סיסטם עאלי. צילום: אסקף אברהם
סיסטם עאלי. צילום: אסקף אברהם

שרים איינשטיין: פסטיבל אַשְׁדוֹדָשִׁירָה נפתח

פסטיבל השירה השלישי באשדוד יוצא לדרך הערב עם מחווה לאריק איינשטיין במלאת חמש שנים לפטירתו ויימשך עד 24 בחודש. בפסטיבל יוקדש ערב מיוחד לשירה קווירית וגם ליוצרים מקומיים ב"עד הלום"

פורסם בתאריך: 18.11.18 15:16

בפעם השלישית ייערך פסטיבל אַשְׁדוֹדָשִׁירָה, חגיגה אמיתית של שירה מכל גווני החברה – שירה פמיניסטית, משוררי הגירה, שירה עברית שחורה, שירה קווירית, סדנאות אמן ועוד במתחם התרבות אשדוד. על הניהול האמנותי מופקד פרופ' סמי שלום שיטרית.

הפסטיבל ייפתח הערב ב-18:00 במחווה למוזיקאי הגדול אריק איינשטיין ז"ל במלאת חמש שנים לפטירתו. האירוע יתקיים ברחוב שנושא את שמו ויכלול הקראה וביצוע משיריו. במוצ"ש יתקיים האירוע "אגדת דשא – משוררים לאריק איינשטיין" במשכן לאמנויות הבמה בהנחיית אבי חן. בערב יבוצעו שירי משוררים שאיינשטיין אהב במיוחד ובהם חלפי, אלתרמן, רוטבליט, ביאליק ולאה גולדברג.

אריק איינשטיין. צילום: מנחם סקס

רחוב על שם אריק איינשטיין

רגע לפני ערב פתיחת הפסטיבל יתקיים טקס שהפך למנהג באַשְׁדוֹדָשִׁירָה: רחוב על שם. והפעם ניפגש כולנו ברחוב אריק איינשטיין יחד עם חניכי תנועות הנוער באשדוד ותושבי הרחובות הסמוכים. המשוררת עדי קיסר והמשורר סמי שלום שטרית, אוהבי אריק איינשטיין, יקדישו לו משיריהם ויקראו משיריו ביחד ולחוד. שלום תשובה ינגן וישיר משיריו של אריק איינשטיין.
ראשון 18.11.18, בשעה 18:00, פינת רחוב איינשטיין.

נעים להיזכר: איינשטיין מבצע את "אחכה" (מילים: עלי מוהר, לחן: מיקי גבריאלוב; פרסם: Guy Alon) מתוך שידורי ערוץ 33 של רשות השידור –

בפסטיבל ישתתפו המשוררים עדי קיסר, קציעה עלון, סבינה מסג, ניסים ברכה, מאיה זקס והרוסים, אלקס ריף, תהילה חכימי, ג'נט בלאי, סיגלית בנאי, אבי גטהון, יגל הרוש, משה אוחיון ועוד והאמנים עלמה זוהר, ישי ריבו, שלמה יידוב, דני רובס, גלית גיאת, טריפונס, שמעון פרנס, דיאנה גולבי, מתי סרי, סיסטם עאלי, עליזה אביב, נדב דלומי, הפייטן אבי אפנג׳ר, עו״ד דוד גולן ואחרים.

שמעון פרנס. צילום: מאירה יסמין

פסטיבל אַשְׁדוֹדָשִׁירָה שם לעצמו למטרה להיות בית פתוח ומזמין ליוצרים ויוצרות ותיקים וצעירים מרחבי הארץ, אמני צלילים, דימויים, לשונות ומקצבים – מתוך מטרה להמשיך את הפצת השירה, ליצור ולעצב במה מרכזית חשובה למילה המשוררת, המדוקלמת, המושרת והמנוגנת. בפסטיבל משתתפים משוררים, מוזיקאים, חוקרים וגם אמני ספוקן וורד.

השנה כל האירועים בפסטיבל הם הפקות מקור מיוחדות. מחיר הכרטיסים 20 שקלים-120 שקלים.

>> לפרטים, כרטיסים ומה שביניהם

"איפה הפרחים כולם" – מופע פתיחת פסטיבל

ערב משוררים מהעולם, מחווה לשירת המהפכות ברחבי העולם במאה ה—20: שירת המאבקים לשחרור באמריקה הלטינית, שירת מהפכת הפרחים בארצות הברית, שירת הנלחמים בפשיזם בספרד ובצרפת, דרך איטליה, יוון, טורקיה וגם ישראל.

בערב יקריאו משוררים ישראלים את שירי המשוררים אנריקה דיספולו, ז'אק ברל, ניסים אלוני, זולפו ליוואנלי, ליאון חייקו, מאנו צ'או, קרלוס פוואבלו, אנדרס בלאנקו, מריו ביזאני, קובי לוריא בשפות המקור ובתרגום לעברית. הזמרים הישראלים גלית גיאת, שלמה יידוב ומתי סרי יבצעו חלק מן השירים שלהם נודע גם נוסח מולחן בביצועם של גדולי הזמר העממי בעולם, כמו מרסדס סוסה, בוב דילן, ג'ון באז ודלאראס.

דני רובס. צלם: עופר חג'יוב

דני רובס. צלם: עופר חג'יוב

בהשתתפות שלמה יידוב, גלית גיאת, טריפונס, דני רובס, מתי סרי, עליזה אביב ובהנחיית שמעון פרנס. ניהול מוזיקלי: נדב ביטון. ראשון 18.11.18, בשעה 21:00, המשכן לאמנויות הבמה.


רוצים להישאר מעודכנים באשדוד? 

וואטסאפ

אינסטגרם

טוויטר

אפליקציית החדשות באנדרואיד או באייפון


שירה בפאבים — עלמא

לאחר כיבוי האורות באולמות הפסטיבל הלילה רק מתחיל בפאבים באשדוד, עם הרבה בירה, שירה חופשית ומוזיקה. אל תוך השעות הקטנות של הלילה יעלו אל המיקרופון הפתוח משוררים ומשוררות ויציגו את שיריהם באווירה חופשית, משוחררת ובדיאלוג עם הקהל. אתם מוזמנים לעשות ראפ, ספוקן וורד או להקריא מהמחברת ומהסמארטפון שלכם.
הכניסה חופשית. הרשמה מראש: [email protected] או בווטסאפ למספר: 050-7366630.
ראשון 18.11.18, בשעה 22:30, עלמא

"שיר לאחותי"

ערב מחווה לאימהות המזרחיות. ערב קריאת שירה פמיניסטית של משוררות ישראליות צעירות. האישה המזרחית בכלל והאם המזרחית בפרט זכו לשלל תיוגים שליליים וסטריאוטיפים משפילים בספרות, בקולנוע ובתרבות הישראלית. ערב השירה "שיר לאחותי" מבקש להטיל אור אותנטי ואמיתי על מערכת היחסים העמוקה והאוהבת, אך כמובן לא נטולת קונפליקטים, בין הנשים המזרחיות הצעירות, הבנות, לבין אימותיהן. המשוררות האמיצות בערב השירה משוררות, כל אחת בדרכה שלה, על המשמעות של "להיות בת" או "להיות אם". ולא נשכח גם את האימהות הגדולות של השירה המזרחית: מירי בן שמחון ז"ל וויקי שירן ז"ל.

עליזה אביב. צילום: פאר סלע

עורכת תוכן ומנחה חוקרת השירה ד"ר קציעה עלון. בהשתתפות המשוררות תהילה חכימי, שירה אוחיון, ג'נט בלאי, סיגלית בנאי, לורן מילק.
במהלך הערב יופיעו שלוש יוצרות במופע מקורי, נשי, ייחודי ומרגש עם השפעות אנדלוסיות. חוויה חד פעמית, מלאה עדינות ועוצמה, שירה מפעימה ומפגש המרגש את הלב בערב מיוחד לרגל הפסטיבל.

עדי אלבחר — שירה, טקסטים ולחנים; צביה צור — כלי הקשה; מאירה סגל — נאי וחלילים. בשיתוף תנועת "אחותי — למען נשים בישראל" וקואליציית "לבי במזרח". שני 19.11.18, בשעה 19:30, אודיטוריום מונארט

"יגל יעקב" – שירת יעקב אבוחצירא וקסידות מלחון

באווירה אינטימית וחמימה החזן-פייטן אבי אפנג׳ר ועו״ד דוד גולן בליווי אנסמבל מטרוז', בניהולו המוזיקלי של יורם אזולאי, ינעימו לנו מיצירות ״יגל יעקב״, אחד האוצרות הפיוטיים של יהדות מרוקו וצפון אפריקה, ויוסיפו מאוצר קסידות מלחון הנפלאות. הם יקראו, ישירו, יספרו ויאירו את פיוטי הספר בהשתתפות פעילה של הקהל.

הספר "יגל יעקב" הוא מאסף עשיר של פיוטים נשגבים, רובם חוברו בידי מר״ן אביר יעקב זי"ע ויוצאי חלציו רבני ואדמור"י משפחת אבוחצירא זי"ע. המופע בישיבה סביב שולחנות עם כוסית מחייא וטאפאס סחראווי. שני 19.11.18, בשעה 20:00, קפה תיאטרון, בית יד לבנים

"יהודי נולד" – מסע לתוך החברה היהודית-ישראלית

ב-90 דקות של שירת הגירה חמישה אמנים יוצאי ברית המועצות בני ״דור 1.5״ יקראו משירתם על מאבקם בדרך לקבלה: המסע שנדרשו לעבור לתוך החברה היהודית-ישראלית ועל זה שלא משנה כמה השתדלו, בסופו של דבר הרגישו לא שייכים. כל זאת באמצעות שירה, ספוקן וורד ומוזיקה.

בהשתתפות: אריק אבר, יעל חץ, אלכס רויטמן, מאיה זקס והרוסים; ליווי מוזיקלי: דיאנה גולבי; ובהנחיית: אלקס ריף. בשיתוף ארגון "הבריגדה התרבותית". שני 19.11.18, בשעה 20:30, חלל הפירמידה במוזיאון.

מאיה זקס והרוסים. צילום: טהר לב יעקבסון

מאיה זקס והרוסים. צילום: טהר לב יעקבסון

שירה בפאב זה

והפעם פאב זה מארח. אל תוך השעות הקטנות של הלילה יעלו אל המיקרופון הפתוח משוררים ומשוררות ויציגו את שיריהם באווירה חופשית, משוחררת ובדיאלוג עם הקהל. אתם מוזמנים לעשות ראפ, ספוקן וורד, להקריא מהמחברת או מהסמארטפון שלכם.

הכניסה חופשית. הרשמה מראש: [email protected] או בווטסאפ למספר: 050-7366630. שני 19.11.18, בשעה 22:30, זה

"שירת מדבר בים אשדוד" – משוררי סלון תרבות רהט

קריאת שירה של חברי הסלון לתרבות ברהט בהנחייתו של סלאח אבו ג׳עפר. אוהבי שירה וכותבי שירה תושבי רהט והסביבה יופיעו בקריאת שירתם בערבית ובתרגום לעברית בליווי מוזיקה בדואית מקורית בכלים מסורתיים כמו רבב וסמסומייה.

בהשתתפות המשוררים: סעד אלגנאמי, מוסא אלחג׳וג׳; נגן: מחיסן אלסראיעה; ובהנחיית: סאלח אבו ג׳יעפר.
שלישי 20.11.18, בשעה 19:00, חלל הפירמידה במוזיאון

"האתיופית בשירה הישראלית החדשה" – שירה עברית שחורה צעירה ובועטת

"האתיופית בשירה הישראלית החדשה" הוא קולקטיב משוררים בני העדה האתיופית שיציגו על הבמה ייצוג אחר לשירה ישראלית בדגש על הצגת המאבקים והסיפורים האישיים באמצעות שירה, מוזיקה ומחול.

בהשתתפות המשוררים: ג'נט בלאי, חגית טגפאו, אורית טשומה, אבי גטהון, אורטל מוגוס, נאני ברוק, מימי אנניה ובליווי מוזיקלי של שלומית ברוק ואבי גטהון.
שני 20.11.18, בשעה 19:30, מרכז פסגה

כיתת אמן — עלמה זוהר

לבנת בן חמו מארחת את עלמה זוהר: עלמה זוהר, מהיוצרות האהובות במוזיקה הישראלית, מגיעה לשיחה אישית על מוזיקה ויצירה עם לבנת בן חמו, שדרנית גל"צ וגלגל"צ.

זהר. צילום: מיכאל טופיול

אלבום הבכורה של זוהר "דברי" יצא בקיץ 2008 וזכה להצלחה גדולה מיד עם יציאתו. עם להיטים כמו "מיגל", "אגו טריפ" ו"עם הגב" קטפה עלמה את כל התארים האפשריים באותה שנה, בהם תגלית השנה וזמרת השנה. האלבום אף הגיע למעמד של אלבום פלטינה. מאז הוציאה את "שלושים ושלוש" ב—2010, את "לחם, אהבה" ב—2013 ואת "פלא" – אלבום הילדים שיצא ב—2015, זכה להצלחה גדולה והגיע למעמד של אלבום זהב. בשנה האחרונה הוציאה זוהר אלבום בהפקתם של דודו טסה וניר מימון, ומתוכו התנגנו בתחנות הרדיו "כחולת עיניים", "חיים שלי" וגם "לב כנוע" למילותיו של המשורר שלומי חתוכה.

לצד הפעילות המוזיקלית שלה, עלמה זהר תמיד הייתה בעלת רגישות חברתית גדולה: היא כותבת בעיתונות בנושאים חברתיים ואקטואליים ובנוסף גם מרצה ומלמדת כתיבה.
הערב בעריכת המשורר פרופ' סמי שלום שיטרית. שלישי 20.11.18, בשעה 20:30, אודיטוריום מונארט

סיסטם עאלי במופע חדש

אנסמבל שירה רב—לשוני היוצר בעברית, באנגלית, בערבית, ברוסית, ביידיש ובאמהרית.

סיסטם עאלי. צילום: אסקף אברהם

סיסטם עאלי הוא הרכב משוררים ומוזיקאים יחיד מסוגו, הפועלים יחד יותר מעשור. חברי ההרכב יקראו שירה וישירו שירה בשש שפות — עברית, ערבית, רוסית, אנגלית, יידיש ואמהרית. הם משלבים בטבעיות סגנונות שבין היפ הופ ומוזיקת גרוב שחורה לאלמנטים של מוזיקה ערבית, צוענית ואף ג'אז ורוק. היצירה שלהם שואבת השראה מאינספור מקורות, החל בפיירוז ושירה מצרית, דרך טקסטים מקראיים ועד ללהקות צבאיות. הלהקה עוסקת בחיים בפריפריה החברתית, מבלי לפחד לגעת בנושאים כואבים ורגישים בצורה כנה ובלתי מתפשרת.

שלישי 20.11.18, בשעה 21:00, קפה תיאטרון, בית יד לבנים

שירה בפאב זרם

בפאב זרם אל תוך השעות הקטנות של הלילה יעלו אל המיקרופון הפתוח משוררים ומשוררות ויציגו את שיריהם באווירה חופשית, משוחררת ובדיאלוג עם הקהל. אתם מוזמנים לעשות ראפ, ספוקן וורד, להקריא מהמחברת או מהסמארטפון שלכם.

כניסה חופשית. הרשמה מראש: [email protected] או בווטסאפ למספר: 050-7366630.

שלישי 20.11.18, בשעה 22:30, זרם

כיתת אמן — ישי ריבו

לבנת בן חמו מארחת את ישי ריבו. ישי ריבו, מהיוצרים המצליחים והאהובים בישראל היום, מגיע לשיחה אישית על מוזיקה ויצירה עם לבנת בן חמו, שדרנית גל"צ וגלגל"צ.

ישי ריבו. צילום: רפי דלויה

זו הייתה השנה של ריבו, כוכב עולה בשמי המוזיקה הישראלית. הוא כבש את הרדיו עם להיטי הענק "לשוב הביתה", "אחת ולתמיד" ו"הנה ימים באים". אלבומו האחרון "שטח אפור" הגיע למעמד אלבום זהב והצטרף בכך לקודמיו, שגם הם הגיעו למעמד זה, ובנוסף הוא אף הופיע לראשונה בקיסריה בהופעה שכל הכרטיסים אליה נמכרו שבועיים מראש.

ריבו שיתף פעולה עם שלמה ארצי בלהיט "והאמת" וגם שר בפרויקט של עידן רייכל. הוא ידוע בכתיבתו הייחודית המשלבת ציטוטים ממקורות היהדות: משיר השירים, דרך תפילת הנעילה של יום הכיפורים ועד פרשת השבוע. על רקע זה מרשימה עוד יותר הצלחתו המאחדת בין כל המגזרים. רביעי 21.11.18, בשעה 19:00, אולם מונארט

 

     

"חרוז מקשת" – פואטיקה אקטיביסטית ואקטיביזם פואטי

אירוע שירה המבקש להיות בעצמו פעולה חברתית של מחאה ושינוי. השיר והמשורר כחולייה נוספת בשרשרת הפעילות החברתית לצדק ושוויון בישראל. האירוע ישלב קריאה של שירה מאת משוררים ומשוררות שהם גם פעילות ופעילים חברתיים מרחבי הארץ, עם מוזיקה מקורית מאת להקת סנסיבלה בשירה ספרדית, מרוקאית וישראלית.

בהשתתפות המשוררים: שלי דדון, יורם בלומנקרנץ, ריקי כהן בנלולו, אלברט סופר, גיל אליאס.

ליווי מוזיקלי של להקת סנסיבלה: שירה — שרון שחר; גיטרה ספרדית — אלירן יוסף. בשיתוף ארגון "הקשת הדמוקרטית המזרחית". רביעי 21.11.18, בשעה 19:30, מרכז פסגה

"שבבית שלהם יעשו מה שהם רוצים" – שירה ודראג מהפריפריה הלהטב"קית

בפעם הראשונה באַשְׁדוֹדָשִׁירָה יוקדש ערב שלם לשירה קווירית — על כל מופעיה — כתובה, מושמעת ומומחזת. השירה הזאת תבקש להביא אל הפריפריה הגיאוגרפית רעיונות וזהויות מהפריפריה המינית-מגדרית.

שירה ודראג מהפריפריה הקווירית. צילום: ערן אבן

שירה ודראג מהפריפריה הקווירית. צילום: ערן אבן

בהשתתפות: שז, חן קלר, אילי אבידן, סמירה סרייה, AnA TachmenT, ג'נט בלאי, חני כבדיאל, Fluid Snow, יעל משעלי. עורכת תוכן: ד"ר שירלי בהר. רביעי 21.11.18, בשעה 21:00, הפירמידה במוזיאון.

"תיקון פואטי: שירה מתחדשת לאור המסורת" – דיאלוג משוררים עכשוויים לאור מסורת ספרד

בערב השירה יקראו משוררים עכשוויים משיריהם וינהלו דיאלוג על כתיבת שירה צעירה היום, הלחנתה וזמרתה לאור מסורות השירה העברית בספרד וממשיכותיה עד היום. בהשתתפות המשוררים: יגל הרוש, הדס פל ירדן, מיטל קרני ברכה, מיכה ביטון. ליווי מוזיקלי: יגל הרוש, מיטל קרני ברכה.

בשיתוף ארגון "תיקון" — התנועה להתחדשות החברה והתרבות בישראל. חמישי 22.11.18, בשעה 20:00, קפה תיאטרון בית יד לבנים

"עד הלום" – שירה חברתית אשדודית

משוררים אשדודים ואחרים קוראים משיריהם ומספרים על חוויות ילדות בפריפריה כמעצבות תפיסת עולמם החברתית, בליווי מוזיקה מקורית מקומית ובהנחייתה של המשוררת והעורכת סמדר שרת.
בהשתתפות המשוררים: יותם ראובני, ניסים ברכה, משה אוחיון, דלית בת אדם, יניב קקון. מוזיקה: יניב נחמני, סלבה רודניצקי ומשה אוחיון. בהשתתפות השחקן: דניר ניצן. חמישי 22.11.18, בשעה 20:30, הפירמידה במוזיאון.

יותם ראובני. צילום: אילן אסייג

יותם ראובני. צילום: אילן אסייג

"אקופואטיקה" – שירה אקולוגית ישראלית

שירה ירוקה או אקו-פואטיקה היא שירה המדברת בשביל הטבע ולא רק על הטבע, והמשורר הירוק, הנושא את קול הטבע ומדגיש ומבליט את יופיו, גם זועק את כאבו ומצבו העגום. האירוע "שירת הטבע" יעסוק במקום של השירה בשיח הסביבתי-חברתי, וישתתפו בו משוררות ומשוררים שישוחחו על תפיסות סביבתיות ומאבקים סביבתיים ויקראו משיריהם. בהשתתפות המשוררים: סבינה מסג, רון דהן, מאיה ויינברג, הדר מוריץ.

בהנחיית המשורר פרופ' עדי וולפסון ובליווי מוזיקלי של נדב דלומי ויוסי שיטרית. חמישי 22.11.18, בשעה 20:30, מרכז פסגה

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר