שמוליק דואק

צמחה באשדוד: קבוצה בריאה

השנה נפתחה קבוצת פייסבוק חדשה: "אוכלים בריא – לא בשרי". מה הפך אותה לסיפור הצלחה מסחרר עם יותר מ-15 אלף חברים? המייסד, שמוליק דואק מאשדוד, מנתח

פורסם בתאריך: 11.7.17 11:08

     

 

בתוך זמן קצר הפכה קבוצת פייסבוק חדשה יחסית העוסקת באורח חיים בריא וצמחוני (או טבעוני) – ל"דבר הבא". מאחוריה עומד שמוליק דואק, אושיית רשת אשדודית, מעצב שיער ופעיל חברתי, שדוגל בגישה הסברתית חיובית.

"הרעיון לפתיחת הקבוצה התחיל מהתעניינות של אנשים בתפריט הצמחוני. מדי פעם יש שיחות על אוכל או על מתכונים במספרה, ובכל פעם ששומעים שאני צמחוני, מתחילות השאלות הקבועות "אז מה אתה אוכל ? לא חסר לך ברזל ? אתה מצליח לשבוע מחסה?" ועוד כל מיני שאלות מהסוג הזה שמעידות על חוסר ידע והבנה של הנושא. הרבה אנשים בטוחים שצמחונים אוכלים עלים וגרעינים כל היום".

צמחי זה הכי, אחותי

"תמיד אני שמח להשיב לשאלות של אנשים, לתת מתכונים, להסביר על תחליפים. הגעתי למסקנה שיש המון אנשים שנמאס להם לאכול בשר והיו רוצים לגוון את התפריט שלהם, גם בלי להפוך לצמחונים. במיוחד עכשיו שזה כבר מוכח כמה לא בריא לאכול בשר בקר, לאחר שנעשה מחקר משותף של ארגוני הבריאות העולמיים משך 20 שנה. הצמחונות התחילה אצלי בגיל 9. בדיוק לפני 40 שנה.

היו לנו שכנים בטבריה שהביאו כבש וקשרו אותו לעמוד מתחת לבניין. אהבתי ללטף אותו ולהאכיל אותו בעשב. עד שבאחד הימים כשחזרתי עם אחי מבית הספר, ראיתי התקהלות סביבו. התקרבנו לשם וראיתי איך חותכים לו את הצוואר בסכין.

עליתי הביתה מבועת וחיוור. סיפרתי לאמא שלי ופרצתי בבכי. היא בשיא הטבעיות הסבירה לי שבסה"כ הולכים לאכול אותו. שנייה אחרי זה קיבלתי הסבר שהבשר שאנחנו אוכלים היה פעם פרה והשניצל היה פעם תרנגול. התחלחלתי מהמחשבה הזאת.. זה היה הרגע שבו הודעתי חד משמעית שאני לא אוכל יותר לא את זה ולא את זה.

כמובן שניסו להתנגד בתוקף. זאת היתה תקופה שעוד האמינו שמי שלא אוכל בשר לא יגדל טוב ולא יתפתח. אבל בתור ילד דעתן שום ניסיון לא עזר להם. כל הזמן ניסו לשחד אותי אך ללא הצלחה.

אני זוכר שבכיתה ה' עברנו מכתיבה בעיפרון לכתיבה בעט במחברות. עט פרקר היה אז להיט ונחשב ליקר. דוד שלי יעקב הבטיח לי שאם אני אוכל שניצל אני אקבל ממנו עט פרקר במתנה.

נזכרתי בזה כשלאחרונה הוא הגיע אלי עם המשפחה לארוחה צמחונית וכל כך התלהב".

אז מטרת הקבוצה היא בעצם להטיף לצמחונות ?

"ממש לא להטיף ולא לכפות. אני לא אוהב בכלל את המושג הטפה. בתמונת הנושא של הקבוצה כתוב כך "מתכונים צמחוניים וטבעוניים, גם למי שלא". זה בסדר שמי שרוצה לאכול בשר שיאכל. לכל אדם יש קיבה משל עצמו וזכותו לבחור מה יעבור בה. אני רק מציע אלטרנטיבות ונותן מענה למי שכן רוצה להפסיק או להפחית בבשר. במקום להגיד לאנשים מה לא לאכול, אני מעדיף להציע להם מה כן".

והדרך הזאת עובדת ?

"בטח. הרבה אנשים הפסיקו לאכול בשר או הפחיתו משמעותית. אומרים לי שזה בזכותי וגם מודים לי. מתקשרים לבקש מתכון. להתייעץ, לשאול איך אפשר להשפיע על הבעל וכו'. את הלקוחה ששאלה את זה, הזמנתי אלי הביתה עם בעלה לארוחת ערב. הוא אכל אצלי שווארמה טבעונית וקציצות בטעם עוף וסירה להאמין לי שזה עשוי מטופו ולא מתרנגולת.

אנשים רק צריכים להיפתח ולאפשר לעצמם לחוות, לטעום, לנסות ולגלות שהמטבח הצמחוני והטבעוני הוא הרבה יותר עשיר ויותר מגוון ממה שהם מכירים ורגילים.

במספרה למשל הפסקתי לקנות חלב. אני קונה משקה סויה מועשר שיש בו הרבה יותר סידן והרבה יותר חלבון מכל חלב אמיתי (שמיועד להניק עגלים והוא לא משקה של בני אדם). אני לא מספר ללקוחות כשאני מכין להם נס קפה, אלא רק כשהן מסיימות לשתות אני שואל אם הקפה היה טעים להן. כשהן מאשרות אני מספר שזה היה משקה סויה ולא חלב. הרבה עברו לסויה בגלל זה, כי ראו שהטעם לא שונה וזה מאפשר להן לשתות נס קפה גם אחרי ארוחה בשרית.

אני מאמין שאפשר להשפיע רק בדרך הזאת. בלייעץ, להציע אלטרנטיבות, להסביר, להמחיש וגם לתת לאנשים לטעום, כי יש לפעמים רתיעה מטעמים חדשים ולא מוכרים.

פעם מישהי כתבה לי "אתה טל גלבוע של אשדוד". הבהרתי לה שאני הכי לא ! אני מתנגד לכל המעשים הקיצוניים של הטבעוניים. אלה שבאים לפארקים כשאנשים ממנגלים שם, ומפגינים מולם, או מכניסים פגרים לסופרמרקט מול אנשים שקונים בשר. אני לא מאמין שמישהו יפסיק לאכול בשר בגלל זה. לרוב זה רק יוצר אנטיגוניזם ופוגע בתדמית של הטבעונים. למרות שבפועל הם האנשים הכי טובים וחומלים, התדמית שלהם היא של קיצוניים, אלימים ומטורפים. ככה לא משיגים שינוי.

אני לא חושב שמי שאוכל בעלי חיים הוא פחות טוב. הרבה אנשים שאוהבים חיות וגם מגדלים בעל חיים בבית, אוכלים  בעצמם בעלי חיים. רוב האנשים נמצאים בהכחשה תודעתית. הם יודעים בדיוק מה הם אוכלים אבל משכנעים את עצמם שזה בקטגוריה של "אוכל". מבחינתי בעלי חיים הם חברים של האדם ולא מאכל".

אתה מאמין שהמגמה הזאת תגדל ותתעצם ?

"חד משמעית כן. אין לנו ברירה אחרת. גידולי הבקר מהווים סכנה ממשית וקיומית לכדור הארץ ! פליטת הגזים של הבקר משפיעה על החור באוזון יותר מכל כלי התחבורה של כל העולם ביחד ! במקביל גידולי הבקר מאיימים על מקורות המים של העולם שגם ככה הולכים ומצטמצמים, בגלל ההשקיה והגידול של המספוא שמשמש להאכלה של הפרות.

אני שמח שלפני שנתיים פירסם ארגון הבריאות של האו"ם את המחקר שהוא עשה יחד עם ארגוני בריאות שונים בעולם, שאומר שצמחוניים וטבעוניים הם אנשים בריאים יותר, ובמקביל הודיע שאכילת בשר אדום, ובעיקר בשר מעובד, עלול לסרטן !

אנחנו כבר היום שומעים על ירידה משמעותית בצריכה של נקניקים, קבב, המבורגר וכו'. המגמה מתרחבת. כיום אוכלוסיית הטבעונים בישראל עומדת על 5% (עליה מאוד משמעותית של פי 4 תוך 4 שנים) ואחוזי הצמחונים גדולים יותר. אגב גם הצבא מבין ומתחשב, והבן שלי מקבל תוספת של 500 שקל למשכורת הצבאית שלו בגלל הטבעונות. כמו כן החליפו לו את נעלי העור בנעליים אחרות ואת כומתת הצמר לכומתה מפליז".

 אם הייתי רוצה להפוך לצמחוני, מה הייתי מייעץ לי לאכול?

"האוכל הכי בריא והכי טוב נמצע בטבע – ירקות, פירות, קטניות, דגנים (עדיף מלאים), קינואה, כוסמת, שמן זית, אגוזים, שקדים, טחינה, עלים ירוקים שעשירים בברזל, טופו ומוצרי סויה.

יש גבינות מסויה בכל הטעמים (צ'דר, פרמז'ן, עם זיתים, מוצרלה, גבינות למריחה). מטופו אתה יכול להכין את כל תחליפי הבשר שאתה רגיל לאכול. קטניות עשירות בחלבון וברזל. שנת 2016 הוכרזה ע"י האו"ם כשנת הקטניות בגלל הערך התזונתי הגבוה שלהן. זה נחשב לסופר פוד. שילוב של קטניות עם דגנים נותן לך חלבון מלא שזה בעצם תחליף בשר. למשל עדשים עם אורז, בורגול עם אפונה, שעועית עם קוסקוס, קינואה עם פול, חיטה עם חומוס וכו'.

טחינה משומשום מלא מהווה מקור טוב לסידן. קינואה וכוסמת מכילות את כל 22 חומצות האמינו, ולכן נחשבות לחלבון מלא. זרעי צ'יאה וזרעי פשתן מכילים אומגה 3 שנמצא בדגים.

כל מה שהגוף שלנו צריך נמצא בטבע. תעשיית הבקר ותעשיית החלב מנסות כל השנים להפיץ שמועות זדוניות נגד הטופו והסויה, או לפרסם "מחקרים" שהימנעות מאכילת בשר יכולה לפגוע בגדילה.

מישהו ראה פעם מחקר כזה ? הם לא מראים את המחקר אלא רק מספרים ש"מחקר אומר ש…" וזה בגלל שהמחקרים אומרים בדיוק ההיפך! הבן שלי עשה עכשיו בדיקות דם בצבא. מצאו לו עודף ברזל למרות שהוא לא אוכל בשר כבר שנים ! הוא התבקש לתרום דם כדי לאזן את זה. אני כבר 40 שנה צמחוני. אוטוטו בן 50 ולא יודע אפילו מי זה רופא המשפחה שלי. אוכל בריא. מרגיש בריא ולא סובל מכלום".

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר