"בכל שנה נעשית כברת דרך אל פסגה נוספת", מהנדסי המחר

חדש באשדוד: בית ספר להנדסה צעירה

בית ספר מוריה הולך לשנות את פניו ונערך לקראת הפיכתו לבי"ס להנדסה צעירה. חלום אשר החל לפני כשנתיים, הגיע כעת לבשלות ובחודש האחרון ללימודים בא לידי ביטוי במפגש תלמידים עם האקדמיה, ביקור במכללה, לימוד, בניית פרויקטים מבוססי ניסוי והצגת העבודות בבית הספר

פורסם בתאריך: 4.7.17 14:55

מערכת החינוך העירונית לא קופאת על שמריה. בתי ספר יסודיים פושטים ולובשים צורה. בכל עת יוזמים ומחדשים ומגשימים חלומות. יש לנו כבר בית ספר יסודי למדעים ובית ספר לאומנויות, בית ספר לתקשורת ובית ספר למוזיקה וכעת יש לנו גם בית ספר להנדסה צעירה. חמ"ד מוריה, מביה"ס הוותיקים באשדוד, משנה אף הוא את פניו וחלום שהחל לפני כשנתיים, במפגש של מנהל בית הספר בילו בן יצחק וגב' סוזי אילוז עם דיקן מכללת סמי שמעון מר משה קרוצ׳י קורם עור וגידים ומבשיל לכדי מגמת לימודים חדשה, מרעננת ומעשירה, המכוונת את תלמידיו אל מקצועות העתיד. במסגרת זו, ולאור שיתוף הפעולה הפורה עם המכללה להנדסה סמי שמעון, זכו תלמידי כיתות ה'-ו' לסכם שנה בפעילות ייחודית, כשערכו סיור במכללה ונחשפו למסגרת אקדמאית ללימודים גבוהים.

"בביקור שנערך במכללה להנדסה, תלמידנו למדו מהם לימודים אקדמים, אלו מקצועות נלמדים באקדמיה ומה הייחודיות של מכללת סמי שמעון בהקשר של מקצועות ההנדסה" אומרות מחנכות הכיתות יחד עם המורה למדעים הגב׳ ורד מלכה המלווה את המיזם ומשבחת את התלמידים שהפגינו ידע רב בתחומים שנזכרים ומזכירים הנדסה.

במהלך הביקור נפגשו התלמידים עם מהנדס מכונות בוגר המכללה, שסיפר על הרקע ממנו הגיע ועל הדרך שבה השקיע והתמיד עד שקיבל את התואר מהנדס מכונות, ולאחר מכן הקבוצה התפצלה לשתיים, לפעילות במעבדות של לימודי הנדסת המכונות. כאן, הם צפו בתהליך של שינוי התכונות במתכת הפלדה כך שתהיה חזקה יותר. "החוויה שבה תלמידים עומדים מול תנור שמגיע לטמפרטורה של 950 מעלות צלסיוס, מרגישים את החום הלוהט ורואים את הצבעים החמים היא חוויה עוצמתית ביותר" אומרים בבית הספר, רגע לפני שהמדריך ביצע ניסויים שונים על המתכת, על מנת לחזק את ההשערה והניסוי שהתבצעו.

גם במעבדת הרובוטיקה התלמידים היו מרותקים כאשר חוו כיצד מתכנתים רובוט, כיצד הרובוט מבצע תנועות ובאילו שימושים יומיומיים ניתן לשלב את הרובוטים. "המסקנה מהביקור הייחודי הזה הייתה שכל אחד הוא יחיד ומיוחד וכל אחד יכול לחלום ולהגיע רחוק, במקצועות המדעים בכלל ובמקצועות ההנדסה בפרט" אומר מנהל ביה״ס ומדגיש את החשיבות שיש למראה העיניים.

בי"ס מוריה להנדסה צעירה משתלב בחזון הרצף החינוכי "מן הגן ועד לאוניברסיטה" שמקדם מינהל החינוך, ולקראת הביקור במכללה קיימו התלמידים למידה מבוססת פרויקטים (P.B.L) – תכנית המקדמת למידה משמעותית ומסוגלות אישית. לשם כך הצוות החינוכי עבר בעצמו התמחות בשיטת הוראה ייחודית, המקנה ללומד שימוש נרחב במיומנויות חקר ויזמות. במסגרת זאת כל כיתה בחרה פרויקט בתחום המדעים, שעסק בנושא 60 שנה לאשדוד, ומכך התפתח תהליך של ידע ומיומנויות שנדרשות לה ליישום הפרויקט. תוצרי התלמידים המוצגים ברחבת הכניסה לביה"ס, מעוררים כבוד וזכו להערכה רבה בביקור של מנהל החינוך ומשרד החינוך.

ייחודיות ביה"ס להנדסה צעירה שהוא מבקש לפתח דמות בוגר בעל ידע והעשרה בתחומי הנדסה ובעל יכולת למידה עצמית גבוהה. מגמה זו קבלה השנה משמעות רבה ואמורה להתרחב בשנת הלימודים הבאה. לבד מהביקור במכללת סמי שמעון, סיירו התלמידים בפארק קראסו למדע בבאר שבע, למדו שיעורי חקר והתנסות בשיעורי תכנית קרב, בקרו במעבדות מחקר והשתתפו באירועי שיא במסגרת שבוע מדעים ותחנות בנושא "הכימיה במטבח".

בשנה הבאה מובטחות תכניות חדשניות נוספות, במסגרת פרויקט ה-P.B.L, כדוגמת: קוד ורובוטיקה, תלת מימד, Scratch, מדע במטבח וביומימיקרי (ענף בעולם המדע המחקרי המנסה לחקור את אופן פעילותו של הטבע).

ומה אומרים בבית הספר מוריה להנדסה צעירה? "קהילת ביה"ס מתפתחת ושואפת למצוינות. בכל שנה נעשית כברת דרך אל פסגה נוספת. צוות המורים מעניק תשומת לב לסגולותיו של כל תלמיד/ה ויחד עם המעורבות, הסיוע והפרגון של קברניטי העיר מהווים את הבסיס לשינויים הגדולים שחלים בביה"ס ואשר מניבים הישגים גדולים ואיכות בעשייה החינוכית".

     

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר