ברי סחרוף צילום: אוהד אביב

פסטיבל אשדודשירה 2019: פסטיבל שירה באשדוד

פסטיבל אשדודשירה 2019 בסימן "לכתוב שיר בעידן הָסְטורי" יוצא לדרך בפעם הרביעית. 24-30 בנובמבר 2019 במתחם התרבות אשדוד

פורסם בתאריך: 25.10.19 14:38

     

פסטיבל אשדודשירה המציין 4 שנים להיווסדו, הצטרף בצנעה אל עולם הספרות בישראל והפך במהירות לפסטיבל השירה הגדול ביותר בישראל וללא ספק בין החשובים שבהם. אשדודשירה שם לו למטרה להפיץ את השירה בקרב קהלים רבים ולפרוץ את הגבולות הצרים של עולם השירה ולייצר אלטרנטיבה משמעותית ומאתגרת לזירה הספרותית בישראל. הפסטיבל מקפיד לאורך כל שנותיו לחבר  בין משוררות ומשוררים ותיקים וצעירים מרחבי הארץ, להביא את השירה למרחבים פחות מוכרים כמו פאבים, לחבר בין תרבויות , סוגי אמנות, אמני צלילים, דימויים, לשונות ומקצבים,

לאחר שבאשדודשירה 2018  חגג הפסטיבל את השירה החברתית ושירת המחאה על כל גווניה, בהשתתפות שיא של משוררים וקהלים, פסטיבל אשדודשירה 2019 בסימן "לכתוב שיר בעידן הָסְטורי". הפסטיבל מפגיש בין השירה לפרוזה באמצעות מפגשים בין משוררים לסופרים, כמו, איריס אליה כהן ויוסי סוכרי, רוני סומק ודן בניה סרי, שלומי חתוכה וא.ב. יהושע, רועי חסן ואורלי קסטל בלום, מרסל מוסרי עם סמי שלום שטרית. במפגשים יקראו היוצרים מיצירותיהם ויחקרו בשיחה את התפר בין הסיפור לבין השיר בתקופה שבו כל ילד וילדה "מעלים סְטורי" לפייסבוק, לאינסטגרם ולטוויטר, ולעתים הסטורי הוא שיר, ולעתים זהו שיר סיפורי, או סיפור שירי – כל המחיצות נופלות והעולם מעוצב מחדש אל מול עינינו.

בערב פתיחת הפסטיבל יתקיים מופע מלהיב ומרגש המצדיע ליצירתו המכוננת של סמי שלום שיטרית "שירים באשדודית" בהשתתפות התזמורת הסימפונית של אשדוד, יחד עם שמעון מימרן, יונתן כנען, ברי סחרוף, דקלה, עמיר לב והמשוררים סמי  שלום שיטרית סיגלית בנאי. באירוע קולות שירה מירושלים המשורר יוסף עוזר יארח משוררים ירושלמים יחד עם להקת אקוט. 30 שנה למוסף הספרות של הארץ – עורך המוסף בני ציפר יציין 30 שנות שירה יחד עם תשעה משוררים מייצגים. באירוע נוסף תארח המשוררת והסופרת ציפי שחרור משוררות מזרחיות לקריאה ושיחה על שירה נשית מזרחית, כמו כן יתקיימו ערבים של מיקרופון פתוח בפאבים ברחבי העיר ועוד אירועים רבים, מרתקים ומרגשים.

אשדושירה הצטרף אל העשייה התרבותית הענפה בעיר אשדוד, אשר מבססת את מעמדה כבירת התרבות העברית הים תיכונית והמזרח תיכונית, באמצעות פסטיבלים חשובים כמו "פסטיבל מדיטרנה" ו"פסטיבל תור הזהב", "פסטיבל אושפיזין", ותחרויות העוד והקמאנג'ה הבינלאומיות. את פסטיבל אשדודשירה יזמו ויסדו מוטי מלכא, המשמש כיו"ר הנהלת הפסטיבל, והמשורר בן אשדוד פרופ' סמי שלום שטרית המשמש כמנהלו האמנותי.

פרופ' סמי שלום שיטרית, מנהל אמנותי: "פסטיבל אשדודשירה ממציא את עצמו כל שנה מחדש, יוצא לשדות חדשים ופורץ עוד גבולות בעולם השירה והספרות בכלל. השנה נשים במרכז את המפגש בין השירה לפרוזה, בין לשורר ולספר וכל מה שביניהם. וכל זה בעידן בו כל ילד וילדה יודעים "להעלות story" לרשת. יהיו מפגשים מרתקים בין א. ב. יהושע לשלומי חתוכה, בין רוני סומק לדן בניה סרי, בין אורלי קסטל בלום ורועי חסן ועוד ועוד. תכנית מבטיחה ומעניינת. בואו הצטרפו אלינו".

 מוטי מלכא, יו"ר הפסטיבל : " ספרו הקאנוני, שירים באשדודית, של המשורר פרופ' סמי שלום שטרית, בן אשדוד שימש לי השראה למתנת יום הולדת לעירי האהובה אשדוד. זו גם הסיבה שפסטיבל אשדודשירה מתקיים תמיד בשבוע יום הולדתה של העיר ב-25-11-1956 כשהגיעו  22 משפחות העולים הראשונות ממרוקו לחולות אשדוד-ים והשנה מצאנו לנכון להפיק את שירים באשדודית  למופע פתיחת הפסטיבל ."

 מחירי כרטיסים: 20-120 ₪

 

לאתר הפסטיבל: https://ashdodashira.co.il/ ולרכישת כרטיסים: 08-9568111

 

אירועי הפסטיבל (בסדר כרונולוגי על פי ימים)

 

יום ראשון 24/11/19

״אי שם בלב, פרח מלבלב״ (אהוד מנור)

24/11/19 ,בשעה 18.00

רחוב על שם אהוד מנור

אהוד מנור היה ונותר מבכירי הכותבים המוכשרים ביותר שקמו לזמר העברי ולשירה המולחנת בכלל. עבודתו מקיפה עשורים שלמים ויוצרים מכל סוגה מוזיקלית. מנור כתב למעלה מאלף שירים חלקם נכנסו לתכנית הלימודים בבתי הספר. בין היוצרים להם כתב היו רבים ומפורסמים כגון אילנית, אריאל זילבר, ירדנה ארזי, רבקה זהר, חוה אלברשטיין, צביקה פיק, ריקי גל, עפרה חזה, מאיה בוסקילה ושרית חדד. כן כתב לתיאטרון ולטלוויזיה והיה שדרן רדיו עם תכניות כמו "אהבה

עברית" ומנחה בטלוויזיה עם תכניות כמו "מסך אישי".

מנור הוא חתן פרס ישראל לזמר העברי לשנת 1998. באירוע לכבוד מנור, נקרא, ננגן ונשיר מהבולטים משיריו של אהוד מנור. נספר על חייו ועבודתו, בהשתתפות דיירי רחוב אהוד מנור באשדוד, חניכי הספוקנוער אשדוד, במסגרת שיתוף הפעולה בין מרחב יצירה ותחום הנוער כחלק מקידום תרבות

ואמנות בקהילה ובמרחב הציבורי בעיר.

הזמרת האשדודית חנה גור תשיר משיריו.

 

אירוע הפתיחה

שירים באשדודית הגרסה הסימפונית

24/11/19, בשעה 21.00

המשכן לאמנויות הבמה

אורחים: ברי סחרוף, דיקלה עמיר לב

ניהול מוזיקלי ולחנים מקוריים: יונתן כנען

ניהול אמנותי ויוצר המופע: שמעון מימרן

שלל כלים מוזיקליים: אדם מדר

עם התזמורת הסימפונית אשדוד

המשורר סמי שלום שטרית

המשוררת סיגלית בנאי

יתארחו במופע האמנים: ברי סחרוף, דיקלה ועמיר לב.המשורר סמי שלום שטרית יקרא משיריו מתוך הספר שירים באשדודית ויארח את המשוררת סיגלית בנאי שתקרא משיריה. המופע, בשירה והגשה של שמעון מימרן, ובנגינה, שירה וניצוח של יונתן כנען מביא אל הבמה בחום ובהומור געגוע לריחות, לטעמים, לצלילים, ולתמימות של אשדוד של פעם,

ומשלב שפת רחוב ושפה פואטית, עממיות כובשת ופיוט.

מילים: סמי שלום שטרית (מהספר שירים באשדודית, הוצאת אנדלוס 2004).

 

"לאן עפים הברווזים"

24/11/19, בשעה 22.30

פאב הזרם

משוררים עם עמיר לב

בהשתתפות המשוררים: נלי אביטבול פישר, רחל בר יוסף- דדון, סמדר שרת, חיים בר און ועוד.. משוררים ומשוררות ותיקים ומתחילים יתארחו בפאב ״הזרם״ ויקראו משיריהם.

הרשמה מראש: [email protected]

*רשימת המשוררים נתונה לשינוי.

כניסה חופשית

 

יום שני 25/11/19

 

״בַּסּוֹף הָפַךְ הָהָר לִתְהוֹם״

 25/11/19, בשעה 20.00

הפירמידה במוזיאון

משורר על סופר על משורר

איריס אליה כהן ויוסי סוכרי

המשוררת והסופרת עטורת השבחים והפרסים, איריס אליה כהן והסופר המשמעותי ביותר בפרוזה העברית המזרחית ואחד הסופרים הבולטים בישראל הנוכחית, יוסי סוכרי, יקראו שירים וקטעי פרוזה וישוחחו על שירה ופרוזה, על מקורות היצירה הספרותית המזרחית, על שירה פרוזאית ופרוזה פואטית ועל התפר שביניהן בעידן בו מילים משוגרות אל העולם במהירות האור.

זמרת אורחת: רקפת אמסלם

איריס אליה צילום: נופר קולישבסקי

 

"עם אורז לא מתווכחים"

25/11/19, בשעה 20.30

מרכז פסג"ה

משורר-על-סופר-על-משורר – רועי חסן עם אורלי קסטל בלום

המשורר רועי חסן, מטאור בשדה השירה העברית בשנים האחרונות, והסופרת המרכזית ביותר בפרוזה העברית בעידן הפוסטמודרני, אורלי קסטל בלום, יקראו שירים וקטעי פרוזה וישוחחו על השירה והפרוזה הדרים יחד בעידן הפייסוש והאינסטוש, ועל מזרח ומערב, אשכנזים ומזרחים בחיים ובספרות בישראל.

את הערב כולו ילווה חיים אוליאל בנגינה ובשירה אינטימית.

 

"אֵין לָךְ יוֹם אֵין לָךְ לַיְלָה."

25/11/19, בשעה 22.30

פאב ״זה״

מיקרופון פתוח עם חיים אוליאל

הנחייה: מיכל זהר

בהשתתפות המשוררים: יניב קקון,  Holiday ליאור קוגן, אפיק אלטמן,  סיון ליברמן, נעה סמסון, ברית ויינטראוב , יהלי מורד

משוררים ומשוררות ותיקים ומתחילים יתארחו בפאב ״הזה״ ויקראו משיריהם.

בהשתתפות חיים אוליאל בשירה ונגינה. (הרשמה מראש: [email protected])

כניסה חופשית.

 

יום שלישי 26/11/19

"נַגִּיד שֶׁקּוֹרְאִים לָהּ מֶרִי, בְּלַאדִי מֶרִי"

26/11/19, בשעה 19.30

הפירמידה במוזיאון

משורר על סופר על משורר – רוני סומק עם דן בניה סרי

מן הבולטים שבמשוררים בישראל בימינו, רוני סומק, שכתיבתו משתרעת על פני חמישה עשורים, עם ספרי שירה שהפכו קלאסיקה ישראלית, יקרא משירתו וישוחח עם הסופר והמספר הירושלמי דן בניה סרי, שכתב כמה מנכסי צאן הברזל של הספרות הישראלית. השניים יקראו קטעי פרוזה ושירה וישוחחו על דרכן של השירה והפרוזה העבריות

בעשורים האחרונים.

ליווי מוזיקלי: עומר קורן

 

 לשורר בין דימונה לאשדוד

26/11/19, בשעה 19.30

מרכז פסג"ה

סמדר שרת, משוררת, עורכת ומנחת סדנאות כתיבה, בת העיר אשדוד, אשר פרסמה שבעה ספרי שירה, תארח בערב מיוחד את המשוררות והמשוררים יניב קקון, שירה אוחיון, נסים ברכה ודלית בת אדם. יחד יקראו משיריהם, יספרו על יצירתם ועל יצירה בין דימונה לאשדוד.

את הערב ילווה בשירה ונגינה יניב נחמני ולהקתו.

 

ריטה

26/11/19, בשעה 20:30

בית יד לבנים

כיתת אמן

לבנת בן חמו בשיחה עם הזמרת והיוצרת ריטה אשר גם תשיר משיריה בליווי פסנתר. לבנת בן חמו, עורכת ומגישה בכירה בגלי צה"ל וגלגל״צ, תארח לכיתת אמן את ריטה – הגברת הראשונה של הזמר הישראלי מאז ראשית שנות ה-80׳. ריטה תקרא שירים, תשוחח על תהליך היצירה עם מוזיקאים שונים ותספר על תחנות משמעותיות בחייה בקריירה המוזיקלית שלה.

ריטה צילום: דודי חסון

"הַשְּׂפָתַיִים הֶאֱשִׁימוּ אֶת הַגָּרוֹן בַּמִּבְטָא"

26/11/19, בשעה 21:00

אודיטוריום מונארט

א.ב. יהושע פותח שולחן עם שלומי חתוכה

משורר על סופר על משורר – עם א.ב. יהושע ושלומי חתוכה

הסופר הבכיר ביותר בפרוזה העברית בישראל, א.ב. יהושע חתן פרס ישראל לספרות לשנת תשנ"ה ישוחח עם שלומי חתוכה, משורר ופעיל חברתי צעיר, בעל לשון פיוטית חדה ומדויקת, מחבר הספר "מזרח ירח״. השניים יקראו מיצירותיהם וישוחחו על יצירה עברית בין הדורות, על פרוזה ושירה השואבות מהעולם המזרחי והחוויה הספרדית

ליווי מוזיקלי: מיכה ביטון

יום רביעי 27/11/19

מי מפחד ממשוררת מזרחית?

27/11/10, בשעה 19:30

מרכז פסג"ה

מפגש עם חמש משוררות

המשוררת הוותיקה והמוערכת, זוכת פרסי שירה, ציפי שחרור, עורכת כתב העת מאזניים לשעבר ומנחת סדנאות, תארח לקריאת שירה ושיחה מרתקת על שירת נשים וזהות מזרחית נשית ובכלל, את  המשוררות המגוונות בקולותיהן:

 רחל אברהם איתן, מרגלית מתתיהו, עדי תשרי ועדינה מור חיים.

את הערב ינעימו בנגינה ושירה:

מיקי הררי ("החברים של נטשה") והזמרת ניבה בן סימון.

 

"יָגֵל יַעֲקֹב יִשְׂמַח יִשְׂרָאֵל"

27/11/10, בשעה 20:00

קפה תיאטרון בית יד לבנים

שירת יגל יעקב וקסידות מלחון

באווירה אינטימית וחמימה, אוהבי הפיוט והחזנות, החזן – פייטן אבי אפנג׳ר בשירה, ועו״ד דוד גולן המומחה לשירת "יגל יעקב" בהגשה והנחיה, בליווי אנסמבל מטרוז' לוד בניהולו המוזיקלי של יורם אזולאי, ינעימו לנו מיצירות ״יגל יעקב״, אחד האוצרות הפיוטיים של יהדות מרוקו וצפון אפריקה, ויוסיפו מאוצר קסידות מלחון הנפלאות. הספר "יגל יעקב" הוא מאסף עשיר של פיוטים נשגבים, רובם חוברו על ידי מר״ן אביר יעקב זי"ע, ויוצאי חלציו רבני ואדמור"י

משפחת אבוחצירא זי"ע.

 

בני ציפר מארח

27/11/10, בשעה 20:30

אודיטוריום מונארט

שירת "הארץ" מסע בן דורות

בני ציפר, הסופר, העיתונאי ועורך מדור הספרות של הארץ בשלושים השנים האחרונות, יארח משוררים ומשוררות המייצגים 30 שנות פרסומי שירה עברית ישראלית במוסף הארץ לספרות, דורות, אסכולות, תרבויות ועדות שונות. שבעה משוררים ומשוררות יקראו משיריהם, ידברו על הפרסום בעיתון ומשמעותו בחלוף העתים מאז שנות ה-90׳ ועד היום. מתוך מאות משוררות ומשוררים נפגוש את: אגי משעול, תמיר גרינברג, ריטה קוגן, יוסף עוזר, שלומי חתוכה, סיגלית בנאי, רועי חסן.

ינעים במוזיקה ובשירה: עופר כלף

 

יום חמישי 28/11/19

״לא קיבלו אותי לערספואטיקה״

28/11/19, בשעה 20:00

מרכז פסג"ה

״המשורר האשכנזי האחרון״ מארח משוררות/ים צעירות/ים

אילן ברקוביץ׳, "משורר בשטח", כפי שהוא מכנה את דף הפייסבוק שלו, הוא משורר עם קול ברור ויוצא דופן הן בשירתו והן במאמרי הביקורת שלו. הוא יארח חמישה משוררים ומשוררות המביאים קולות חדשים אל השירה העברית המתרחשת כאן ועכשיו, בין דפי הפייסבוק לבין מוספי הספרות, בעידן בו הקולות מן השוליים תפסו את המרכז וצבעו אותו מחדש. ברקוביץ׳ יארח את המשוררים הצעירים שגיא שדור, לימור ויסברג כספי, אורי עופר, כרם יעקב ויעל פולודנב.

ליווי מוזיקלי: המשורר רומן ולהקת מהומות

 

קולות שירה מירושלים

28/11/19, בשעה 20:30

אודיטוריום מונארט

יוסף עוזר, המשורר הירושלמי, זוכה פרס ראש הממשלה ופרס דוליצקי של האוניברסיטה העברית, פירסם ארבעה ספרי שירה (בין ספריו: ״עמק יזראל ירושלים״, ״נשיקת מכחול״ ועוד), כותב שירה יותר משלושים שנים וחודר לאט אך בהתמדה ובבטחה אל ליבה של השירה העברית, יקרא משיריו הירושלמיים ויארח משוררים נוספים מירושלים: עדן אביטבול, נדב הלפרין ואבישלום פון שילוח.

יבצעו משיריו של יוסף עוזר להקת אקוט.

חברי להקת אקוט:

ענבל ג'משיד – שירה, גלעד ואקנין – גיטרה, טל אברהם – חצוצרה, עדן ג'משיד – צ'לו,

יוהנה ריטמולר – כינור, אביתר חרמש – קונטרבס, אביב עזרא – כלי הקשה.

 

מרסל וסמי מדברים אהבה

28/11/19, בשעה 21:00

הפירמידה במוזיאון

הסופרת, העיתונאית ושדרנית הרדיו, מרסל מוסרי, מלכת סיפורי הרשת וסופרת רבי המכר השנונה, עם עשרות אלפי קוראים ומעריצים מגיעה לאשדודשירה. היא תקרא מסיפוריה ותשוחח מלב אל לב עם המשורר סמי שלום שטרית על אהבה בסיפור ובשיר וכל מה שביניהם. מרסל מוסרי פרסמה שלושה רומנים ומאות סיפורים קצרים בשפה ייחודית על נשים ואנשים בחיינו. לשונה המחודדת והפיוטית חודרת לבבות ולא מרפה… סמי שלום שטרית יקרא שירי אהבה מספרו החדש ״לא רך לא קשה״.

ליווי מוזיקלי: אלירן סוויסה בנגינת עוד.

 

מוצאי שבת 30/11/19

"כשאלוהים אמר בפעם הראשונה" (נתן זך)

מחווה לשירי המשוררים שהולחנו בידי טובי המוזיקאים בארץ

30/11/19, בשעה 21:00

המשכן לאמנויות הבמה

שירים של: יהודה עמיחי, נתן זך, לאה גולדברג, מאיר אריאל, יענקל'ה רוטבליט, תרצה אתר, יהונתן גפן, מאיר ויזלטיר, רחל שפירא, אברהם חלפי, נתן אלתרמן, רחל..

בהשתתפות המשוררים: סמי שלום שטרית, יניב קקון, סמדר שרת בקריאת שירה עברית.

שירה וליווי מוזיקאלי: לירון לב, קרן הדר, חני דינור, אהרל'ה סיייקס, גילה חסיד, אבי חן ונגני מועדון הזמר: עוזי רוזנבלט, נח רוזנצוויג, יוראי אורון, אורן בלבן.

עורך ומנחה: אבי חן

 

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר