מטבעות כסף מזויפים. צילום: דוברות המשטרה
מטבעות כסף מזויפים במפעל באשדוד. צילום: דוברות המשטרה

700 מטבעות בשעה: תושב אשדוד נאשם כי הקים מפעל לזיוף מטבעות ישראליים

תושב אשדוד אליהו במברון, מואשם כי הקים מפעל לזיוף מטבעות של 5 ש"ח תוך שהוא משתמש בידע שלו ב"עיבוד שבבים", היקף הזיוף אינו ידוע אך עומד על מיליוני ש"ח. יחד איתו נאשמים אחיינו תושב ערד, מנופאי מנמל אשדוד תושב רחובות וכן תושב גדרה

פורסם בתאריך: 27.12.21 14:54

     

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לפני זמן קצר לבית המשפט המחוזי בב"ש כתב אישום נגד 5 נאשמים, אשר הקימו מפעל לזיוף מטבעות של 5 ש"ח, רכשו חומר גלם שמאפשר זיוף מטבעות בשווי של כ-20 מיליון ש"ח והלבינו הון בהיקף של כ-11 מיליון ש"ח.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד דניאל גלעד אליהו במברון (48) מאשדוד ויצחק הרלב (56) מרחובות שעובד כמנופאי בנמל אשדוד, החליטו לפתוח עסק משותף לייצור מטבעות מזויפים ולסחור בהם, תוך הסתרת שותפותו של במברון בעסק. החברה נקראה: "א. גלופות והטבעות בע"מ". יחד איתם השתתפו בפועל בזיוף ובתפעול המכונות במפעל אחיינו של במברון, אשר סופר (35) מערד ואורן משה (39) מגדרה.

משנת 2019, רכשו הנאשמים מחו"ל מכונות איכותיות ויקרות וציוד נוסף לצורך ביצוע הזיוף, בעלות של מיליוני ש"ח, ייבאו עשרות טונות של חומרי גלם והעבירו את המכונות וחומרי הגלם תחילה למבנה אחד ששכרו באשדוד ולאחר מכן למבנה אחר. בין השאר, רכשו הנאשמים מטבעות חלקים, שלאחר השלמת הזיוף נועדו לזייף מטבעות בסכום של כ-20 מיליון ש"ח.

מכתב האישום עולה, כי במועדים רבים, מיוני 2019 ועד מעצרם של הנאשמים ב-5.12.21, זייפו הנאשמים במפעל כמות בהיקף מסחרית של מטבעות 5 ש"ח, בקצב של כ-700 מטבעות לשעה.

על מנת לייצר מטבע של 5 ש"ח, השתמשו הנאשמים בחומר גלם של מטבעות חלקים עגולים זהים במשקל ובהרכב הכימי של המטבע האמיתי, וקרובים לגודל של המטבע האמיתי – זאת בשל השינוי בגודל המטבע בתהליך ההטבעה שנעשה על ידי הנאשמים. במברון ייצר בעזרת המכונות השונות "טבעים" – מוטות פלדה בתוכם משוקעים "נגטבים" של שני צדדיו של מטבע של 5 ש"ח, צד הערך, וצד הנושא, וכן יצר כלים שונים שנועדו להליך זיוף המטבעות.

במברון השתמש בידע שיש לו בנושא "עיבוד שבבים" ועשה ניסיונות רבים, עד שהצליח לזייף בעזרת כל האמצעים מטבעות של 5 ש"ח, בהיקף של מיליוני שקלים. זיוף המטבעות נעשה באיכויות שונות, כך שבחלק מהמטבעות לא ניתן היה לגלות את הזיוף אלא על ידי התאמת ה'טבע' למטבע, ובחלק מהמטבעות ניתן היה לגלות את הזיוף באמצעות מכונה.

כמו כן, תכננו הנאשמים לשכלל את שיטת הזיוף, כך שיוכלו לזייף כמות גדולה של מטבעות בזמן קצר. כך, תכננו להוסיף למכונות 'פס נע' שיגביר את קצב הייצור בעשרות מונים, וכן החזיקו במכונה שתפקידה לבקר את איכות ה'טבעים' והמטבעות, על מנת לדעת את התפוקה המקסימאלית של כל "טבע", ועל ידי כך לקצר את זמן הייצור.

בנוסף, ניהלו הנאשמים כספים תוך הסתרת העברות כספים ומקורם, וכן הסתירו את שליטתו של הנאשם במברון בעסק, זאת בשל היות הנאשם תחת צו כינוס נכסים.

מטבעות כסף מזויפים. צילום: דוברות המשטרה

מטבעות כסף מזויפים. צילום: דוברות המשטרה

על פי כתב האישום, הנאשמים העבירו מאות אלפי ש"ח במזומן ובדרכים אחרות לצורך רכישת המכונות, העבירו כספים דרך צ'יינג' ובדרכים שאינן ידועות, העבירו כספים רבים לחשבון הפרטי ועשו פעולות רבות במטרות להסתיר את מקור הכספים האסורים ואת הבעלים בהם. כמו כן, הונו הנאשמים את נושיו של במברון ופעלו להסתרת רכוש מנושיו ומקופת ההפטר.

במעשיהם, עשו הנאשמים פעולות רבות ברכוש אסור בהיקף של לפחות 11 מיליון ש"ח במטרה להסתיר או להסוות את מקורו, זהות בעלי הזכויות בו, את מיקומו ואת תנועותיו.

בכתב האישום צוין, כי לולא מעצרם של הנאשמים, היה עלול להיגרם נזק גדול לכלכלת ישראל לאור היקף הזיוף, איכותו והעדר היכולת להבחין בין המטבעות המזויפות ובין מטבעות אמיתיים. התיק נחקר באמצעות יחידת יאל"כ והונאה דרום במשטרת ישראל.

כתב האישום מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, ביצוע עבירות רבות של זיוף מטבעות , החזקת מכונות לזיוף מטבעות, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון. כמו כן, מאשמים הנאשמים 1 ו-3 בעבירות של הונאת נושים ולפי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

מעצר חשוד. צילום: דוברות המשטרה

מעצר חשוד. צילום ארכיון: דוברות המשטרה

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. בבקשת המעצר צוין, כי מספר שבועות לפני ביצוע המעשים בתיק דנן, שוחרר במברון מהמאסר בגין עבירות דומות.

בנוסף, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט לחלט רכושם של הנאשמים – נדל"ן, כספים, מכונות ששימשו לזיוף וכלי רכב.


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"


תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר