השרה קארין אלהרר, ד"ר יחיאל לסרי. צילומים: נועם משוקוביץ' דוברות הכנסת, פבל
השרה קארין אלהרר, ד"ר יחיאל לסרי. צילומים: נועם מושקוביץ' דוברות הכנסת, פבל

"סכנה לבריאות הציבור": עיריית אשדוד מאיימת לעתור נגד משרד האנרגיה וחברת החשמל

עיריית אשדוד ממשיכה להוביל קו תקיף במאבק לצמצום רמת זיהום האוויר באזור התעשייה הצפוני וכעת הוציאה מכתב התראה למשרד האנרגיה ולחברת החשמל ובו דרישה לסגירת היחידות המזהמות בתחנת הכוח אשכול עוד לפני המכרז למכירת התחנה

פורסם בתאריך: 2.10.22 17:17

     

בחודשים האחרונים מבצעת עיריית אשדוד, בהובלת ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי ובשיתוף עם איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה, עמותת שומרי הבית והפורום הציבורי לשמירה על איכות הסביבה באשדוד, פעילות אינטנסיבית במטרה לצמצם את רמת זיהום האוויר באזור התעשייה הצפוני בעיר.

"המאבק של אשדוד הוא מאבק לאומי, כבר עכשיו התקבלו החלטות המשפיעות על הציבור בכללותו, והעירייה מצפה ומאמינה שיתקבלו בקרוב החלטות נוספות אשר ייצרו תקדים בנושא המאבקים בזיהום אוויר", נמסר מהעירייה.

השבוע נשלח מטעם העירייה ומטה המאבק, באמצעות משרד עו"ד ברק-מינטוס, מכתב התראה בטרם נקיטה בהליכים, לשרת האנרגיה קארין אלהרר, וליו"ר חברת החשמל אמיר שביט. במכתב הובהר כי יש לדבוק בהחלטה המקצועית והנכונה, שהתקבלה לפני כשבע שנים, להפסיק ייצור חשמל בתחנת הכוח אשכול באמצעות היחידות המזהמות.

תחנת הכוח אשכול. צילום: דור גפני

תחנת הכוח אשכול. צילום: דור גפני

כמו כן הובהר כי אין שום היגיון להעמיד את תחנת הכוח אשכול, שהיא תשתית לאומית, למכירה ליזמים פרטיים, ובאותה הזדמנות להימנע מדרישה להפעיל את התחנה בהתאם לסטנדרט הבסיסי של טכנולוגיה מיטבית זמינה (BAT). "עצם הפעלת התחנה, שנים רבות, באמצעים מיושנים, מלמדת על היערכות לקויה של מדינת ישראל לייצור חשמל במאה העשרים ואחת. הוויתור על הדרישה האלמנטרית מהיזם שיפעיל את התחנה לייצור חשמל בטכנולוגיה מודרנית, דרישה שהינה חיונית לשמירה על בריאות הציבור, מהווה הפרה בוטה של חובת המדינה לדאוג לבריאות אזרחיה ולסביבה", נכתב במכתב.

עמדת העירייה, איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה וכלל מטה המאבק נתמכת בעמדת המשרד להגנת הסביבה שהבהיר עמדתו כי יש להפסיק את פעולת היחידות המזהמות בתום תקופת ההיתר הנוכחי בשלהי שנת 2023.

במכתב ההתראה הפנו באי כוח העירייה, לכך שבחירת הזוכה במרכז למכירת תחנת הכוח אשכול צפויה להיעשות בטרם תתקבל החלטת המשרד להגנת הסביבה אם לתת היתר להפעלת היחידות המזהמות. כאמור המשרד צפוי לסרב לבקשה למתן היתר פליטה ליחידות המזהמות. בנסיבות אלו טוענת העירייה שסדר הדברים "העקום" לפיו תחילה תקבע ההצעה הזוכה במכרז, ורק אז יקבע באילו יחידות ייצור פעילות יעשה שימוש, מנוגד לשכל הישר ואין בו שום הגיון. העירייה חוששת שסדר הדברים יוביל למתן היתר להמשך הפעלת היחידות המזהמות, חרף ההשפעות הבריאותיות החמורות, וזאת בשל לחצים כבדים עימם ייאלץ להתמודד הממונה הרלוונטי עקב ההכרזה על זוכה במכרז בטרם קבלת ההחלטה בעניין היתר הפליטה.

צפו במכתב ששלחה עיריית אשדוד:


בשים לב שבעבר כבר הוחלט על סגירת היחידות המזהמות לאחר שנת 2023, העירייה סבורה שהתייחסות להחלטות הקודמות כאלו ה"רשומות על הקרח" מהווה הפרת בוטה של התחייבות הממשלה כלפי הציבור.

העירייה ומטה המאבק דורשים לאמץ את עמדת המשרד להגנת הסביבה, ולהטמיע לתוך מסמכי המכרז למכירת תחנת הכוח אשכול דרישה ברורה שייצור החשמל יעשה אך ורק באמצעות טכנולוגיה מיטבית זמינה ומודרנית.

מנכ"לית איגוד ערים אשדוד-חבל יבנה רומי אבן דנן מסרה: "העמדה המקצועית שלנו היא שיש לסגור באופן מיידי את היחידות המזהמות בתחנת הכוח אשכול. המכרז למכירת התחנה מהווה הזדמנות להפיכת תחנת הכוח לתחנה הפועלת באמצעות טכנולוגיה מיטבית זמינה, אשר תפחית את זיהום האוויר".


רוצים להישאר מעודכנים?
הקליקו כאן לאפליקציית "כאן דרום – אשדוד"
תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר