צו השעה: שמרו על הטבע והתחשבו בסביבה. צילום: עמית גל

מי ישמור על הים מאיתנו?

אשדוד תזכה לתגבור משטרתי במימון המשרד להגנת הסביבה לרשויות חופיות, במסגרת פעילות אכיפה ממוקדת לשמירת ניקיון החופים רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית: "הציבור המבקר בחופים הוא המקור העיקרי לזיהום בפסולת ימית ולכן הוא גם הפתרון. פשוט משאירים את האזור נקי אחרי ביקור בחוף ובים ומונעים סיכונים מהאוכלוסייה ומהסביבה"

פורסם בתאריך: 21.8.17 11:26

במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יזמה סיוע לרשויות החופיות בביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודש אוגוסט 2017. הסיוע יינתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח, על ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר ילוו את המפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול עברייני פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

12 הרשויות המשתתפות בפעולות האכיפה הממוקדות: מטה אשר, עכו, קריית ים, חיפה, חוף הכרמל, חדרה, עמק חפר, נתניה, גן רווה, אשדוד, אשקלון ואילת אשר הגישו תכניות אכיפה מפורטות. סך אורך החופים הלא מוכרזים ברשויות אלו הוא 78.4 ק"מ. במסגרת הפעילות האכיפה, שהחלה בימים האחרונים, הנופשים המלכלכים בחוף עלולים להיקנס ב-750 שקל על השלכת פסולת, וזאת בשל הרגישות הגבוהה של החופים.

פעילות האכיפה החלה במקביל לקמפיין ההסברה "ים נקי" הבינלאומי של המשרד להגנת הסביבה, אקואושן ורשות הטבע והגנים, להפחתת הפסולת בחופים בדגש על פלסטיק. הקמפיין ממשיך כל הקיץ, מאיר זרקור על מצב החופים, ומזכיר לכולנו לקחת איתנו חזרה את כל מה שהבאנו לים, ולא להשאיר פסולת בסביבתנו. את הקמפיין מוביל גבי עמרני, כמציל של הים מפני האנשים המבלים בו.

 

תופעת הפסולת בים ובחופים מהווה בעיה גלובלית ופוגעת בחופי העולם כולו. מעל 10 טון של פסולת מושלך אל הסביבה הימית מדי שנה – מתוכם 8 טון פלסטיק – ובקצב הזה, ב-2050 מי הים היו עשירים יותר בשאריות פלסטיק מאשר בדגים חיים.

תוכנית "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה כוללת מספר נדבכים: ניקיון החופים על ידי הרשויות המקומיות, תמיכה בתקצובן וביצוע מדדי חוף נקי אחת לשבועיים ב-66 רצועות חוף לא מוכרזות; הטמעת תוכניות במערכת החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי; הסברה לציבור; אכיפה בחופי הים מול ציבור המשתמשים ומול הרשויות המקומיות שאינן ממלאות תפקידן; ניטור הפסולת הימית; והפחתה במקור – יצירת מחויבות לצמצום השימוש במוצרי פלסטיק חד-פעמיים בחופים.

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר