יום צמצום מזון צילום: אורי קריספין

יום צמצום המזון

הורים וילדים שהשתתפו בסדנה הייחודית ב"צוללת הירוקה" (במוזיאון אשדוד לאמנות) יזכרו חוויה זאת להרבה מאוד זמן. הם למדו על בזבוז מזון בשעה שמיליוני בני אדם בעולם סובלים מרעב, והחליטו להיות חלק מהשינוי הגלובלי

פורסם בתאריך: 24.12.19 14:38

     

"כ-800 מיליון בני אדם ברחבי העולם סובלים מרעב ומאידך, מזון ראוי למאכל בשווי של 990 מיליארד דולר!! נזרק לפח מדי שנה" אומרים אנשי סביבה ומציגים את הפער הבלתי נתפס בין מצוקת הרעב בעולם לבזבוז המשווע של מזון בריא. "בזבוז מזון הוא מגפה עולמית!" מסבירה סגנית ראש העיר, שרון מרק שנטלה חלק בסדנה, ומציינת כי "שליש מהמזון שמיוצר מושלך, תוך שהוא גורם נזקים עצומים לסביבה ולכלכלה, בשעה שרבים נאבקים במחסור". בישראל אגב מושלכים כ-2.3 מיליון טון של מזון מידי שנה (יותר מ-250 ק"ג לאדם בשנה), בשווי של כ- 19.5מיליארד ₪. בהשוואה לעולם – מדובר בבזבזנות נוראה שכן במדינות המפותחות בעולם, אדם אחד משליך כ-100 ק"ג של מזון בשנה!

אנשי איכות הסביבה קושרים גם בין בזבוז המזון ושינויי אקלים בעולם. "כמעט עשרה אחוזים מפליטות הפחמן נובעים ממזון מבוזבז ברחבי העולם. בניגוד למקורות זיהום אחרים, בתחום הזה לכל אחד מאיתנו יש השפעה מכרעת ומהירה", אומרת מאיה גבעון, ממייסדי הארגון ומנהלת מקצועית שהנחתה את הסדנה במשותף עם איל שקל. השניים סיפקו למשתתפים נתונים ועובדות מפתיעות על התופעה, שעד לאחרונה נתפסה כשולית ולאחרונה, מדינות בכל העולם נוקטות אמצעים משמעותיים כולל חקיקה, כדי למנוע או להפחית אותה. שרון מרק ציינה כי בכוונת העירייה ליזום מהלכים רחבים לצמצום בזבוז מזון ברחבי העיר, כדוגמת הסדנה הייחודית והראשונה שנערכה באשדוד.

ימית הוניקמן-פרץ, מנהלת מח' קיימות ואיכה"ס, שואלת איך? ומה עושים? ומשיבה: מנסים לפעול ולהיות חלק משינוי גלובלי שנועד לחנך את הציבור לצריכת מזון נבונה יותר! באמצעות פעילות שמעוררת מודעות ומחויבות לסביבה ולערכים המסייעים לנו לשמור על הגלובוס.

בחלק האינטראקטיבי של הסדנה לדוגמא, המשתתפים יצרו רשימה משותפת של טיפים לצמצום ומניעה של בזבוז מזון וחסכון כספי בבית, בעבודה, בחופשה ועם הילדים. בסדנה הוצעו גם כמה דרכים בהם אפשר להתחיל לשנות, לדוגמא: העדפת מוצרים שתוקפם עומד לפוג או בירקות שעומדים לאבד את טריותם. בקניית פירות וירקות 'מיוחדים' תגלו שהם טעימים באותה מידה! וכן תגלו כי ירקות ומאכלים מבושלים ש'יצאו לא מוצלחים' יכולים לשדרג מאכלים אחרים.

אחד הטיפים היותר מוצלחים הציע את 'אמנות השימור!' על המזון. "אם השעון מתקתק ויש חשש שלא תשתמשו במזון כעת, אתם מוזמנים להקפיא, להחמיץ, לייבש, לכבוש או להכין ריבה!" נאמר בסדנה וציינו כי המטבח הוא מקום מצוין לביטוי עצמי וליצירתיות. "יצירתיות במטבח – מרקים, תבשילים, ממרחים ושייקים הם פתרונות נפלאים לניצול מזונות טריים שהחלו להתעייף" אמרו.

הסדנה שתוכננה והועברה על ידי The Natural Step ישראל (חל"צ) – ארגון המקדם קיימות בישראל ובעולם ומוביל מהלך רחב לצמצום בזבוז מזון בארץ, באמצעות שיתופי פעולה רחבים – התקיימה בתמיכת המשרד להגנת הסביבה ועיריית אשדוד והופעלה על ידי צוות "הצוללת הירוקה" במוזיאון אשדוד לאומנות, אשר מבקש להרחיב את מגוון הפעילויות למבוגרים. מידע נוסף באתר העירייה.

שרון מרק צילום: אורי קריספין

יום צמצום מזון צילום: אורי קריספין

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר