כך נראתה במת המשכן, במופע הפתיחה של פסטיבל "אשדודשירה 2017". צילום: "פוש אפ גירלס"
כך נראתה במת המשכן, במופע הפתיחה של פסטיבל "אשדודשירה 2017". צילום: "פוש אפ גירלס"

אַׂשְדּׂודָׂשִירָה 2018 – פסטיבל שירה באשדוד

פעם שלישית גלידה: פסטיבל אַׂשְדּׂודָׂשִירָה מתקיים בפעם השלישית -18-24 בנובמבר- כל האירועים בכתבה

פורסם בתאריך: 18.10.18 20:00

     

פסטיבל אַׂשְדּׂודָׂשִירָה, זו השנה השלישית שהוא מתקיים, קורם עור וגידים בעוד חודש, בין התאריכים 18-24 בנובמבר 2018 במתחם התרבות של אשדוד, תחת הכותרת "ישראל זה אני- שירה בסימן מאבקים לשינוי ותיקון".

רועי חסן באשדוד אנדרגראונד בפירמידה פסטיבל אשדודשירה ה-1 2016. קרדיט: חנבו תקשורת

אם טרם שמעתם עליו, פסטיבל אשדודשירה הוא בית פתוח, מזמין ומכיל למשוררות ומשוררים, התופסים מקום חשוב ומשפיע בתרבות הישראלית. הכרטיסים לאירועים השונים ינועו בין עלות חינמית ל-120 שקלים, כאשר במשך שבוע ימים יופיעו ברחבי העיר משוררים, אומני היפהופ, שחקני תיאטרון חוצות ואומני גרפיטי, חזנים ופייטנים, מוזיקאים וזמרים, ויחשפו את תרבות השירה הישראלית לקהל הרחב.

בין המתחמים השונים תוכלו להאזין לשירה פמיניסטית, משוררי הגירה, שירה עברית שחורה, שירה קווירית, סדנאות אמן ועוד. במשתתפים השנה ניתן למצוא את עדי קיסר, ניסים ברכה, מאיה זקס והרוסים, תהילה חכימי, יגל הרוש ומשה אוחיון. בין המוזיקאים שיתארחו באירוע יהיו עלמה זוהר, ישי ריבו, שלמה יידוב, דני רובס, טריפונס, שמעון פרנס, דיאנה גולבי, סיסטם עאלי והפייטן אבי אפנג'ר.

התוכנייה המלאה לפסטיבל אַׂשְדּׂודָׂשִירָה 2018:

יום ראשון, ה-18 בנובמבר

רחוב על שם אריק איינשטיין
רגע לפני ערב פתיחת הפסטיבל, יתקיים טקס שהפך למנהג באשדודשירה. הפעם ניפגש כולנו ברחוב אריק איינשטיין יחד עם חניכי תנועות הנוער באשדוד ותושבי הרחובות הסמוכים. עדי קיסר תקרא את שירי אריק איינשטיין האהובים עליה וכן משיריה. שלום תשובה ינגן וישיר משיריו של אריק איינשטיין. יקרא, ישיר וינחה: סמי שלום שטרית.
מתי? שעה 18:00
איפה? פינת רחוב איינשטיין

מופע פתיחת פסטיבל אַשְׁדּוֹדָשִׁירָה: "איפה הפרחים כולם"
מחווה לשירת המהפכות ברחבי העולם – שירת המאבקים לשחרור באמריקה הלטינית, שירת מהפכת הפרחים בארצות הברית, שירת הנלחמים בפשיזם בספרד ובצרפת דרך איטליה, יוון, טורקיה וגם ישראל. בערב יקריאו משוררים ישראלים את שירי המשוררים אנריקה דיספולו, ז'אק ברל, ניסים אלוני, זולפו ליוואנלי, ליאון חייקו, מאנו צ'או, קרלוס פוואבלו, אנדרס בלאנקו, מריו ביזאני, קובי לוריא בשפות המקור ובתרגום לעברית. הזמרים הישראלים גלית גיאת, שלמה יידוב ומתי סרי יבצעו חלק מן השירים להם נודע גם נוסח מולחן בביצועם של גדולי הזמר העממי בעולם, כמו מרסדס סוסה, בוב דילן, ג'ואן באאז ויורגוס דלאראס.
בהשתתפות: שלמה יידוב, גלית גיאת, טריפונס, דני רובס, מתי סרי, עליזה אביב ובהנחיית שמעון פרנס.
ניהול מוזיקלי: נדב ביטון.
מתי? 21:00
איפה? המשכן לאמנויות הבמה

כיבוי אורות: שירה בפאבים
לאחר כיבוי האורות באולמות הפסטיבל, הלילה רק מתחיל בפאבים באשדוד, עם הרבה בירה, שירה חופשית ומוסיקה אל תוך השעות הקטנות של הלילה. אל המיקרופון הפתוח יעלו משוררים ומשוררות, ביניהן מיכל זוהר וחן בוקר, שיציגו את שיריהם באווירה חופשית, משוחררת ובדיאלוג עם הקהל. אתם מוזמנים לעשות ראפ, ספוקן וורד או להקריא מהמחברת ומהסמארטפון שלכם.
מתי? ימים ראשון, שני, שלישי, 18-20 בנובמבר בשעה 22:30
איפה? בפאבים עלמא, זה וזרם.
מה העלות? הכניסה חופשית, יש להרשם מראש להקראה.

מיכל זוהר. קרדיט: יח"צ

יום שני, 19 בנובמבר

"שיר לאחותי" 
ערב מחווה לאימהות המזרחיות: ערב קריאת שירה פמיניסטית של משוררות ישראליות צעירות. האישה המזרחית בכלל והאם המזרחית בפרט זכתה לשלל תיוגים שליליים וסטריאוטיפים משפילים – בספרות, בקולנוע ובתרבות הישראלית. ערב השירה "שיר לאחותי" מבקש להטיל אור אותנטי ואמיתי על מערכת היחסים העמוקה והאוהבת – אך כמובן לא נטולת קונפליקטים – בין הנשים המזרחיות הצעירות, הבנות, לבין האמהות.
בהשתתפות המשוררות: תהילה חכימי, שירה אוחיון, ג'נט בלאי, סיגלית בנאי, לורן מילק.
עורכת תוכן ומנחה: חוקרת השירה דוקטור קציעה עלון.
יופיעו: עדי אלבחר, צביה צור, מאירה סגל. בשיתוף תנועת אחותי למען נשים בישראל וקואליציית לבי במזרח.
מתי?  19:30
איפה? אודיטוריום מונארט

 "יגל יעקב"
שירת יעקב אבוחצירא וקסידות מלחון: באווירה אינטימית וחמימה, החזן-פייטן אבי אפנג'ר ועורך הדין דוד גולן, בליווי אנסמבל מטרוז' בניהולו המוזיקלי של יורם אזולאי, ינגנו מיצירות "יגל יעקב", אחד האוצרות הפיוטיים של יהדות מרוקו וצפון אפריקה, ויוסיפו מאוצר קסידות מלחון. הם יקראו, ישירו, יספרו ויאירו את פיוטי הספר בהשתתפות פעילה של הקהל. הספר "יגל יעקב" הוא מאסף עשיר של פיוטים, רובם חוברו על ידי מר"ן אביר יעקב זי"ע, ויוצאי חלציו רבני ואדמור"י משפחת אבוחצירא זי"ע. המופע בישיבה סביב שולחנות עם כוסית מחייא וטאפאס סחראווי.
מתי? 20:00
איפה? קפה תיאטרון בית יד לבנים

"יהודי נולד": מסע לתוך החברה היהודית-ישראלית
ב-90 דקות של שירת הגירה חמישה אמנים יוצאי ברית המועצות, בני ״דור 1.5״, יקראו משירתם על מאבקם בדרך לקבלה: המסע שנדרשו לעבור לתוך החברה היהודית-ישראלית ועל כך שלא משנה כמה השתדלו, בסופו של דבר הרגישו לא שייכים. כל זאת באמצעות שירה, ספוקן וורד ומוזיקה.
בהשתתפות: אריק אבר, יעל חץ, אלכס רויטמן, מאיה זקס והרוסים,
ליווי מוזיקלי: דיאנה גולבי, בהנחיית אלקס ריף. בשיתוף ארגון הבריגדה התרבותית.
מתי? 20:30
איפה? חלל הפירמידה במוזיאון

יום שלישי, 20 בנובמבר

"שירת מדבר בים אשדוד": משוררי סלון תרבות רהט
קריאת שירה של חברי הסלון לתרבות ברהט בהנחייתו של סלאח אבו ג'עפר. אוהבי שירה וכותבי שירה תושבי רהט והסביבה יופיעו בקריאת שירתם בערבית ובתרגום לעברית. בליווי מוזיקה בדואית מקורית בכלים מסורתיים כמו רבב וסמסומייה.
בהשתתפות המשוררים: סלאח אלזיאדנה, מוסא אלחג'וג', סלמאן אבו סרור ובהנחיית סאלח אבו ג'עפר.
מתי? 19:00
איפה? חלל הפירמידה במוזיאון

"האתיופית בשירה הישראלית החדשה" – שירה עברית שחורה צעירה ובועטת
קולקטיב משוררים בני העדה האתיופית שיציגו על הבמה ייצוג אחר לשירה ישראלית בדגש על הצגת המאבקים והסיפורים האישיים באמצעות שירה, מוזיקה, מחול ועוד. בערב יקראו המשוררים והמשוררות משיריהם וכן ישולבו קטעים מתוך ההצגה "חצויה" של תמר אסנקו ואורטל סולומון.
בהשתתפות המשוררים: ג'נט בלאי, חגית טגפאו, אורית טשומה, אבי גטהון, אורטל מוגוס
ליווי מוזיקלי: שלומית ברוק ואבי גטהון.
מתי ואיפה: יום שני, 20 בנובמבר, 19:30, אולם פסגה

כיתת אמן: לבנת בן חמו מארחת את עלמה זהר
אחת מהיוצרות האהובות במוזיקה הישראלית מגיעה לשיחה אישית על מוזיקה ויצירה עם לבנת בן חמו, שדרנית גל"צ וגלגל"צ. לצד הפעילות המוזיקלית שלה, זהר תמיד הייתה בעלת רגישות חברתית גדולה – היא כותבת על נושאים חברתיים ואקטואליים ובנוסף גם מרצה ומלמדת כתיבה. בעריכת המשורר והפרופסור סמי שלום שטרית.
מתי? 20:30
איפה? אודיטוריום מונארט

סיסטם עאלי במופע חדש
אנסמבל מוזיקלי רב־לשוני היוצר בעברית, אנגלית, ערבית, רוסית, יידיש ואמהרית. סיסטם עאלי הוא הרכב משוררים ומוזיקאים יחיד מסוגו, הפועל יחד למעלה מעשור. הם משלבים בטבעיות סגנונות שבין היפ־הופ ומוזיקת גרוב שחורה לאלמנטים של מוזיקה ערבית, צוענית ואף ג'אז ורוק. היצירה שלהם שואבת השראה מאינספור מקורות, החל בפיירוז ושירה מצרית, דרך טקסטים מקראיים ועד להקות צבאיות. הלהקה עוסקת בחיים בפריפריה החברתית, מבלי לפחד לגעת בנושאים כואבים ורגישים בצורה כנה ובלתי מתפשרת.
מתי? 21:00
איפה? קפה תיאטרון בית יד לבנים

יום רביעי, 21 בנובמבר

כיתת אמן: לבנת בן חמו מארחת את ישי ריבו
המוזיקאי ישי ריבו מגיע לשיחה אישית על מוזיקה ויצירה עם לבנת בן חמו, שדרנית גל"צ וגלגל"צ. זו הייתה השנה של ריבו – הוא כבש את הרדיו עם להיטי הענק "לשוב הביתה", "אחת ולתמיד" ו"הנה ימים באים". אלבומו האחרון "שטח אפור" הגיע למעמד אלבום זהב והצטרף בכך לקודמיו שגם הם הגיעו למעמד זה, ובנוסף הוא אף הופיע לראשונה בקיסריה בהופעה שכל הכרטיסים אליה נמכרו שבועיים מראש. ריבו שיתף פעולה עם שלמה ארצי בלהיט "והאמת", וגם שר בפרויקט של עידן רייכל. הוא ידוע בכתיבתו הייחודית המשלבת ציטוטים ממקורות היהדות, משיר השירים דרך תפילת הנעילה של יום הכיפורים ועד פרשת השבוע. על רקע זה, מרשימה עוד יותר הצלחתו המאחדת בין כל המגזרים. בעריכת המשורר והפרופסור סמי שלום שטרית.
מתי? 19:00
איפה? אולם מונארט

"חרוז מקשת" – פואטיקה אקטיביסטית ואקטיביזם פואטי
אירוע שירה המבקש להיות בעצמו פעולה חברתית של מחאה ושינוי – השיר והמשורר כחולייה נוספת בשרשרת הפעילות החברתית לצדק ושוויון בישראל. האירוע ישלב קריאה של שירה מאת משוררים ומשוררות שהם גם פעילות ופעילים חברתיים מרחבי הארץ, עם מוזיקה מקורית מאת להקת סנסיבלה בשירה ספרדית, מרוקאית וישראלית.
בהשתתפות המשוררים: שלי דדון, יורם בלומנקרנץ, ריקי כהן בנלולו, אלברט סופר, גיל אליאס. ליווי מוזיקלי של להקת סנסיבלה: שירה: שרון שחר, גיטרה ספרדית: אלירן יוסף. בשיתוף ארגון הקשת הדמוקרטית המזרחית.
מתי? 19:30
איפה?
 מרכז פסגה

"שבבית-שלהם-יעשו-מה-שהם-רוצים" – שירה ודראג מהפריפריה הלהטב"קית
בפעם הראשונה באשדודשירה יוקדש ערב שלם לשירה קווירית על כל מופעיה – כתובה, מושמעת ומומחזת. השירה הזאת תבקש להביא אל הפריפריה הגיאוגרפית רעיונות וזהויות מהפריפריה המינית-מגדרית, מתוך אמונה שקוויריות – כמו שירה – לא צריכה להיות פריבילגיה של תל-אביבים יהודים אשכנזים.
בהשתתפות: שז, חן קלר, אילי אבידן, סמירה סרייה, AnA TachmenT, ג'נט בלאי, חני כבדיאל, Fluid Snow, יעל משעלי. עורכת תוכן: דוקטור שירלי בהר.
מתי? 21:00
איפה? פירמידה במוזיאון

יום חמישי 22 בנובמבר

"תיקון פואטי: שירה מתחדשת לאור המסורת" – דיאלוג משוררים עכשוויים לאור מסורת ספרד
בערב השירה יקראו משוררים עכשוויים משיריהם וינהלו דיאלוג על כתיבת שירה צעירה היום, הלחנתה וזמרתה לאור מסורות השירה העברית בספרד וממשיכותיה עד היום. בהשתתפות המשוררים: יגל הרוש, הדס פל ירדן, מיטל קרני ברכה, מיכה ביטון. ליווי מוזיקלי: יגל הרוש, מיטל קרני ברכה. בשיתוף ארגון "תיקון" – התנועה להתחדשות החברה והתרבות בישראל.
מתי? 20:00
איפה? קפה תיאטרון בית יד לבנים

"עד הלום" – שירה חברתית אשדודית
משוררים אשדודים ואחרים קוראים משיריהם ומספרים על חוויות ילדות בפריפריה, כמעצבות תפיסת עולמם החברתית, בליווי מוזיקה מקורית מקומית ובהנחייתה של המשוררת והעורכת סמדר שרת.
בהשתתפות המשוררים: יותם ראובני, ניסים ברכה, משה אוחיון, דלית בת אדם, יניב קקון. מוזיקה: יניב נחמני, סלבה רודניצקי ומשה אוחיון. בהשתתפות השחקן דניר ניצן.
מתי? 20:30
איפה? אודיטוריום מונארט

"אקופואטיקה" – שירה אקולוגית ישראלית
שירה ירוקה או אקו-פואטיקה היא שירה המדברת בשביל הטבע ולא רק על הטבע, בה המשורר הירוק, הנושא את קול הטבע ומדגיש ומבליט את יופיו, גם זועק את כאבו ומצבו העגום. האירוע "שירת הטבע" יעסוק במקום של השירה בשיח הסביבתי-חברתי, וישתתפו בו משוררות ומשוררים שישוחחו על תפיסות סביבתיות ומאבקים סביבתיים ויקראו משיריהם. בהשתתפות המשוררים: סבינה מסג, רון דהן, מאיה ויינברג, הדר מוריץ. בהנחיית המשורר והפרופסור עדי וולפסון ובליווי מוזיקלי של נדב דלומי ויוסי שטרית.
מתי? 20:30
איפה? פירמידה במוזיאון

מוצ"ש ה-24 בנובמבר 

"אגדת דשא" – משוררים לאריק איינשטיין
במלאת חמש שנים למותו של גדול זמרי ישראל, יבוצעו שיריהם של המשוררים שאהב – נתן אלתרמן, אברהם חלפי, ביאליק, מאיר אריאל, יענקל'ה רוטבליט, לאה גולדברג ועוד. מסע מרגש עם השירים שליוו את דרכו האמנותית של אריק איינשטיין, מלהקות הנח"ל, בצל ירוק, גשר הירקון, החלונות הגבוהים עד שיתופי הפעולה עם היוצרים והמלחינים שלום חנוך, מיקי גבריאלוב, יוני רכטר, שם טוב לוי, יצחק קלפטר ושמוליק קראוס.
מתי? 21:00
איפה? המשכן לאמנויות הבמה

לפרטים נוספים, הזמנת כרטיסים ועלויות האירוע אפשר להתעדכן באתר.

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר