עורך הדין לינדנברג. צילום: שירן ולק

היפגעות רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים: ההיבט המשפטי

על פי חוק רוכב קורקינט או אופניים חשמליים שנפגע בתאונה נחשב להולך רגל שנדרס

פורסם בתאריך: 28.10.19 09:36

     

"למרות פסיקות סותרות בבתי המשפט, כל עוד לא נחקק חוק לפיו קורקינט או אופניים חשמליים מוגדרים כרכב מנועי לכל דבר, יש להתייחס אליהם ואל הרוכבים בהם כאל הולכי רגל שנפגעו בתאונה", כך מסביר עו"ד דותן לינדנברג, העוסק בתביעות בגין נזקי גוף, ביניהם תאונות דרכים.

עו"ד לינדנברג: "כל עוד לא הוסדר בחקיקה הרי שלדעתי אין מקום לקבוע בפסיקה כי אופניים או קורקינט חשמליים נחשב לרכב מנועי ובוודאי שאין מקום להחלה רטרואקטיבית של חקיקה שיפוטית. כיום לא ניתן להנפיק פוליסת ביטוח חובה לרוכב אופניים חשמליים ולא  ניתן לרשום את האופניים במשרד התחבורה ככל רכב מנועי, לכן, גם לא ניתן לקבוע רטרואקטיבית כי מדובר ברכב מנועי".

להגדרה לאופניים חשמליים בפסקי דין כרכב מנועי או כאופניים רגילים/הולך רגל, ישנן השלכות כבדות על הגורם שחייב לפצות את הרוכב שנפגע בעת רכיבה באופניים או קורקינט חשמליים. על פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (פלת"ד) נהג שנפגע או נהרג ברכב מנועי מבלי שתהיה לו תעודת ביטוח חובה, אינו זכאי לקבלת פיצוי מקרנית- קרן לנפגעי תאונות דרכים.

לכן אם נקבע כי קורקינט או אופניים חשמליים מהווים רכב מנועי לכל דבר וכיוון שלא ניתן לבטח אותם כיום בביטוח חובה, יוצא מכך שנהג כזה לא היה זוכה לכל פיצוי גם מקרנית. לחילופין אם אופניים חשמליים אינם נחשבים לרכב מנועי, חברת הביטוח של הרכב המנועי שהתנגש בו, גם אם היה אשם ובין אם לא,  מחויבת לפצות את רוכב האופניים שנפגע.

כיום אופניים או קורקינט חשמליים נחשבים ל"הולך רגל" לכל דבר, אם הוא נפגע בתאונה עם רכב מנועי הרי שהמשמעות היא כי מדובר ב"הולך רגל" ש"נדרס" על ידי רכב מנועי. אם פגע בהולך רגל, המדובר בתאונה בין שני הולכי רגל.

לכן גילו של הרוכב שנפגע או נהרג בתאונה בו היה מערב קורקינט או אופניים חשמליים, כמו שארע בסוף השבוע באשדוד,  אינו רלוונטי בין אם מדובר בנער או ילד מתחת לגיל 16, הגיל המינימאלי המותר לנהיגה באופניים או קורקינט חשמליים ובין אם לא.

שופט בית משפט המחוזי בחיפה, השופט כמאל סעד קבע בחודש שעבר  כי אופניים חשמליים מהווים רכב מנועי לכל דבר.  זאת בהסתמך על נימוקי הצעת חוק שטרם עברה קריאה ראשונה בכנסת. החודש פסקה השופטת  מלכה ספינזי שניאור מבית משפט השלום בת"א פסיקה מנוגדת, לפיה  אופניים חשמליים אינם מהווים רכב מנועי כל עוד המחוקק לא אמר את דברו. לדבריה  כל עוד אין בחוק כל הסדר במסגרתו יש לראות באופניים חשמליים כלי רכב מנועי, משיקולי מדיניות יש להעדיף דווקא את הפרשנות המיטיבה עם הנפגע שרכב על אופניים חשמליים.

עו"ד דותן לינדנברג: "אני תומך בכך שיחוקקו חוק שיגדיר אופניים וקורקינט  חשמליים כרכב מנועי לכל דבר, אם תתלווה לכך חובה לבטח אותם בביטוח חובה.  ביהמ"ש לא צריך לדעתי לקבוע קביעה המנוגדת לחוק כי לא ניתן לפסוק רטרואקטיבית שמדובר ברכב מנועי לכל דבר. רוכבי אופניים או קורקינטים חשמליים פועלים כיום בהתאם לחוק וגם אין להם אפשרות לרכוש פוליסת ביטוח חובה.  לכן לא ניתן להחיל  עליהם גזירה שאינה רשומה בספר החוקים".

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר