מעצר, צילום ארכיון. צילום דובר המשטרה
צילום ארכיון: דוברות המשטרה

20 עצורים במבצע לילי נגד השוק האפור באשדוד והסביבה

הצתות רכב ועסקים, השלכות רימון וניסיונות רצח. "קוד כניסה" כך קראה המשטרה למבצע נגד חברי ארגון שפגעו בלווים אשר לא הצליחו להחזיר חובם ל"שוק האפור"

פורסם בתאריך: 5.6.17 19:18

     

גל מעצרים נרחב הלילה במהלכו נעצרו לחקירה עשרים תושבי הדרום בחשד לעבירות של ארגון פשיעה ואלימות חמורות על רקע חובות ל"שוק האפור". להערכת המשטרה מדובר בהיקפים של מיליוני שקלים. "מעצרם של החשודים הלילה, מהווה נדבך חשוב בלחימה הבלתי מתפשרת בשוק ההלוואות האפור המשמש כמקור כלכלי לגורמים עברייניים תוך שהוא מנצל ופוגע באנשים שומרי חוק שנקלעו למצוקה כלכלית ונזקקו להלוואה", ציין מפקד המחוז הדרומי במשטרה ניצב דוד ביתן לפנות בוקר עם השלמת מעצרם של החשודים במבצע שזכה לכינוי – "קוד כניסה".

תדריך אחרון לפני יציאה לשטח. שוטרי מג"ב. צילום: דוברות המשטרה.

כוחות משטרה רבים ביניהם עשרות שוטרים ובלשים, לוחמי מג"ב, יואב ויס"מ, כלבני משטרת ישראל במחוז הדרומי ויחידות מיוחדות נוספות, פשטו הלילה על ביתם של 20 חשודים וזאת בתום פעילות סמויה שארכה מספר חודשים במהלכה נאספו ראיות הקושרות את החשודים לעבירות אלימות חמורות על רקע אי עמידתם של הקורבנות בתשלומי החזר הלוואות ב"שוק האפור" לידיהם של גורמים עברייניים. החשודים שנעצרו הועברו לחקירה במשטרה בה שותפים גם אנשי מקצוע מיחידת יהלו"ם של רשות המסים. במשטרה ציינו כי "עשרות רבות של לווים, שנקלעו לקשיים כלכליים, הפכו כבולים לזרועותיו האלימות של ארגון עברייני זה, שלא בחל בנקיטת אמצעים שסיכנו את חיי הציבור. פעילות סיכול כנגד גורמים שכאלו, המטילים מורתם תוך סיכון חייו של ציבור נורמטיבי, תימשך כל העת תוך שימוש באמצעים ויכולות מתקדמות העומדות לרשות משטרת ישראל על יחידותיה המקצועיות והייחודיות".

חודשים ארוכים עמלים במשטרת ישראל בחקירה סמויה כנגד פעילות ארגון פשיעה בגזרת לכיש של המחוז הדרומי במשטרה, זאת לאחר שלאחרונה זיהו במשטרה כי חלה עלייה במקרי האלימות החמורה. מדובר ברצף אירועים שכללו בין היתר הצתות כלי רכב ועסקים, השלכת רימונים ניסיון רצח ועוד. פעילות אינטנסיבית וחקירה סמויה שנערכה ביחידה המרכזית העלתה כי המכנה המשותף בין כלל המקרים הנו חובות בגין הלוואות שנטלו הקורבנות ב"שוק האפור" מארגון פשיעה שהעומד בראשו מרצה בשנים האחרונות, החל משנת 2010, מאסר של 15 שנים שנגזרו עליו בגין חברות בארגון פשיעה, ניסיון רצח, סד"ח (סחיטת דמי חסות), הלבנת הון והימורים.

דלתות בית של חייבים שנסחטו. צילום: דוברות המשטרה

בהיות ראש הארגון כלוא כאמור, הועברה השליטה על הפעילות לאישתו וליד ימינו שהעניקו על פי החשד הלוואות לכל דורש. להערכת המשטרה מדובר במאות כאלו שמרביתם ככולם אזרחים נורמטיביים תושבי אשדוד, אשקלון, קריית מלאכי והסביבה, וכי מדובר בהלוואות הנושאות עמן ריבית חודשית גבוהה מאוד. משאיחרו החייבים בתשלומיהם, הופעלה כנגדם וכנגד משפחתם אלימות חמורה שסיכנה לא אחת את חייהם באופן ממשי. במספר מקרים אלימות זאת הפכה אף לניסיונות רצח, ביניהם ניסיון שסוכל בחודש פברואר השנה בעיר אשדוד בו הגיעו שני חשודים אל ביתו של תושב העיר כשבאקדח שברשותם כדור בבית הבליעה. פעילות מקצועית של יחידות המשטרה הביא לסיכול ניסיון חיסול זה ולמעצרם.

הוחרמו רכבי יוקרה

כסף שהוחרם

הלילה, כאמור, הפכה חקירת המשטרה גלויה עת בוצע גל מעצרים נרחב. במהלך מעצרם ערכו כוחות המשטרה חיפוש ברשותם של אלו ונתפסו סכום כסף רב, המחאות של חייבים שנסחטו ורכוש רב שכולל בין היתר מספר כלי רכב שבכוונת המשטרה לדרוש את חילוטם. “המבצע נועד בראש ובראשונה להשיב את תחושת הביטחון לעשרות אזרחים שנפגעו מהתנהלות עבריינית של חברי ארגון פשיעה באזור הדרום שנהגו לנצל את מצוקתו של האזרח הנורמטיבי שומר החוק" ציינו במשטרה. כלל החשודים הועברו לחקירה ובהמשך היום יובאו בפני בית המשפט באשקלון בבקשה להאריך את מעצרם.

בתדריך לפני המבצע. צמרת פיקוד המחוז הדרומי. צילום: דוברת המשטרה.

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר