התזמורת האנדלוסית מופיעה בביקור הנשיא בספרד - קרדיט צילום מייק אדרי

כבוד מלכים: התזמורת האנדלוסית שבה מהופעתה ההיסטורית בארמון מלך ספרד

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד - כלת פרס ישראל – חזרה מהופעתה במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ורעייתו נחמה ומלך ספרד פליפה ורעייתו לטיסיה

פורסם בתאריך: 12.11.17 13:24

     

התזמורת נבחרה על ידי נשיא המדינה וצוותו להשתתף בביקור הממלכתי של הנשיא לציון 100 שנים לחידוש הקהילה היהודית בספרד. הופעתה של התזמורת האנדלוסית הישראלית עמדה במרכז אירוע קבלת הפנים של המשלחת הישראלית בראשות הנשיא ורעייתו לכבוד המלך והמלכה בארמון המלכותי של אל פארדו בחצר בורבון. היה זה ערב בלתי נשכח בארמון המלך בנוכחות אישים רבים, בהם: ראש הממשלה הספרדי, שרים, קציני צבא בכירים, בכירי הקהילה העסקית וראשי הקהילה היהודית.

מימין: ראש ממשלת ספרד רחוי, מלך ספרד פליפה, מנכ"ל התזמורת יעקב בן סימון, הנשיא ריבלין ורעייתו נחמה, המלכה לטיסיה. צילום: מייק אדרי

התזמורת נבחרה על ידי נשיא המדינה וצוות בית הנשיא -שמצאו את ההקשר ההיסטורי והתרבותי המתאים לביקור זה – דרך הרפרטואר של התזמורת והסמליות אותה מביאה התזמורת אל הבמה. הופעתה הוגדרה כאירוע היסטורי ועוררה עניין רב בקרב רבים שהופתעו מהרפרטואר הנטוע עמוק במחוזות אנדלוסיה.

התזמורת – שהגיעה במלואה ובמלוא הדרה אל המעמד המרגש – פתחה ברפרטואר מתוך רפרטואר יצירות אינסטרומנטליות אנדלוסיות קלאסיות אשר נבחרו על ידי יורם אזולאי ובעיבודו של לירן שלמה. שיא הערב היה עם כניסתם של מלך ספרד ורעייתו ונשיא המדינה ורעייתו אל האולם לצלילי השיר 'ירושלים של זהב' שבוצע במיוחד בעברית וספרדית על ידי הסולנים בנימין בוזגלו והדס פל ירדן. בהמשך ביצעו השניים, בליווי התזמורת, את השיר שחרחורת – מורניקה בלאדינו ובעברית.

הופעת התזמורת האנדלוסית בביקור נשיא המדינה בספרד – צילם מייק אדרי

הפרשנויות שנתנה התזמורת לשירים "ירושלים דה אורו" ו"מורניקה" התקבלו באהבה רבה וזכו למחמאות רבות מהקהל הרב. נשיא המדינה הסביר למלך ספרד על התזמורת האנדלוסית ואף נצפה שר את שירת הלאדינו אותה הוא מכיר היטב. הנשיא שהחמיא לתזמורת באופן אישי ביקש למסור תודתו לעיר אשדוד ולראש העיר. בהמשך הערב ביצעה התזמורת יצירות אנדלוסיות ומתוך שירת הלאדינו כמו לוס ביביליקוס, אברהם אבינו וכן עיבודים אינסטרומנטלים לשירה ישראלית. התזמורת אף אירחה מוסיקאים ספרדים מסביליה וגרנדה וכל זאת בניצוחה של סיון אלבו בן-חור.

"הגענו ישירות אל האירוע בארמון המלך במדריד לאחר מסע מוסיקלי מרתק במרוקו", מספר יעקב בן סימון מנכ"ל התזמורת האנדלוסית, "לתזמורת היה זה מסע אחד ארוך ומכונן בשתי מדינות המסמלות אולי יותר מכל את נדודיה לאורך ההיסטוריה של המוסיקה האנדלוסית מספרד אל צפון אפריקה. במסע זה נפגשנו עם שורשיה של המוסיקה האנדלוסית והכרנו מקרוב פנים רבות שלה. חשיבותו של מסע זה ממרוקו לספרד יחד עם הופעה יוקרתית בארמון המלך – במעמד מלך ספרד ונשיא המדינה – יש בהם כדי לחזק את מעמדה של התזמורת בזירה הבינלאומית ומעמידה אותה כתזמורת חשובה בסצנה האנדלוסית הקלאסית הבינלאומית, הן בשל סמליותה והן בשל איכותה. התזמורת ייצגה את מדינת ישראל ואת העיר אשדוד והיא שגרירה בכירה ומכובדת של העיר. זהו בהחלט יום חג לתזמורת ולעיר אשדוד".

הופעתה של התזמורת בארמון המלך הייתה מסקרנת וזכתה לשבחים רבים מאנשי בית הנשיא וצוות השגרירות הישראלית שהיו אחראים על ביקור הנשיא וליוו במסירות את התזמורת בכל שלב והעניקו לה חיבוק חם:
שגריר ישראל בספרד דניאל קוטנר: "תודה תודה רבה וגדולה מכל הלב".

חגית מועלם נספחת התרבות: : "כבוד גדול שהגעתם לארמון המלך, יכולה לספר לכם ששמעתי שהוא מאוד אהב את הופעתכם ואת הנגינה". יצחק ארז, קונסול: "זהו המעמד שאתם ראויים לו ובמדינת ישראל צריכים לדעת מה אתם שווים". דוד חטצ'ואל נשיא הקהילה היהודית במדריד: "תודה רבה לתזמורת האנדלוסית שחולקת אתנו את הרגע ההיסטורי והמיוחד הזה".

ראשי המשלחת, ובהם מנכ"ל החברה העירונית לתרבות אורן טואיל, המשנה למנכ"ל החברה נעמי אדר ומנכ"ל האנדלוסית יעקב בן סימון, קיבלו שבחים רבים ומחמאות על הופעתה של התזמורת. נשיא המדינה וצוותו שיבחו והודו על תמיכתם ללא היסוס של עיריית אשדוד וראש העיר דר' יחיאל לסרי במסע לספרד תוך הבנת חשיבותו של המעמד היוקרתי בזירה הבינלאומית למדינת ישראל, לעיר אשדוד ולתזמורת האנדלוסית. ראשי המשלחת אף הוזמנו באופן אישי להצטרף למשלחת הנשיא לביקור בעיר טולדו ולאירועים נוספים בקהילה היהודית

הופעה של התזמורת האנדלוסית בביקור הנשיא בספרד .צלם מייק אדרי

תגיות:

תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"כאן דרום אשדוד"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר