר נעשה, ואת האישור שניתן ליזם להציב עובדות בשטח, בבית המלון הראשון, לא נוכל כעת להשיב לאחור, אך בהחלט זוהי קריאת כיוון לעיריית אשדוד אשר בפעולותיה הדורסניות, סירבה לאמץ את תקנות וחוקים אשר היו מונעים זאת מלכתחילה. בבחירות הקרובות תושבי ותושבות העיר צריכים לבוא חשבון, עם כל אותם חברי וחברות מועצה אשר הצביעו בעד, ההחלטה ונתנו אישור ליזם, בניגוד לתקנות ובניגוד לחוק שימור הסביבה החופית".

הפגנה נגד הבנייה. צילום: אשדוד רוצה שינוי

הפגנה נגד הבנייה. צילום: אשדוד רוצה שינוי

גם ארגון אדם טבע ודין בירך על ההחלטה, "כעת יש מקום לבחון את כלל התכניות הישנות על החופים בשיתוף רשות מקרקעי ישראל, שצריכה לעשות סדר ואף לפצות יזמים ששווקו להם תכניות לא רלוונטיות", אומרת יעל דורי ראש תחום חופים בארגון, "אנחנו קוראים לממשלה להחזיר לשולחן את התיקון לחוק החופים ולשחרר את איום הבניה מהחופים שלנו מהר ככל הניתן".

יו"ר האופוזיציה אלי לחמני מסר: "החלטה מעולה. התנגדנו בצורה נחרצת לגזלת החוף ולצערנו, ראש העיר יחד עם הנהגת העיר החליטו לקדם את הפרויקט האומלל על 70 מ"ר בלבד מקו החוף, ועל פי הערכות היה גוזל מכלל העיר והאזרחים את חוף הים. אני כיור האופוזיציה מברך על ההחלטה. נמשיך יחד לפעול לשמירת החופים והירוק בעיר עבורנו ועבור עתיד ילדינו".

כעת, נותרת בידי היזם ההחלטה אם לבנות את בתי המלון על פי התוכניות בדיוק כפי שאושרו בעבר, לערער על ההחלטה באמצעות ערר למועצה הארצית או לוותר על הפרויקט. "כך או כך, הוכיחה הוועדה לשמירת הסביבה החופית שהדאגה לאיכות חיי התושבים בעיר אינה יכולה להיות רק של בעלי השררה, על עוזריהם", סיכם דרור.

רוצים להישאר מעודכנים באשדוד? 

הצטרפו לוואטסאפ של "כאן דרום אשדוד"

האינסטגרם החדש של "כאן דרום אשדוד"

חדש! "כאן דרום אשדוד" בטוויטר

אפליקציית "כאן דרום אשדוד" באנדרואיד או באייפון


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

19 תגובות
 1. שיש קבאב

  כבר עשור וחצי שהשטח הזה בלב חוף לידו מגודר, לא פתוח ובנראותו הנוכחית רק מכער את החוף.
  נראה שהיזמים המחזיקים בשטח לא יקדמו את התוכנית והשטח הזה יישאר מגודר לעוד שנים רבות.
  ממש ניצחון לירוקים.
  מצפון ועד דרום נראה שכל הפרויקטים המלונאים בעיר לא מתקדמים: החל מהקרקע שמצפון למלון ווסט בואכה פרוייקט קבוצת גבאי קבוצת אופק (המוזכר בכתבה), המלון בשטח המרינה ומלון חוף יא' וכלה במלון שעתיד לקום בסמוך למלון לאונרדו.
  נבחרי העיר יודעים להתפאר ולפאר את הפוטנציאל התיירותי האדיר של העיר, אך לא מתייחסים למצבם העגום של הפרויקטים המוזכרים.

 2. אשדודי ענתיקה

  הפוכה מי שלא מתקדם בבניה תוך שלוש שנים ולא פותח את המלון לבטח בחוזה השטח מועברים הזכויות ליזם חדש ללא כל פיצוי לא להוציא מכרזים חדשים עד שיבנו את הפילים בחוף יא ובחוף לידו לא צריך להמשיך ליפצוע את רצועת החוף עד שיבנו כל הפרוייקטים התקועים

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אשכרה תפסו את לסרי כנפו וכצנלסון על חם

 4. רוני סאיג

  מעט רקע וסדר בנקודות, בהשתלשלות האירועים בנוגע לבניה בחופי אשדוד:
  1. בשנת 2003 במחטף ניתנו שטחים ליזמים על חופי אשדוד, השטחים הללו ניתנו תוך התחייבות בתקנון לבנות בית מלון בתוך 5 שנים.
  2. בשנת 2013 עיריית אשדוד והעומד בראשה דר יחיאל לסרי, אף הצטרפו לתביעה אשר הוגשה נגד בעלי השטח דאז, וחייבות אוצו בפסק דין בבית המשפט להשיב את במצב לקדמותו.
  3. בשנת 2015 נאם ראש העיר והתחייב כי לא תהיה בנייה נמוכה במרחק קטן מ 100 מטרים מקו החוף, וכי תהיה בנייה מדורגת במרחק של 300 מטר מקו החוף. עיריית אשדוד מסיבותיה שלה לא עמדה בהתחייבויות שלה לאזרחים, לא מילאה אחר הוראות החוק וגרוע מכך עשתה באופן תמוהה מהלכים המיטיבים עם היזם ונותנים לו הקלות והטבות נוספות על חשבון הציבור.
  4. באורח פלא לפני הבחירות האחרונות ביולי 2017, חודש היתר הבניה ליזם על ידי ראש העיר דר יחיאל לסרי וזאת למרות שהיתר הבניה לא היה בתוקף.
  5. במהלך שנת 2019 וב 2020 אצה רצה הדרך ליור ועדת המשנה לבניין ערים ואיתו למרבית חברי הקואליציה ולראש העיר, לתת הקלות, ניוד שטחים, תוספת חדרים משמעותית ותוספת גובה לבית המלון, וזאת שוב בניגוד גמור להוראות חוק שימור הסביבה החופית, ותוך התעלמות ממנהל תקין מאחר והתוכנית במשך שנים לא היתה בתוקף.
  6. בספטמבר 2020 החלה הבניה של בית במלון הראשון, למרות טענות להפרה גסה של הוראות החוק, ואנחנו התושבים יצאנו להפגנות ולמחאה נגד התנהלות העירייה, משרד התיירות והיזם.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שמעו זה דבר ענק 🏆 שנים היזמים עשו מה שהם רוצים והכריות נתנו להם. עכשיו זהו סגרו להם את הברז 🏆🏆🏆

 6. דליה

  מזל שיש אנשים שהצליחו לעצור את העירייה. אחרת היו הורסים את החוף ואז בונים עוד בכל מקום

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מתי תהיה עוד חקירה נגד העירייה? להב מבקר המדינה מתי?

 8. מורל

  החוף בלידו ניצל אבל מה עם החוף ביא? מה עם כל התוכניות של העירייה לבנות בים על הים ובמרינה?

 9. הקבלן המחייך

  אם אין לך קומבינות באשדוד אף איד לא סופר אותך.
  אשדוד זאת עיר של קבלנים.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כצנלסון ולסרי לא יסכימו. הם יערערו ויבזבזו לנו עוד כסף אבל מה אכפת להם.

 11. שחיתות בריבוע

  תזכרו את המושחתים שתפסו בעיריה לפני כמה שנים האישור של התוכנית יוצא בול על האישור של בתי המלון.

 12. דלק

  אז מה אם הבטחתי
  אז מה אם שיקרתי
  אז מה עם אמרתי שלא יבנו על החוף ואז חתמתי על האישורים
  אז מה אם אני פוליטיקאי שקרן
  גם ככה וגם ככה אתם תבחרו בי כל הזמן

 13. חקירה באשדוד

  אולי יום אחד תהיה עוד חקירה באשדוד ואז כל העיריה תלך הביתה

 14. אשדודי

  נמאס שהם משתלטים על כל חלקה הכי קטנה בעיר. העיר נהרסה . תפסיקו כבר יא חזירים רודפי בצע

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר