הזיהום ברחוב בעלי המלאכה

לא משתלם לזהם באשדוד

עובדי המחלקה לאכיפה סביבתית עושים זאת שוב. הפעם נגד חברה קבלנית שביצעה עבודות תשתית באזור התעשיה. האכיפה הניבה תוצאה מרתיעה: קנס כספי, שאיבת התשטיפים והגשת כתב אישום.

פורסם בתאריך: 28.5.17 17:43

24.5.17, שעה 08:00 בבוקר. עובדי מחלקת האכיפה הסביבתית מקבלים מהמוקד העירוני פנייה על זרימת תשטיפים לאורך רחוב בעלי המלאכה, מתוך "נקז בזק" הממוקם למרגלות פארק אתגרים. "הגעתי לאזור הנקז והבחנתי כי בתוך הנקז ישנה זרימה של תשטיפים בצבע חום צהבהב בגוון עכור, ללא מאפייני ריח" כותב אוהד לוי, המפקח האחראי על האכיפה, בדו"ח המתעד את סדר הפעולות לאיתור העבריינים. מרגע זה היה ברור שמישהו הזרים תשטיפים אסורים אל הנקז ויש להתחקות אחר מקור הזרימה ולאתר את העבריין.

 

עבודות קידוח תת קרקעי עבור הנחת צנרת גז

 

בעוד אוהד משקיף אל תוך הנקז, מפקח נוסף במחלקה (סקלי) הזעיק את מר מיכאל ספיבק ממחלקת ניקוז, וביחד החלו לעקוב אחר זרימת התשטיפים תוך שהם פותחים את שוחות ניקוז שלאורך התוואי המוביל למוצא בנקז בזק, בניסיון לאתר את מקור הזרימה ולמנוע מהתשטיפים להגיע למי הנחל.

"ספיבק פתח את השוחה וירד לתוכה יחד עם פנס על מנת לאתר את מקור הזרימה. שם, בהליכתו בתוך תעלת הניקוז הבחין על פי עדותו, באותו חומר הנמצא בדפנות הצינור המוביל לנחל" מתאר אוהד בדו"ח ומציין כי הבדיקה נמשכה לאורך המערכת עד רחוב ההדרים ובדרך הובחנה זרימת תשטיפים בגוון חום, בתוך נקודת הביקורת של הניקוז. מר דלאל, קבלן מטעם מחלקת ניקוז, אשר הצטרף לבדיקות, הבין מיד מה מקור התשטיפים וכיוון את הצוות לאחת מ-3 נקודות קידוח המתבצעות לאורך רחוב בעלי המלאכה. שם זיהה הצוות כי מתבצעות עבודות קידוח כאשר נקודת הקידוח נמצאת צמוד ובמקביל למערכת הניקוז העירוני.

תשטיפים בצבע חום צהבהב בגוון עכור

נציג החברה הקבלנית שמבצעת את העבודות במקום (הציג עצמו בשם עוזי) טען שהם מבצעים עבודות קידוח תת קרקעי עבור הנחת צנרת גז של חברה אחרת. הלה ציין כי לקידוח משתמשים במים ובחומר מסוג "בנטונייט" על מנת להגליש בעת הקידוח את צינור הגז מתחת לפני הקרקע. לטענתו, בעת הקידוח עומדת ביובית ובעת שמקום החפירה להנחת צינור הגז מתמלא עד כ-2/3 בחומר הבנטונייט והמים, הביובית שואבת את החומר מהבור. טענה שלא עמדה במבחן המציאות שכן "בעת שהותנו במקום לא הייתה במקום ביובית" כותב אוהד בדו"ח.

כך גם בנקודה הצפונית ביותר של הקידוח, שם הבחין המפקח כי רשתות הניקוז העירוני היו ללא הגנה וכי בנקז נמצאו שאריות מחומר הבנטונייט, זאת בניגוד לטענתו של מר עוזי כי הם מציבים הגנה על רשתות הניקוז העירוניות. שאריות בנטונייט אגב, נמצאו גם על הכביש ליד רשתות מערכת הניקוז. "האירוע כמובן צולם ותועד וכל החומר הועבר למחלקה המשפטית להמשך הליכי התביעה והגשת כתב אישום" מסכם אוהד לוי.

מנהל המחלקה מר אהוד מויאל שיבח את עבודת המפקחים ומחלקת ניקוז, את הפעילות הנחושה עד לאיתור העבריינים. "החברים עשו עבודה נהדרת, קשה ומורכבת מאוד, תוך פתיחת שוחות ביוב והליכה בתוך תעלות הניקוז, עד לאיתור מקור ההזרמה. אנחנו נמשיך להיות עיקשים ונחושים בשמירה על ערכי הסביבה ומשאביה של העיר הזאת ולא ניתן לעברייני סביבה לפגוע לנו בטבע העירוני"

     

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר